Cynthia Nixon
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

„Bądź damą, mówili”. Cynthia Nixon w poruszającym manifeście kobiet

To wideo podbija sieć. Nic dziwnego!

Ksenia Krasko 25 lutego 2020 13:55
Cynthia Nixon
Fot. Getty Images

O tym nagraniu mówią dziś wszyscy. Cynthia Nixon, znana z roli Mirandy Hobbes w serialu Seks w Wielkim Mieście, zdecydowała się na niezwykle ważną współpracę z magazynem Girls Girls Girls. W nagraniu, udostępnionym przez magazyn, aktorka recytuje wiersz Be a Lady They Said autorstwa Camilli Rainville, poetki i autorki bloga Writings of a Furious Woman. Za kamerą stanął Paul McLean, a za produkcję odpowiada redaktor naczelna magazynu i fotografka Claire Rothstein.

Cynthia Nixon wideo „Be A Lady, They Said”

Dlaczego nagranie wywołało tak duże poruszenie? Ponieważ trudno się z nim nie zgodzić. Uwydatnia stereotypy, z którymi muszą mierzyć się kobiety w różnym wieku, a także wskazuje na błędnie ustalone reguły zachowania, narzucane przez społeczeństwo. Cynthia Nixon recytuje przenikliwy wiersz na tle fragmentów różnych filmów i sesji z magazynu Girls Girls Girls.

Istotą tego emocjonalnego przesłania jest nadmiar sprzecznych żądań wobec kobiet, które i tak prowadzą do jednego wymagania: bądź kobietą. Wiersz porusza także takie problemy, jak uprzedmiotowienie seksualne, wyimaginowane i zbyt wymagające standardy piękna, czy nieokreśloną rolę w społeczeństwie.

„Bądź damą, mówili. Nie bądź za gruba. Nie bądź zbyt chuda. Zjedz więcej. Schudnij. Przestań tak dużo jeść. Zamów sałatkę. Nie jedz węglowodanów. Pomiń deser. Przejdź na dietę. Boże, wyglądasz jak szkielet. Dlaczego po prostu czegoś nie zjesz? Wyglądasz na wychudzoną. Wyglądasz na chorą. Mężczyźni lubią krągłości. Noś rozmiar zero. Noś podwójne zero. Bądź niczym. Bądź mniej niż niczym”, recytuje Cynthia Nixon.

„[...] Wyglądaj naturalnie. Za bardzo się starasz. Mężczyźni nie lubią kobiet, które za bardzo się starają”, słyszymy. „[...] Dlaczego jesteś taka nieszczęśliwa? Nie bądź s**ą. Nie bądź taka apodyktyczna. Nie bądź taka emocjonalna. Nie płacz. Nie krzycz. Nie przeklinaj. Musisz znosić ból. Nie narzekaj. Ugotuj mu obiad. Uszczęśliw go. To zadania kobiet. Pewnego dnia będziesz dobrą żoną. Weź jego nazwisko. Dałaś mu swoje? Szalona feministka. Daj mu dzieci. Nie chcesz dzieci? Któregoś dnia zmienisz zdanie...”.

Internauci zdecydowanie nie pozostali obojętni. Wideo udostępniane jest na całym świecie, a w komentarzach przeważają pozytywne opinie. „To poruszyło mnie do łez! Dziękuję”, „Czasami tak trudno jest być kobietą, dziękuję za to!”, „To jest najlepsze, co ostatnio widziałam”, „Drogie panie, niech ten film dotrze wszędzie, gdzie się da, aby wszyscy mogli to zobaczyć”, „To potężne przesłanie”, piszą użytkownicy sieci.

Niektórzy komentujący zauważyli jednak, że nie tylko mężczyźni wyróżniają się tak stereotypowym podejściem do kobiet. „To nagranie ma ogromny sens, ale tak naprawdę faceci tego nie mówią. Kobiety robią to same. Mężczyźni nie myślą w ten sposób – bądź jak dama, wydymaj usta i tak dalej. Faceci nie mówią tak do kobiet. Mężczyźni nie widzą kobiet w ten sposób”, napisał jeden z internautów.

Czy manifest w wykonaniu Cynthii Nixon wywarł na Tobie wrażenie?

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.