W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?
Fot. INPLUS/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?

W kraju podbijał polskie kino, a za granicą sprzątał biura

Dorota Falkowska 6 sierpnia 2022 19:03
W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?
Fot. INPLUS/East News

Od dziecka planował wielką karierę lekkoatlety, jednak poważna kontuzja zmusiła go do pożegnania się z tymi planami. Kiedy zobaczył na ekranie Zbigniewa Cybulskiego, w jego życiu pojawiła się nowa pasja. Zapragnął zostać aktorem. Bardzo szybko zdobył uznanie reżyserów i krytyków. Grał u największych. Widzowie zapamiętali go jako Zenka z "Ciemnej rzeki", Grzegorza z "Chrześniaka" i Mundka z "Polskich dróg". Stał się sławny, żył swoim marzeniem, ale problemy finansowe zmusiły go do wyjazdu "za chlebem" do USA. "Byłem aktorem, jestem aktorem i zostanę aktorem", mówił kilka lat temu w wywiadzie Maciej Góraj. Jak potoczyło się jego życie? 

Kim jest Maciej Góraj? Dzieciństwo, początki kariery 

Maciej Góraj przyszedł na świat 11 marca 1950 w Łodzi, gdzie dorastał w dzielnicy Bałuty. Od dziecka interesował się sportem, a kiedy pytano go, co chce w życiu robić, odpowiadał, że zostanie lekkoatletą. Temu marzeniu stanęła na przeszkodzie kontuzja, po zerwaniu ścięgna musiał pożegnać się z planami o zostaniu sportowcem. 

Marzenia o sportowej karierze z czasem zastąpiła fascynacja kinem. Kiedy młody Maciej Góraj zobaczył na ekranie Zbigniewa Cybulskiego, poczuł ogromne natchnienie do podążania tą samą ścieżką, co znany aktor. "Po »Wszystkim na sprzedaż«  wyszedłem z kina i byłem w szoku. Szedłem do Placu Wolności z kina Polonia w Łodzi i pod pomnikiem Kościuszki wykrzyczałem, że chciałbym być aktorem. Pomyślałem, że chciałbym być takim mitem jak Cybulski. Pisałem o nim pracę dyplomową. Obejrzałem wszystkie jego filmy, interesowałem się jego życiem prywatnym", opowiadał w wywiadzie z Dawidem Dudko dla kultura.onet.pl. 

Postanowił zdawać do łódzkiej filmówki. Okazało się, że już na egzaminie wstępnym wyczuwano w nim duży potencjał, bo dostał się za pierwszym razem. W 1972 roku ukończył studia i ruszył na podbój polskiego kina - nie ma w tych słowach przesady, bowiem już trzy lata później trzymał w rękach nagrodę imienia tego, od którego jego cała przygoda z aktorstwem się rozpoczęła, Zbyszka Cybulskiego. Zanim do tego doszło, jeszcze w 1972 roku debiutował w Teatrze Narodowym i przed kamerami — w produkcji "Opis obyczajów", a rok wcześniej w filmie historycznym Witolda Lesiewicza Bolesław Śmiały. W 1973 roku przyszła kolej na rolę Zenka Stankiewicza, kalekiego żołnierza Batalionów Chłopskich, w dramacie wojennym Sylwestra Szyszki "Ciemna rzeka" i to właśnie za nią uhonorowano młodego aktora Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. 

Czytaj także: Zbigniew Cybulski był gwiazdą, jakiej wcześniej w Polsce nie było. Zginął tragicznie w wieku 40 lat

Maciej Góraj

W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Widzowie poznali Macieja Góraja dzięki tak popularnym serialom, jak  "Ziemia obiecana", "Polskie drogi", "07 zgłoś się" i "Dom". W kolejnych latach Maciej Góraj pojawiał się w filmach najbardziej uznanych reżyserów w Polsce. Zagrał u Wajdy ("Ziemia obiecana"), Krauzego ("Strach") i Żuławskiego ("Na srebrnym globie"). Mówiono o nim, że jest jednym z najbardziej obiecujących aktorów w PRL-u, ale właśnie dlatego, że początki jego kariery padły na ten trudny okres życia w Polsce, młody aktor, mimo że miał w perspektywie kolejne filmowe angaże, a za sobą główną rolę w serialu Jacka Butrymowicza "Śmieciarz", nieustannie mierzył się z kłopotami finansowymi. 

"Ta kariera była niewspółmierna do wynagrodzenia. Robiłem karierę, ale nie było mnie stać na poloneza. Jego koszt wzrósł do 5 mln", opowiadał po latach aktor. Wówczas, mając 39 lat i żyjąc swoim marzeniem o byciu aktorem, Maciej Góraj postanowił zacząć od nowa, w zupełnie innym kraju. "Wtedy pomyślałem, że żadna praca nie hańbi i może lepiej gdybym wyjechał i wysłał trochę dolarów rodzinie", opowiadał w wywiadzie dla Dawida Dudko (cytat za kultura.onet.pl). 

Do decyzji o wyjeździe przyczyniły się również, a może przede wszystkim nastroje polityczne. Aktor podkreślał, że "nigdy nie był partyjny, chociaż był zapraszany do partii". Gdy pracował jeszcze w Teatrze Narodowym, usłyszał, że powinien zrezygnować. "To wszystko się skumulowało, zostało w psychice. Kiedy koledzy zastanawiają się, dlaczego wyjechałem i zrezygnowałem z kariery w Polsce, niech pomyślą, jak się wtedy czułem", wyznał w wywiadzie dla kultura.onet.pl. 

