Zabytki, delfinaria, restauracje… Rosyjskie miasta mundialowe oferują niezwykłe atrakcje!
Co oprócz stadionów?
Do Mundialu coraz bliżej. 12 stadionów w 11 rosyjskich miastach czeka na piłkarzy i widzów z całego świata. Tysiące turystów odwiedzi miasta, w których rozegrają się 64 mecze. Co oprócz sportowych emocji tam na nich czeka? Rosja kryje wiele tajemnic i niespodzianek. Postanowiliśmy odkryć je dla Was. Zobacz, co ciekawego może Cię spotkać w Soczi lub dalekim Jekaterynburgu. Pierwszym i najważniejszym miastem jest oczywiście...
Moskwa
Długość murów Kremla wynosi grubo ponad dwa kilometry. A do tego są bardzo grube – w najszerszym miejscu sześć i pół metra! Nic dziwnego, że UNESCO wpisało Kreml, siedzibę carów i władców Rosji, na listę dziedzictwa światowego. W Moskwie, która liczy ponad 15,3 mln. i jest jednym z najdroższych miast świata, turyści na pewno będą usatysfakcjonowani. Niedaleko Kremla stoi okazały, odbudowany w 1990 roku Sobór Chrystusa Zbawiciela z zachwycającymi malowidłami sakralnymi. Nie warto również przegapić w Moskwie okazałego i wielobarwnego Soboru Wasyla.
Na miłośników sztuki czeka muzeum Puszkina, w którym olbrzymie kolekcje najsławniejszych artystów, Picassa, Van Gogha czy Mattis’e. Nie brakuje w nim również dziel sztuki zrabowanych z Polski podczas II wojny światowej – jednym z nich jest arcydzieło pędzla Łukasza Cranacha Starszego z 1518 r., Madonna Głogowska.
Wspaniałym zabytkiem w Moskwie jest klasycystyczny Teatr Wielki, centrum sztuki baletowej świata.
Ci fani piłki, którzy nie mogą żyć bez dobrej książki, mogą odwiedzić dom Michaiła Bułhakowa, autora słynnego Mistrza i Małgorzaty, mieszczący się przy ulicy Bolaszaja Sadowaja 10. Urządzono tam muzeum pisarza.
A na koniec zwiedzania oczywiście tradycyjne rosyjskie bliny – okrągłe naleśniki serwowane z konfiturami czy kawiorem. Albo pielmieni – pierożki z mięsem. Na przykład w Cafe Puszkin przy Twierskoj Bulwar 26А. Nie jest tanio, ale przecież Moskwa zobowiązuje!
Właśnie w Moskwie 19 czerwca polska drużyna rozegra swój pierwszy mecz w mistrzostwach świata z drużyną Senegalu na stadionie Odkrytije Ariena, sfinansowanym przez rosyjskiego biznesmena Leonida Fieduna, wiceprezesa przedsiębiorstwa Łukoil.
1 z 10
Petersburg
Petersburg jest mniejszy od Moskwy, ale przyciąga więcej turystów. Miasto portowe, pełne mostów. Warto obejrzeć zwodzony most pałacowy, jeden z symboli Petersburga. Wygląda pięknie, zwłaszcza w czasie białych nocy. Szczęściarze, którzy wykupią nocny rejs i obejrzą otwieranie mostów z poziomu wody. Cały dzień może zająć zwiedzanie Pałacu i Ogródu Peterhof, który położony jest 30 km. od miasta nad Zatoką Fińską. Zbudowany przez Piotra I w XVII wieku jako jedna z letnich rezydencji. Największe wrażenie robi Wielka Kaskada, złożona z dwustu fontann i czterdziestu złotych posągów.
Sobór Sobór Zmartwychwstania Pańskiego został wzniesiony w miejscu, w którym w 1881 roku został śmiertelnie ranny car Aleksander II, który zginął w wyniku zamachu dokonanego przez Polaka Ignacego Hryniewieckiego. Pełna mozaik świątynia uniknęła zniszczenia w czasie II wojny światowej. I dzięki Bogu.
W Petersburgu mecze będą rozgrywane na Stadionie Kriestowskim, największym stadionie mistrzostw, zdolnym pomieścić 68 tysięcy widzów.
