Powstanie Warszawskie, obchody 2020, Plac Zamkowy
Fot. FORUM
O TYM SIĘ MÓWI

Za nami obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Tak wyglądała godzina W w stolicy

Zobacz zdjęcia oraz poruszające posty gwiazd

Rafał Kowalski 1 sierpnia 2020 17:51
Powstanie Warszawskie, obchody 2020, Plac Zamkowy
Fot. FORUM

Około 18 tysięcy żołnierzy i nawet 180 tysięcy ludności cywilnej – tak wiele osób zginęło podczas Powstania Warszawskiego, którego rocznicę wybuchu obchodzimy dziś po raz siedemdziesiąty szósty. Ten wyjątkowo ważny dzień dla mieszkańców Warszawy, ale i całej Polski, co roku pamiętamy po zdjęciach, które zapierają dech w piersiach.

Zdjęcia z obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

W sieci pojawiły się już pierwsze fotografie, które wykonano w strategicznych dla stolicy miejscach. Na Placu Zamkowym po raz kolejny tłum ustawił się w kształt znaku Polski Walczącej - tym razem z zachowaniem dystansu między kolejnymi osobami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Warsaw Uprising 1944 #warsawuprising

Post udostępniony przez tomek.piaseczno (@tomek.piaseczno)

Równie piękny widok można było zobaczyć przy warszawskiej Rotundzie, gdzie w powietrzu widać było biało-czerwony kolor od rac i flag. Uczestnicy corocznego wydarzenia wykrzykiwali: Cześć i chwała bohaterom!

Powstanie Warszawskie, obchody 2020, rondo Dmowskiego
Fot. PAP

Z kolei uroczystości z udziałem prezydenta Polski, prezydenta Warszawy i innych polityków odbyły się  na Powązkach Wojskowych. Najważniejszymi bohaterami spotkania byli oczywiście Powstańcy, o  dobre samopoczucie których dbano przez cały czas.

Powstanie Warszawskie, obchody 2020
Fot. Piotr Molecki/East News

Powstanie Warszawskie, obchody 2020
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Gwiazdy uczciły pamięć ofiar Powstania Warszawskiego

W tym szczególnie podniosłym dniu nie zabrakło też cegiełek pamięci dołożonych przez znanych i lubianych. O 1.08 nie zapomnieli między innymi: Matylda Damięcka, Andrzej Andrzejewski, Małgorzata Rozenek-Majdan, Doda, Tomasz Kammel, Krzysztof Ibisz i inni... Oto posty, które pojawiły się w sieci.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#godzinaw #powstaniewarszawskie

Post udostępniony przez Tomasz Kammel (@tomaszkammel)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

GODZINA W, godzina 17:00... 76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w okupowanej stolicy wybuchło POWSTANIE WARSZAWSKIE. Tysiące ludzi stanęło do nierównej WALKI O WOLNOŚĆ. Nie tylko swoją, ale też przyszłych pokoleń. O wolność moją, naszą i naszych dzieci. Nasz obowiązek to PAMIĘTAĆ. Czuję WDZIĘCZNOŚĆ i SZACUNEK za to, że Powstańcy poświęcili dla innych to, co najważniejsze. Nie mam odwagi oceniać słuszności tamtych decyzji, ale wiem, że Polska nie byłaby tą Polską gdyby Powstania nie było. Punktualnie o godzinie 17:00 zawyją syreny. ZATRZYMAJ SIĘ. PAMIĘTAJ, że tego sierpniowego dnia kilkadziesiąt lat wcześniej, ludzie z miasta, w którym żyjesz zdobyli się na najwyższy akt heroizmu, stając do walki o WOLNOŚĆ. Dla nas wszystkich. M. #dziekuje #pamietamy

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

17:00. Warszawa. Miasto nieujarzmione, miasto które przeżyło swoją śmierć, miasto któremu los wpisał zaduszki w samym środku lata. Dokładnie 76 lat temu stolica ruszyła do walki. Powstańcy Warszawcy marzyli o wolności. Chcieli tak jak my - żyć i kochać w wolnym mieście i kraju. Na przeciw doskonale uzbrojonej i wyszkolonej niemieckiej armii staje 45 tyś Powstańców z których tylko 12 % ma broń. Powstanie obliczne zostało na 3 dni. Warszawa broniła się przez 63 dni. Zgineło 18 tyś Powstańców i wg. historyków nawet 200.000 cywili. Niezależnie od naszej oceny słusznosci decyzji o wybuchu Powstania pamiętajmy o ich bohaterstwie i tragedii... https://www.siepomaga.pl/bohaterom ⚠️LINK W BIO⚠️Na zbiórce dla Powstańców 2020 jest już ponad 100.000 PLN TO JEST SUKCES 💥 DZIĘKUJĘ ❤️ Zbiórka dla Powstańców od 5 lat sprawia, że to wszystko tu ma jakiś większy sens.

Post udostępniony przez Filip Aleksander Chajzer (@filip_chajzer)

Potwierdzone przez laboratorium i Muzeum Powstania Warszawskiego. Flaga z Powstania44, znaleziona u mnie w mieszkaniu pod podłogą. Chwała bohaterom.

Opublikowany przez Andrzeja Andrzejewskiego Piątek, 31 lipca 2020
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

” 76 lat ” #nimwiecsplunieszczybrukwyrwieszprzemyslkochanypatrioto

Post udostępniony przez Matylda Damięcka (@thegirlwhofellonearth)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Moja kochana Babcia, sanitariuszka AK Powstanie Warszawskie kompania AK "KOSZTA", szpital polowy Moniuszki 11 jestem dumna

Post udostępniony przez Aneta Zajac (@aneta_zajac_official)

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.