Zobacz też: Jolanta Żółkowska i Krzysztof Kołbasiuk poznali się na planie serialu „Dom”. Po śmierci męża aktorka zniknęła z ekranów

W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?
Fot. archiwum Filmu / Forum

Maciej Góraj: emigracja

W ten sposób w 1989 roku Maciej Góraj znalazł się w Chicago. Początki były ciężkie, aktor nie znał języka, a pracy szukał na bieżąco. Wspominał z uśmiechem, że na miejscu mówiono na niego "człowiek renesansu", bo chwytał się różnorakich okazji do zarobienia. Sprzątał biura, sprzedawał witaminy, układał podłogi i był kierowcą ciężarówki. Minęły lata, zanim stanął na nogi i poczuł, że jego plan podreperowania rodzinnego budżetu się ziszcza. 

Przez cały ten czas żona i dzieci Macieja Góraja mierzyły się z dotkliwą rozłąką. Aktor chciał, aby dołączyli do niego i zamieszkali razem w Ameryce, stało się jednak inaczej. "Drzwi były zawsze otwarte, papiery dla żony i dzieci były załatwione. To, że nie przyjechali, to już jest wybór i nieporozumienie ze strony mojej ex żony", opowiadał po latach. Małżeństwo przez kilkanaście lat tkwiło w stanie zawieszenia. Ostatecznie żona aktora zdecydowała się na rozwód. Jak się później okazało, cały proces okazał się dla Macieja Góraja długi i bolesny. "Miałem utrudniony kontakt z dziećmi. Może gdyby nie sprawa rozwodu, moja kariera w Polsce inaczej by się potoczyła", podkreślił w wywiadzie dla kultura.onet.pl. 

Życie na emigracji sprawiało mu niemałą trudność nie tylko przez rozłąkę z bliskimi, ale także ze swoją aktorską pasją. Przez pewien czas miał ze światem filmu niewiele wspólnego, ale z czasem i ta sytuacja zaczęła się zmieniać. Dorywcze prace Macieja Góraja sprawiły, że trafił na plan "The Haunted Mansion" z Eddiem Murphym, dzięki czemu mógł poznać, jak tworzy się amerykańskie filmy od kuchni. Zaczął się udzielać w środowiskach artystycznych, dołączył do Teatru przy Stoliku ze sztukami czytanymi, do którego zaprosiła go jego znajoma. "Będąc w Ameryce, co jakiś czas grałem. W 1989 zagrałem w polskim teatrze w "Pannie Julii" w reżyserii Zbyszka Zasadnego, a w 1994 w "Pułapce" Arka Drabińskiego z Markiem Kondratem" wspominał aktor. 

Czytaj również: Po roli w „Balladzie o Januszku” cały kraj go znienawidził. Jak dziś wygląda życie Jarosława Górala?

Maciej Góraj i Emilia Krakowska,  1985 r., produkcja filmu "Chrześniak"

W PRL-u realizował wielką karierę aktorską, gdy wyjechał do USA, zaczął wszystko od zera. Jak dziś wygląda życie Macieja Góraja?
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Maciej Góraj: życie prywatne, czym się dziś zajmuje i jak wygląda?

Pewne spotkanie w chicagowskim teatrze, w którym udzielał się w wolnym czasie, odmieniło jego życie. Jego oczom ukazała się Hanna, kobieta, którą znał ze swojego dawnego życia w Polsce. Była jego dawną miłością, a po ich ponownym spotkaniu, uczucia odżyły. Po latach aktor podkreślał w wywiadach, że Hanna uratowała mu życie. W tym roku mija 27 lat ich wspólnego, szczęśliwego życia. Aktorowi udało się również naprawić zerwane przez okres rozłąki więzy rodzinne z dziećmi w Polsce. Dziś są w bardzo dobrej relacji. "Mam super kontakt z dziećmi, z wnukami, a nawet jednym prawnukiem", podkreślał w wywiadzie. 

W 2011 roku, po latach nieobecności w polskim świecie filmowym, Maciej Góraj pojawił się w lubianej przez widzów produkcji "Ranczo". W wywiadzie podkreślał, że przeżył szok. "Okazało się, że jest jak w amerykańskim filmie (śmiech). To skupienie dla aktora, jedzenie, opieka, to coś, czego za moich czasów nie było", podkreślał. Kilka lat później zagrał również w kolejnym filmie Krauzego, "Smoleńsk". 

Maciej Góraj podkreśla, że był, jest i będzie aktorem. Ta pasja jest w nim głęboko zakorzeniona, jednak dziś mieszka na stałe w USA i granie nie jest jego głównym źródłem utrzymania. Na co dzień związany jest z rynkiem inwestycyjnym, ale kiedy pojawia się okazja do ponownego wcielenia się w rolę, przyjmuje ją bardzo chętnie. Zanim wybuchła pandemia, grał w spektaklu "Gry miłosne" w reżyserii Mariusza Kotowskiego. W wywiadzie dla Onet.pl gorąco liczył na to, że uda się przyjechać z tym spektaklem do Polski. "Moja kariera, ta, o której ja myślę, może się zacząć od teraz", podkreślał entuzjastycznie.  

Życzymy panu Maciejowi wszystkiego, co najlepsze! 

Zobacz też: Jonasz Kofta w latach 70. zasłynął jako wybitny autor tekstów piosenek. Zmarł w wieku 46 lat na oczach przyjaciół

Źródła: kultura.onet.plswiatseriali.interia.pl, Paula Rodak YT

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…