2 z 10
Kaliningrad
Kiedyś Królewiec, stolica Prus Książęcych, zależnych od króla polskiego jako lenno. Miłośników piłkarskich mistrzostw świata na pewno zainteresuje muzeum i mauzoleum Immanuela Kanta, twórcy filozofii transcendentalnej. Muzeum myśliciela mieści się w katedrze na wyspie Knipawie. Warto też obejrzeć Rynek Centralny, który pełni rolę bazaru i pchlego targu. A najładniejszym i ocalałym z wojny willowym osiedlem miasta jest Amalienau, obecnie leżące w dzielnicy centralnej.
W związku z bliskością Bałtyku Kaliningrad posiada Muzeum Bursztynu w baszcie Dona, gdzie siedem tysięcy eksponatów cieszy oczy. A wśród nich kilkadziesiąt eksponatów odtworzonych z zaginionej słynnej Bursztynowej Komnaty.
Najczęściej odwiedzanym przez turystów jest Plac Zwycięstwa w centrum miasta. Wokół niego centra handlowe, budynek merostwa i świątynie.
Piłkarze będą walczyć o mistrzostwo na Stadionie Kaliningrad na Wyspie Październikowej, który mieści 25 tysięcy widzów, ale na czas mistrzostw zostanie dostawionych 10 tysięcy krzeseł tymczasowych.
3 z 10
Kazań
Stolica Republiki Tatarstanu. W mieście na kazańskim Kremlu znajduje się jeden z największych meczetów w Europie. Meczet Kul Szarif pochodzi z XV wieku, w zeszłym wieku odbudowano go, pełni rolę Muzeum Islamu, ale w w święta islamskie zbierają się w nim tłumy. Jeden z najważniejszych symboli tatarskich aspiracji niepodległościowych i wolnościowych.
Z chrześcijańskich świątyń warto obejrzeć Katedrę Apostołów Piotra i Pawła koło Czarnego Jeziora przy ulicy Musy Dzhalilya.
Kogo insteresuje współczesna sztuka może zajrzeć do Galerii Sławy Zajcewa. Zaś przy placu 1 maja w pobliżu Kremla Kazańskiego monumentalny pomnik. Tatarski poeta, Musa Dzhalil, jest bohaterem narodowym o skomplikowanej politycznie, wojennej przeszłości.
Mecze mistrzostw świata rozegrane zostaną na stadionie Kazań Arena, wybudowanym za 2,5 rubli według koncepcji architektonicznej amerykańskiej firmy Populous. Tutaj 24 czerwca Polacy zagrają z Kolumbią swój drugi mecz mundialowy.
4 z 10
Soczi
Największy letni kurort w Rosji położony nad Morzem Czarnym. Pogoda i okolica zachęca do odpoczynku. Dla miłośników ogród botaniczny, który można podziwiać na piechotę i jadąc kolejką linową. Miłośnikom wędrówek polecamy spacer do wodospadów Agurskich. Z położonej na północy dzielnicy Nizhnyaya to ok. 10 km. Trasa wiedzie przez bukowy las wzdłuż wąwozu. Agurskie Wodospady to dwie 30 metrowe kaskady w okolicy Macesty i Chosty. Widok zapiera dech w piersiach.
W słynnym delfinarium zobaczymy białe wieloryby, foki, morsy i oczywiście delfiny. Pokazy akrobatyczne w ich wykonaniu budzą euforię publiczności. Można dyskutować, czy zwierzętom to służy, na pewno jest warte zobaczenia. W największym w Rosji Oceanarium w Adlerze imponujący pokaz zwierząt słodkowodnych (jesiotry!) i słonowodnych – rekinów, płaszczek, muren i koników morskich. Rafę koralową podziwiamy wędrując podwodnym tunelem.
Dla lubiących wodną adrenalinę - aquaparki. W największym, Amfibiusie. zjeżdżalnia „Kamikadze” o wysokości 15 metrów. W Blue Hall pomkniemy tubą o długości ponad 100 metrów!
Emocje piłkarskie rozegrają się na Stadionie Olimpijskim, wybudowanym z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014. Stadion ma zadaszone trybuny i mieści 44 tysięcy entuzjastów mistrzostw.
