jennifer grey tragiczny wypadek
Fot. Mary Evans Picture Library
Z ŻYCIA GWIAZD

Tragiczny wypadek zakończył karierę Jennifer Grey. Oto złamane życie Baby z Dirty Dancing

Była u szczytu sławy, nagle jej życie legło w gruzach

Aleksandra Andrzejak 23 lipca 2022 18:41
jennifer grey tragiczny wypadek
Fot. Mary Evans Picture Library

Jennifer Grey zasłynęła rolą Baby w kultowym filmie Dirty DancingWspólnie z Patrickiem Swayzem stworzyli na ekranie niezapomniany duet. W jednej chwili stali się idolami większości nastolatek. Mało kto jednak wiedział, że dwa tygodnie przed premierą filmu aktorka przeżyła osobistą tragedię. Nigdy nie uwolniła się od traumy i gnębiącego poczucia winy. Tragiczny wypadek na zawsze przekreślił jej karierę w Hollywood. 

„Nie sposób było łączyć tak głębokiego smutku, poczucia winy osoby ocalałej, ze świętowaniem i radością. Moje myśli już nigdy nie były takie same, moje ambicje też nie były takie same”, mówiła po latach Jennifer...

Jennifer Grey jako Baby w Dirty Dancing

Jennifer Grey urodziła się w 1960 roku na Manhattanie. Ojciec Jennifer to niezapomniany Mistrz Ceremonii z Kabaretu Boba Fosse'a, nagrodzonego za tę rolę Oscarem. Mimo to rodzice nie wspierali córki w realizacji marzeń o aktorstwie. Jennifer od szóstego roku życia brała lekcje tańca. Najpierw to był balet, potem jazz, stepowanie, tańce afrykańskie i karaibskie. 

Przed udaniem się na casting do Dirty Dancing miała na swoim koncie występy między innymi w takich filmach jak Czerwony świt, Cotton Club, Wolny dzień Ferrisa Bullera. Kiedy przeczytała scenariusz do Dirty Dancing, była w szoku, że główna postać jest tak bardzo do niej podobna. Była zachwycona! Uznała, że musi zdobyć te rolę. Jennifer Grey wygrała casting. Pokonała młodą Sarah Jessicą Parker i Robin Wright. Aktorka miała wówczas 27 lat, czyli o dziesięć więcej niż filmowa Baby.

Jej filmowym partnerem został Patrick Swayze. Co ciekawe, nie był to ich pierwszy wspólny film. Aktorzy mieli okazję spotkać się na planie „Czerwonego świtu”, z 1984 roku. Już wtedy praca między gwiazdami nie układała się najlepiej. Często dochodziło do starć i kłótni. Dlatego producenci Dirty Dancing długo zastanawiali się czy obsadzenie Jennifer i Patricka w roli kochanków jest właściwym pomysłem. Aktorzy jednak udowodnili, że są profesjonalistami i w czasie kręcenia scen próbowali odstawiać na bok swoje prywatne animozje. Nie zawsze jednak im wychodziło...

Czytaj także: Jennifer Grey i Patrick Swayze nienawidzili się? To nagranie mówi wszystko o ich relacji!

Jennifer Grey, Patrick Swayze, Dirty Dancing, 1987 rok
Fot. Artisan Entertainment/Courtesy Everett Collection/Everett Collec

Jennifer Grey, Patrick Swayze, Dirty Dancing, 1987 rok
Fot. Vestron Pictures/Courtesy Everett Collection

Jennifer Grey, Patrick Swayze, Dirty Dancing, 1987 rok
Fot. Vestron Pictures/Courtesy Everett Collection

Jennifer Grey, Patrick Swayze, Dirty Dancing, 1987 rok

Jennifer Grey - tragiczny wypadek

W momencie nagrywania tanecznej produkcji Jennifer Grey spotykała się prywatnie z Matthew Broderickiem. Aktorzy poznali się na planie filmu Wolny dzień Ferrisa Buellera. Miesiąc przed premierą Dirty Dancing wyjechali na urlop do Irlandii. Podróżowali wynajętym samochodem. Warunki były fatalne - deszcz, mgła i śliski asfalt. Para zabłądziła.  Jadąc po niewłaściwej stronie drogi, Matthew zderzył się czołowo z samochodem, w którym podróżowały matka z córką. Obie kobiety zginęły na miejscu. Aktor został ciężko ranny, złamał nogę i miał poranioną twarz. Jennifer Grey doznała niewielkich obrażeń na ciele, jedna nigdy nie pozbyła się traumy.

Dwa tygodnie po tragicznym wypadku odbyła się premiera Dirty Dancing. Film odniósł niebywały sukces! Jennifer Grey otrzymała nominację do Złotego Globu. „Nie sposób było łączyć tak głębokiego smutku, poczucia winy osoby ocalałej, ze świętowaniem i radością. Moje myśli już nigdy nie były takie same, moje ambicje też nie były takie same.” - mówiła po latach Jennifer. Wkrótce potem Grey rozstała się z Matthew Broderickiem. Aktor nie został oskarżony o spowodowanie śmierci, a jedynie ukarany karą grzywny w wysokości 175 dolarów. Do rodziny zmarłych kobiet napisał jedynie kartkę z wyrazami współczucia. 

Przez traumatyczne zdarzenie kariera 27-letniej Jennifer skończyła się zanim się jeszcze właściwie zaczęła. Nigdy nie zagrała już żadnej znaczącej roli.  

Czytaj także: Jennifer Grey pokazała córkę! Wyglądają identycznie!

Hollywoodzka premiera filmu Captain Marvel, Los Angeles, USA, 04.03.2019 rok
Fot. Matt Baron/REX/Shutterstock

Jennifer Grey, premiera filmu Captain Marvel, Los Angeles, USA, 04.03.2019 rok

Jennifer Grey, Beverly Hills, Los Angeles, California, 16.09.2021 rok
Fot. Xavier Collin/Image Press Agency/Splash News / SplashNews.com/Ea

Jennifer Grey, Beverly Hills, Los Angeles, California, 16.09.2021 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.