Reklama

Jeśli marzysz o prestiżu i blichtrze, jaki wiążę się z poślubieniem członka brytyjskiej rodziny królewskiej, musisz wiedzieć, co za tym idzie. Z okazji 6. rocznicy ślubu księżnej Kate i księcia Williama przedstawiamy dziewięć rzeczy o których musisz wiedzieć, zanim poślubisz brytyjskiego członka rodziny królewskiej!

Reklama

Szósta rocznica ślubu księżnej Kate i księcia Williama

W sobotę 29 kwietnia przypada szósta rocznica ślubu księżnej Kate i księcia Williama. Najprawdopodobniej niebawem w ślady starszego brata pójdzie książę Harry, który od kilku miesięcy jest w związku z amerykańską aktorką, Meghan Markle, znaną z serialu „Suits”. Jednak w przypadku zalegalizowania ich związku mogą pojawić się problemy… Poniżej prezentujemy 9 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć, zanim poślubi członka brytyjskiej rodziny królewskiej!

Polecamy też: Czy Kate i Williama dopadła miłosna klątwa Windsorów? Poznaj mroczne tajemnice brytyjskiej rodziny królewskiej

9 zasad, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz poślubić członka brytyjskiej rodziny królewskiej

1. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej muszą mieć zgodę na ślub od królowej Elżbiety II

Meghan Markle w latach 2011-2013 była żoną Trevora Engelsona, amerykańskiego producenta telewizyjnego. Rozwód aktorki może okazać się przeszkodą nie do pokonania. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy są w pierwszej szóstce w kolejce do tronu, nie tylko muszą uzyskać zgodę na ślub od królowej, ale też nie mogą poślubić osoby rozwiedzionej, niezależnie od tego, czy i jaką religię wyznaje. W końcu z tego powodu w 1936 roku z tronu ustąpił król Edward VIII, który zamiast korony wybrał amerykańską rozwódkę, Wallis Simpson. Warto jednak wspomnieć, że w 2005 roku królowa zrobiła wyjątek dla swojego najstarszego syna, księcia Karola, któremu udzieliła zgody na poślubienie wieloletniej ukochanej, Camilli Parker-Bowles, mimo że była po rozwodzie.

2. Za zgodą królowej członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej mogą poślubić osoby spoza arystokracji

W przeszłości takie śluby były zakazane. Dzisiaj jednak królowa Elżbieta II w indywidualnych przypadkach pozwala na zawieranie takich związków. Tutaj znowu trzeba wspomnieć wieloletnią kochankę księcia Karola, Camillę Parker-Bowles, która nie tylko jest rozwódką, ale też pochodzi z ludu. Kolejnym przypadkiem osoby, w której żyłach nie płynie szlachetna krew jest Kate Middleton, która księżną Cambridge została wtedy, gdy sześć lat temu poślubiła księcia Williama.

3. Poślubienie członka rodziny królewskiej nie czyni cię jednym z nich

Jeśli królowa bierze ślub, jej mąż nie staje się królem, tylko jest „mężem królowej”. Dlatego książę Filip, który z pochodzenia jest Grekiem, nie może przedstawiać się królewskim tytułem. Podobnie było w przypadku księcia Alberta, męża królowej Wiktorii. Podobnie jest w przypadku króla - jego małżonka nie jest królową, tylko „żoną króla”.

4. Gdy już weźmiesz ślub z członkiem rodziny królewskiej, nie możesz być aktywny politycznie

Członkowie rodziny królewskiej, jako reprezentanci swojego kraju, starają się zachowywać neutralność i powstrzymują się od udziału w życiu politycznym. To dotyczy również głosowania w wyborach (w świetle prawa mogą brać w nich udział, ale zgodnie z tradycją tego nie robią) czy ubiegania się o publiczne stanowiska. Członkowie rodziny królewskiej robią to również po to, by przedstawiciele wszystkich grup społecznych mogli się z nimi identyfikować, niezależnie od poglądów, jakie wyznają.

Polecamy też: Ile waży korona, czyli życie królowej Elżbiety II w liczbach. EKSKLUZYWNE VIDEO

5. Gdy już uzyskasz tytuł, nikt nie może cię inaczej nazywać

Zapomnijcie o nazywaniu księżnej Cambridge „Kate” albo mówieniu do królowej Elżbiety II „Lizzie”. Każdy, kto zwraca się do członków rodziny królewskiej, musi używać ich pełnych tytułów, ewentualnie zwracać się per „Pan” lub „Pani”. Inne formy, zgodnie z królewską etykietą, nie są dopuszczalne. Jednak pełny tytuł księżnej Kate to „Jej Królewska Mość Księżna Cambridge”, jej męża - „Jego Królewska Wysokość, książę William, książę Cambridge”. Tytuł królowej Elżbiety II jest jeszcze dłuższy, ale na szczęście można się do niej zwracać per „Wasza Wysokość”.

6. Nigdy nie zagrasz w grę „Monopoly” ze swoimi krewnymi

Tak, dobrze widzisz. Jeśli jesteś fanką/fanem tej klasycznej planszówki, będziesz mieć problem. Mimo iż brzmi to szaleńczo, w 2008 roku książę Andrzej, młodszy brat króla Karola, zakazał krewnym gry w „Monopoly” z innymi członkami rodziny królewskiej, bo podczas rozgrywek zachowywali się w taki sposób, jaki nie pasował do królewskiej etykiety - krótko mówiąc, źle.

7. Najprawdopodobniej skorupiaki nie znajdą się w twoim wakacyjnym menu

Członkom rodziny królewskiej odradza się jedzenie skorupiaków. Wszystko po to, by uniknąć potencjalnych zatruć i reakcji alergicznych. Kiedyś jedzenie tych potraw było wręcz zakazane. Królowa Elżbieta II do dzisiaj ich nie je, podczas gdy jej syn - książę Karol - często zajada się nimi ze smakiem.

8. Królowa decyduje o wszystkim podczas rodzinnych przyjęć i oficjalnych wystąpień

I to dosłownie. Gdy królowa wstaje, wstajesz i ty. Gdy siada - robisz to samo. Sięga po kieliszek - ty również. Skończyła już jeść kolację? Też musisz, nawet jeśli zdążyłaś/zdążyłeś wziąć dopiero dwa kęsy. Królowa się śmieje - robisz to i ty. Klaszcze - ty także. I tak cały czas.

9. Jako członek rodziny królewskiej zawsze musisz pamiętać o hierarchii

Jako małżonek członka rodziny królewskiej zawsze musisz pamiętać o królewskiej hierarchii. I tak podczas ślubów, bankietów czy pard, brytyjscy royalsi muszą stać lub siedzieć w konkretnej kolejności - zgodnie z kolejką do tronu. W centralnym miejscu musi być królowa, tuż obok niej - jej mąż, książę Filip, następnie - książę Karol i księżna Camilla, później książę William i księżna Kate oraz dopiero na końcu - książę Harry i być może w przyszłości Meghan Markle.

Reklama

Polecamy też: Księżna Kate i Elżbieta II unikają się? Poznajcie największe sekrety tej skomplikowanej relacji

Reklama
Reklama
Reklama