5 z 10
Samara
Port rzeczny nad Wołgą. W Samarze urodziła się Maria Kuncewiczowa, polska pisarka, autorka powieści Cudzoziemka. Samara to duży ośrodek przemysłowy, Państwowy Uniwersytet Lotniczo-Kosmiczny odpowiada za sukces Rosji w podboju kosmosu. Miasto słynie z wódki, czekolady i piwa. Atrakcją jest wizyta w lokalnym browarze. I oglądanie zachodu słońca na którejś z nadwołżańskich plaż. Warte uwagi są punkty widokowe nad rzeką w regionie Uprawlenczeskij Gorodok. Spokój i piękno karmią dusze. A na bulwarze przy Maksima Gorkiego niezwykłe rzeźby. Wykuty w metalu obraz dziewiętnastowiecznego artysty Ilya Repina Burłacy na Wołdze, przedstawiających umęczonych robotników rzecznych.
Piłkarze mistrzostw świata wybiegną na murawę na stadionie Samara Arena. Początkowo stadion planowano wznieść na jednej z rzecznych wysp na południowej stronie miasta w cenie 13 miliardów rubli. Ostatecznie z powodu braku dobrej komunikacji i zaplecza stadion zbudowano na północy miasta za cenę dwukrotnie wyższą. Mieście 45 tysięcy widzów.
6 z 10
Rostów nad Donem
Mówi się, że tu urodził się św. Andrzej apostoł z Ewangelii. Miasto trafiło do wielkiej literatury za sprawą Cichego Donu epopei o Kozakach noblisty Michaiła Szołochowa.
Miasto w południowej Rosji nad rzeką Don, niedaleko jej ujście do Morza Azowskiego. Ponad milion mieszkańców. Prawa miejskie Rostów uzyskał od cara Aleksandra I w 1807 roku. W mieście funkcjonują zakłady produkujące układy orientacji dla statków kosmicznych i jedna z największych fabryk śmigłowców. Miasto jest miejscem akcji powieści Rusłana Mielnikowa Mrówańcza należącej do Uniwersum Metro 2033. Rostów pojawił się w kilku filmach o seryjnym mordercy, zwanym Rzeźnikiem z Rostowa, który zamordował 53 osoby na tle seksualnym. Maniak ten istniał naprawdę.
Do najważniejszych budowli i atrakcji miasta należą m.in. Teatr Dramatyczny im. Gorkiego, Muzeum krajoznawcze, sobór Narodzenia Matki Bożej oraz Teatr Muzyczny.
Kibice mistrzostw świata spotkają się na stadionie Rostow Arena, który mieści 45 tysięcy widzów. Został wybudowany na południowym brzegu rzeki Don, gdzie miasta praktycznie nie ma. Ma stać się początkiem tworzenia nowego centrum miasta.
7 z 10
Sarańsk
Stolica Republiki Mordwińskiej, położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. W mieście żyje około 300 tysięcy mieszkańców. Przepływa przez nie rzeka Insar. Z atrakcji turystycznych Sarańska warto zobaczyć wybudowaną niedawno Katedrę Świętego Prawego Wojownika Theodora Ushakova. Wielka budowla religijna robi wrażenie. Ponieważ Cerkiew ma silne związki z władzą państwową, katedra powstała z pieniędzy przemysłu i biznesu. W Muzeum Sztuk Pięknych Republiki Mordwińskiej można obejrzeć rzeźby Stiepana Dmitrijewicza Erzia (1876-1959) rosyjskiego rzeźbiarza pochodzenia mordwińskiego, działającego we Włoszech, ZSRR i Argentynie, zwanego „rosyjskim Rodinem”. Po mieście można poruszać się trolejbusami!
Tutaj 19 czerwca Japonia rozegra swój pierwszy mecz w mistrzostwach z drużyną Kolumbii na stadionie Mordowija Ariena.
8 z 10
Niżny Nowogród
Stolica Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego i obwodu niżnonowogrodzkiego, słynie z tego, że... urodziła się tu supermodelka Natalia Vodianowa. Wtedy jeszcze miasto nosiło dumną nazwę – Gorki. Kiedy przed laty otworzono tu szkołę modelek, piękna nastolatka natychmiast się do niej zapisała. Na jednym z castingów zwróciła uwagę agenta z Paryża. 17-latka wyjechała do Paryża. I tak się zaczęła jej oszałamiająca kariera w świecie modelingu.
