Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

Co dziś robi Tomasz Raczek? Pięć lat temu zwolniono go z TVP. „Polska idzie do tyłu...”

Powodem orientacja seksualna?

Rafał Kowalski 15 stycznia 2022 11:03
Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Klasa, styl, wyczucie i niezwykła kultura osobista. Tomasz Raczek od lat recenzuje polskie i zagraniczne filmy wskazując ich słabe i mocne strony w sposób przez wielu uważany za doskonały. Ceniony krytyk przez kilka dekad współpracował z Telewizją Polską. Nawet po tym, gdy w 2007 roku wyznał publicznie, że jest gejem i od lat tworzy związek z pisarzem Marcinem Szczygielskim. Ostatecznie jego program w TVP3 zdjęto dziewięć lat później. Czy Tomasz Raczek chciałby wrócić do telewizji publicznej?

Tomasz Raczek o TVP i coming oucie

Był rok 2007, gdy Tomasz Raczek zgodził się napisać przedmowę do książki Marcina Szczygielskiego Berek. W sposób konkretny, ale i dyskretny, publicysta dał w niej do zrozumienia, że od niemal 15 lat jest partnerem pisarza. Mimo coming outu ulubieniec publiczności jeszcze długo mógł liczyć na propozycje współpracy od TVP. W latach 2011-2015 prowadził w kanale pierwszym Weekendowy Magazyn Filmowy, a od września 2013 sprawdzał się jeszcze jako współprowadzący talk-show Kultowe rozmowy.

Ostatecznie program zdjęto z anteny TVP3 w grudniu 2016 roku. „Formuła Kultowych rozmów nie pasuje do nowego wizerunku stacji”, mówił Tomasz Raczej Wirtualnym Mediom. To jedyne zdanie, jakim uzasadniono decyzję władz stacji. Nawet jeśli gospodarz i widzowie formatu zasługiwali po ludzku na więcej… Wiele osób twierdziło, że do wizerunku kanału nie pasował zarządowi nie sam program, a prowadzący niekryjący się ze swoją orientację seksualną.

Zapytany o rozstanie z TVP i to, czy wróciłby tam do pracy, Tomasz Raczek powiedział szczerze: „Nie tęsknię za taką telewizją, jaka jest obecnie. Tęsknię za telewizją, w której kiedyś pracowałem, ale powrót do niej jest niemożliwy”, opowiadał Plejadzie w styczniu 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: Michał Olszański rozstał się z Telewizją Polską. Czym się dziś zajmuje? 

Czasy, jakie nastały w naszym kraju, są według recenzenta bardzo trudne. Wiele tematów, na które pracowało się latami – np. akceptacja osób LGBT – osiąga regres. „Polacy są fantastycznymi, otwartymi ludźmi, ale... Polska idzie do tyłu. Od kilku lat cofamy się pod przewodem pierwszego sekretarza (...). Nagle wszystko to, co było już zaakceptowane, okazuje się złe. Okazuje się czymś, czego należy się wstydzić", mówił Tomasz Raczek w swoim filmie na YouTubie.

Tomasz Raczek, Mariusz Szczygielski, Dzień Dobry TVN, Warszawa 22.11.2008 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Tomasz Raczek, Mariusz Szczygielski, Dzień Dobry TVN, Warszawa 22.11.2008 rok

Tomasz Raczek, VIVA! lipiec 2018, VIVA! 14/2018

Co dziś robi Tomasz Raczek?

Ceniony recenzent filmów nie narzeka na brak pracy. Obecnie jest redaktorem naczelnym Magazynu Filmowego SFP oraz gospodarzem audycji Raczek Movie w Radiu Nowy Świat. Ponadto prowadzi kanał na YouTubie a także stoi na czele wydawnictwa Latarnik. Ostatnio głośno było o tym, że nie chciał zrecenzować kontrowersyjnych „Dziewczyn z Dubaju” z uwagi na homofobiczne poglądy jednego z twórców, Emila Stępnia. Jednak po apelu Dody, która również współtworzyła produkcję, zmienił zdanie. 

Niedługo na rynku ukaże się jego autobiografia. Prace nad książką ruszyły w trakcie pandemii. Czytelnicy dowiedzą się z niej, jak wygląda codzienność krytyka i jego związek z Marcinem Szczygielskim oraz poznają kulisy coming outów. A na początku tego stycznia Tomasz Raczek wraz z ukochanym świętowali 28. rocznicę związku! 

„Życzymy Wam wszystkim dobrego roku 2022 a sobie… dalszego ciągu 🤗🍸🎉”, napisał pod wspólnym zdjęciem z partnerem, opublikowanym na Instagramie 1. stycznia.

Życzymy panom wszystkiego najlepszego! 

SPRAWDŹ TEŻ: 16 lat temu Jacek Poniedziałek przyznał publicznie, że jest gejem. Ile i czy stracił na coming oucie?

Tomasz Raczek, Mariusz Szczygielski, premiera teatralna, Warszawa 11.09.2021 rok
Fot. VIPHOTO/East News

Tomasz Raczek, Mariusz Szczygielski, premiera teatralna, Warszawa 11.09.2021 rok 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.