czyżewska kydryński
Fot. Jerzy Michalski/RSW/Forum -
Niezwykłe historie

Elżbieta Czyżewska i Lucjan Kydryński mieli płomienny romans. Dlaczego od siebie odeszli?

Kiedy się spotkali, oboje byli w nieudanych związkach

Agnieszka Dajbor 10 września 2023 11:45
czyżewska kydryński
Fot. Jerzy Michalski/RSW/Forum -

Elżbieta Czyżewska była nie tylko świetną aktorką, ale też polską femme fatale. Mężczyźni tracili dla niej głowę. Kiedy w 1965 roku zagrała Marilyn Monroe w sztuce „Po upadku”, zaczęto ją postrzegać jako polską MM. Elżbieta Czyżewska – Elka, była zjawiskiem, trudno było jej się oprzeć. "Ela błyszczała, była królową. Przysłuchiwałam się jej dowcipnym, trochę cynicznym rozmowom. Ela spokojnie na oczach żon flirtowała z ich mężami, więc trudno się dziwić, że kobiety jej nie lubiły", opowiadała Zuzanna Łapicka. Trudno się też dziwić, że jej urokowi poddał się też legendarny Lucjan Kydryński. Jak wyglądał związek tej pary?

Lucjan Kydryński i Elżbieta Czyżewska: historia związku

Lucjan Kydryński wydaje się nieodłącznym partnerem Haliny Kunickiej, ale nie zawsze tak było. Dziennikarz  miał żonę, z którą spędził 16 lat. W środowisku artystycznym uchodził za uwodziciela i — jak się kiedyś mówiło — bawidamka. Trudno się dziwić, że zwrócił uwagę na pełną temperamentu, charyzmatyczną Elżbietę Czyżewską. Poznali się w 1964 roku. Prowadzili razem IV Festiwal w Sopocie. Elżbieta Czyżewska była już sławna, miała za oba role w takich filmach, jak „Żona dla Australijczyka”, czy „Godzina pąsowej róży”. Stała się idolką pokolenia lat 60. – była mega atrakcyjna, niezależna, z silną osobowością.

czyżewska kydryński śniadanko
Fot. Elżbieta Czyżewska i Lucjan Kydryński na śniadaniu w sopockim Grand Hotelu, 1964 rok, Andrzej Wiernicki/Forum

Kiedy się poznali, jej małżeństwo ze znanym reżyserem Jerzym Skolimowskim było już praktycznie formalnością. Elżbieta Czyżewska opowiadała po latach, że ten związek – wbrew panującej o nich opinii – od początku był nieudany i… wybuchowy. Lucjan Kydryński był żonaty, nigdy jednak nie zdradził, kim była wybranka. Opowiadał tylko, że jego żona studiowała dziennikarstwo, a potem przeniosła się za nim na historię sztuki. Pracowała jako konserwatorka zabytków. „Zakonserwowała mnie na 16 lat”, śmiał się w rozmowach Lucjan Kydryński. Ale wtedy, w połowie lat 60., miał poczucie, że jego małżeństwo jest nieudane, zaczynał myśleć o rozwodzie.

CZYTAJ TAKŻE: Połączyła ich muzyka, a podzieliła zdrada. Halina Żytkowiak była gwiazdą Trubadurów i drugą żoną Krzysztofa Krawczyka

e czyzewska
Fot. Elżbieta Czyżewska jedna z największych polskich gwiazd filmowych i teatralnych, zdjęcie z 1965 roku, fot. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE

Kolejna Pani Kydryńska?

O romansie Elżbiety Czyżewskiej i Lucjana Kydryńskiego plotkował cały Sopot i Warszawa, tym bardziej że byli nierozłączni, a podczas festiwalu mieszkali w Grand Hotelu, w pokojach obok siebie. Mówiono, że Elżbieta Czyżewska będzie kolejną „Panią Kydryńską”. I że dystyngowany dziennikarz ze swoim słynnym francuskim "r" i filmowa gwiazda świetnie do siebie pasują. Elżbieta Czyżewska była spragniona miłości i akceptacji, szczególnie po traumach i trudnych przeżyciach z dzieciństwa — jej mama była alkoholiczką, wspólnie z siostrą część dzieciństwa spędziły w domu dziecka. 

Wieści z Sopotu dotarły pewnie też do żony Lucjana Kydryńskiego, trudno powiedzieć, na ile się nimi przejęła. Była przyzwyczajona do tego, że jej męża otaczają piękne kobiety. Ale chyba nie wiedziała, że Elżbieta Czyżewska to mistrzyni uwodzenia i — jeśli zagięła parol na jej męża — to z pewnością nie odpuści.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Przechodzili obok niej obojętnie, myśleli, że jest pijana. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno

A jak było naprawdę? Aktorka przyznawała, że podobał jej się Lucjan Kydryński. I że mieli się ku sobie. Mówiła jednak, że weszła w ten romans, głównie dlatego, by zemścić się na Jerzym Skolimowskim za to, że zostawił ją dla innej aktorki, Joanny Szczerbic. Nie planowała tworzyć z Lucjanem Kydryńskim stałego związku. W 1968 roku Lucjan Kydryński ożenił się z Haliną Kunicką, i byli szczęśliwą parą, aż do śmierci dziennikarza i konferansjera w 2006 roku. Elżbieta Czyżewska w 1965 roku wyszła za mąż za amerykańskiego dziennikarza Davida Halberstama, w 1968 roku wyjechała do męża, do USA. Niestety małżeństwo przetrwało niewiele ponad 10 lat. Elżbieta Czyżewska nie zrobiła w USA kariery, nie wróciła też do wielkich sukcesów w Polsce. Nigdy jednak nie zgodziła się uprawiać innego zawodu niż aktorstwo, w tym była bezkompromisowa. Zmarła w 2010 roku.  

kydryński i kunicka
Fot. Lucjan Kydryński i Halina Kunicka okazali się wspaniałym małżeństwem, spędzili ze sobą blisko 40 lat, fot. Studio69/Forum

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.