księżna Diana, Diana Spencer
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

„Nazwała ją ku*wą”. Tak brzmiała ostatnia rozmowa Diany z matką!

Powódź obelg, przekleństw i przykrych uwag

Gabriela Czernecka 29 września 2021 17:41
księżna Diana, Diana Spencer
Fot. East News

Ostatnia rozmowa Diany z matką nie należała do najprzyjemniejszych. Panie w ostatnich latach życia księżnej nie utrzymywały ze sobą najlepszych stosunków. Jedną z tajemnic życia Diany jest z pewnością jej ostatnia rozmowa z matką. Wszystkie szczegóły wyjawił przyjaciel i kamerdyner Diany, Paul Burrell, w wywiadzie dla Mirror.

Relacja księżnej Diany z matką, Frances Shand Kydd

Matka księżnej Diany, Frances Shand Kydd, nie akceptowała życia córki. Choć początkowo Shand Kydd cieszyła się, że ta została żoną przyszłego króla, mówi się, że konflikt między paniami dość szybko zaczął się zaogniać. Wszystko za sprawą mediów, które natarczywie wyciągały wszelkie informacje z prywatnego życia matki Diany. W 1988 roku rozpadło się jej drugie małżeństwo, za zniszczenie którego obwiniała właśnie media. 

Zobacz: Nienawidziła Diany, kryła romans Karola z Camillą. Taka była matka królowej Elżbiety II

To, że jej córka pozostała w świetle reflektorów mimo własnego nieudanego małżeństwa, tylko pogorszyło ich relacje. Punkt kulminacyjny nastąpił w maju 1997 roku, gdy Frances opowiedziała Hello! Magazyn, że Diana byłaby szczęśliwa, gdyby straciła tytuł Jej Królewskiej Mości po rozwodzie, mogąc tym samym cieszyć się upragniona wolnością. Mimo że księżna nie była zadowolona z tych słów, próbowała wytłumaczyć matce w trakcie rozmów telefonicznych swój punkt widzenia.

Ostatnia rozmowa Diany z matką

Treść jednej z nich wyciągnął na światło dzienne Paul Burrell, bliski przyjaciel Diany, który był świadkiem rozmowy pań. O tym, że matka nie akceptowała jej stylu życia po rozwodzie z Karolem i nie popierała jej podejścia do mężczyzn, wiadomo było od dawna, ale takiej rozmowy nikt się nie spodziewał. 

Konwersacja, którą ujawnił kamerdyner Diany, odbyła się w czerwcu 1997 roku. „Usłyszałem dzwonek, zawołała: Paul, chodź szybko. Machnęła na mnie ręką, więc podszedłem. Usiadłem na podłodze tuż obok niej i przyłożyłem ucho tak blisko słuchawki, jak to było możliwe. Po drugiej stronie słyszałem jadowity głos pani Frances Shand Kydd. Usłyszałem powódź obelg, przekleństw i przykrych uwag odnośnie do księżniczki oraz jej towarzystwa. To był naprawdę okropny, nienawistny personalny atak na tych mężczyzn i ich religijnie przekonania. Nazwała księżniczkę k*rwą. Powiedziała, że puszcza się z muzułmanami, jest hańbą dla rodziny… Rozmowa dobiegła końca, gdy Diana z całej siły walnęła słuchawką o podłogę. Znalazłem ją tam później, płakała”, czytamy.

Przeczytaj także: Księżna Diana ukrywała to przed Karolem do końca ciąży. Robiła to celowo dla dobra dziecka

Rozmowa miała dotyczyć związku Diany z kardiologiem Hasnatem Khanem i biznesmenem Gulu Lalvanim. Jak podaje Burrell, wówczas Diana przysięgła, że nigdy więcej nie porozmawia z matką. I słowa dotrzymała. „To były prorocze słowa. To coś, z czym jej matka będzie musiała żyć do końca życia”, mówi. Faktycznie tak się stało, Diana zmarła dwa miesiące później. Jej matka była jedną z pierwszych osób, które dowiedziały się o śmierci księżnej.

Choć panie nie miały dobrego kontaktu, to Frances jak każda matka, kochała swoje dzieci. Wiadomość o śmierci Diany była dla niej wstrząsająca, zwłaszcza, że przez długi czas musiała utrzymywać to w tajemnicy: „wiedziałam o jej śmierci na godzinę przed oficjalnym przekazaniem tych wiadomości. Zgodnie z protokołem przed upublicznieniem takich wieści należało poinformować głowę państwa. Musiałam więc czekać w oszołomieniu, wiedząc, że Diana nie żyła, i nie wolno mi było do nikogo zadzwonić ani prosić przyjaciół o pomoc”, wyznała w jednym z wywiadów. 

Przeczytaj również: Płomienny romans, gorąca miłość, prawdziwa przyjaźń. Czy Dodi Al-Fayed i księżna Diana byli parą?

Niestety, Frances nie zdążyła pogodzić się z córką przed jej śmiercią. Mówi się, że do końca życia sobie tego nie wybaczyła...  

Diana zerwała kontakt z matką po feralnej rozmowie. Dwa miesiące później zginęła:

Księżna Diana, matka księżnej Diany, Frances Shand Kydd
Fot. East News

Księżna Diana z matką, gdy miały jeszcze dobre stosunki:

Księżna Diana, matka księżnej Diany, Frances Shand Kydd
Fot. East News

Matka podobno nigdy nie wybaczyła sobie, że nie pogodziła się z Dianą po feralnej rozmowie:

Frances Shand Kydd, matka księżnej Diany
Fot. EAST NEWS

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.