Niżny Nowogród, malowniczo położony nad „królową’ rosyjskich rzek – Wołgą, oferuje liczne atrakcje. Limpopo Zoo kochają zwłaszcza dzieci, bo można tu dokarmiać zwierzęta, bez obawy otrzymania mandatu. Podczas ładnej pogody można się wybrać na jedną z plaż. Piaszczysta Malitowski Zaton to miejsce wymarzone na urlop. Są tu kempingi, apartamenty, domki mobilne i glamping. Dla tych, którzy pasjonują się nauką świetnym miejscem będzie Muzeum Nauki lub Muzeum Historyczne. Amatorów mocniejszych wrażeń zapraszamy na nowoczesny tor wyścigów konnych. No i oczywiście na designerski stadion (wewnątrz monumentalnej kolumnady zainstalowano powłokę tworzącą wizualnie wir wokół trybun) na 45 331 osób), na którym niedługo zaczną się zmagania o tytuł najlepszej drużyny globu – Mundial 2018. A dla ochłody po emocjonujących spektaklach sportowych trzeba się koniecznie udać na długi spacer na historyczny teren spacerowy Fedorovski Embank lub do... soboru Świętego Michałą Archanioła, powstałego w w XVII wieku, albo słynnej cerkwii Uspieńskiej, by się pomodlić za pomyślność swojej drużyny.
9 z 10
Wołgograd
Tak jak Niżny Nowogród, Wołgograd leży nad Wołgą, tyle że w jej dolnym biegu. Przed przybyciem Rosjan na te tereny miejscowość nazywała się Cary czin – żółta wyspa, od pokładów piasku i gliny, niesionych przez „żółtą rzekę”. A jeszcze później , od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961 – Stalingrad. Miasto pomnik stało się bohaterem wielu podniosłych pieśni i filmów dzięki „ojcowi narodu” Stalinowi. Zanim jednak krwawe koło historii na zawsze zmieniło małą osadę w metropolię, obszar dzisiejszego Wołgogradu od XIII w. znajdował się we władaniu mongolskiej Złotej Ordy. W regionie znajdowała się stolica Złotej Ordy i jedno z największych miast ówczesnego świata – Saraj. Dziś krzyżują się tu drogi wyznawców różnych Kościołów: Kościoła katolickiego obrządku Ormiańskiego, Ormiańskiego Kościoła Ewangelickiego (Sobór Kazański), prawosławnego. Są tu prawdziwe perełki sztuki sakralnej: katedra kazańska, kościół św. Mikołaja, świątynia św. Jana Chrzciciela.
Właśnie w Wołgogradzie, na Wołgograd Arena, reprezentacja Polski zagra swój trzeci mecz. A co w wolnych od kibicowania chwilach? Koniecznie trzeba zobaczyć wzniesiony na cześć bitwy stalingradzkiej zespół architektoniczny na wzgórzu Kurhan Mamaja. Jego głównym elementem jest statua Matki Ojczyzny, czyli kobiety z mieczem, której wysokość dwukrotnie przewyższa Statuę Wolności. Dla miłośników przyrody: Na lewym brzegu Wołgi znajduje się unikalny park przyrodniczy „Równina Volgo- Akhtuba”, którego część leży na Sarpinsky - największej rzecznej wyspie w Rosji.
10 z 10
Jekaterynburg
Miasto w Azjatyckiej części Rosji u stóp Uralu. Oddalone od Moskwy o dobę jazdy pociągiem Kolei Transsyberyjskiej. Posiada największa liczbę teatrów za Moskwą i Petersburgiem. W Jekaterynburgu Włodzimierz Lenin kazał w 1918 roku zamordować carską rodzinę. W domu Mikołaja Ipatiewa, oficera wojsk inżynieryjnych, zginął ostatni car Rosji, Mikoła II i jego bliscy. Dziś w tym miejscu stoi Cerkiew Na Krwi pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Ziemi Rosyjskiej Jaśniejących.
Miasto powstało w okresie „złotego wieku”, w czasach, gdy kupcowie bogacili się na surowcach uralskich. W muzeum geologicznym można kupić niepowtarzalną biżuterię z uralskich kamieni. Warto również zahaczyć o niedalekie miasto Ałapajewsk, w którym dorastał wielki kompozytor Czajkowski. Jest tam jego dom-muzeum.
Sportowe emocje będziemy przeżywać na Stadionie Centralnym. Stadion przebudowano przed mistrzostwami. W ścianach stadionu „wycięto dziury”, żeby dobudować trybuny za bramkami. Zrobiono to, aby stadion mógł pomieścić wymagane 35 tysięcy widzów.