Reklama

Święta brytyjskiej rodziny królewskiej to niezwykła uroczystość, przepełniona oryginalnymi tradycjami. Choć koronowane głowy, podobnie jak ludzie na całym świecie, spędzają ten wyjątkowy czas w gronie rodziny, to wszystkich członków obowiązują zasady dworskiej etykiety. Każdy, który uczestniczy w świętach royal family musi dostosować się do protokołu i harmonogramu, który przewiduje nie tylko czas spotkań czy posiłków, ale i wygląd strojów! Zobaczcie, jak wyglądają święta w brytyjskiej rodzinie królewskiej!

Reklama

Jak wyglądają święta w rodzinie królewskiej?

Święta rodziny królewskiej okraszone są masą tradycji i zasad protokołu, których muszą przestrzegać członkowie royal family. Nakazy, zakazy, polecenia i określone zachowanie... Dostosowywanie się do tego, zamiast cieszeniem się czasem świąt dla wielu może być kłopotliwe. Podobno księżna Diana miała spory problem, by przyzwyczaić się do szczegółowo opracowanych i perfekcyjnie zaplanowanych co do minuty królewskich świąt. Brzmi poważnie, ale Windsorowie znajdują także czas na przyjemności. Oto najważniejsze rzeczy, jakie musicie wiedzieć o świętach w rodzinie królewskiej!

Gdzie odbywają się święta brytyjskiej rodziny królewskiej?

Jak co roku, rodzina królewska na okres świąteczny wyjedzie do hrabstwa Norfolk, gdzie znajduje się ich prywatna rezydencja Sandringham House. Najważniejsze zaczyna się jednak tydzień przed wigilijnym wieczorem. Wówczas królowa z mężem organizują rodzinną kolację w Pałacu Buckingham, a chwilę później udają się do Norfolk. Elżbieta II wraz z mężem Filipem, przyjeżdżają tam wcześniej, by osobiście wszystkiego dopilnować.

Sandringham House to ogromna posiadłość wybudowana w 1870 roku, do której należy aż 250 hektarów pobliskich ziem.Wnętrza zdobią dekoracyjne przedmioty, w tym azjatycka kolekcja broni z XIX wieku. Na ścianach pałacu znajdziemy dzieła artystów dworskich, wykonane na zamówienie: w tym prace sir Luke'a Fildesa, Edwarda Hughesa, Heinricha von Angeli i Franza Winterhaltera. Tradycyjnie Elżbieta II zostaje w tym pałacu jeszcze długo po świętach, aż do lutego. „Królowa nie jest rozrzutna, nie lubi przepychu, więc wystrój jest minimalny. Rodzina królewska ma ogromną choinkę i wielkie, srebrne sztuczne drzewko w jadalni, które liczy sobie już trzydzieści lat”, mówi Darren McGrady, były kucharz królowej.

Zanim jednak rodzina królewska zjedzie do Norfolk, jeszcze przed Bożym Narodzeniem musi wysłać prawie tysiąc kartek z własnoręcznymi podpisami i oczywiście, zaopatrzyć się w prezenty dla najbliższych. Królowa świąteczne zakupy robi w ulubionym, luksusowym domu towarowym Harrods.

Czy brytyjska rodzina królewska obchodzi Wigilię?

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii nie ma zwyczaju spożywania wieczerzy wigilijnej, ale członkowie rodziny królewskiej właśnie 24 grudnia przyjeżdżają do Sandringham, by rozpocząć święta. O 17.00 zbierają się na angielskiej herbacie z ciastkami, drożdżówkami i kanapkami.

Ucztowanie trwa dokładnie godzinę, a później cała rodzina gromadzi się wokół sześciometrowej choinki. Jak podaje portal Gentelman Choice, co roku Elżbieta II osobiście przystraja ją kilkoma ponad 100-letnimi bombkami, których właścicielką była jej prababka, królowa Wiktoria. Obok niej znajduje się stolik, na którym członkowie royal family mają tabliczki z imionami dopasowane do prezentów.

Święta w rodzinie królewskiej: prezenty

Cała rodzina dotycchczas otwierała je na znak księcia Filipa. Co wręczają sobie Windsorowie? Nie są to zwykłe prezenty. Członkowie rodziny królewskiej stworzyli pewnego rodzaju tradycję, by w święta dawać sobie jak najbardziej absurdalne i śmieszne prezenty. I tak w ubiegłym roku książę George dostał od rodziców Kate zebrę na biegunach, królowa dostała od któregoś z gości gumowego kurczaka z piszczałką, od Harry'ego czepek kąpielowy z napisem Is not Life a B*tch!.

Zobacz: Im dziwniejszy prezent, tym lepiej. Oto najbardziej zaskakująceświąteczne podarunki Windsorów

Książę Filip któregoś roku dostał... oświetlany młynek do pieprzu, Diana podarowała Harry'emu sztuczną kupę, a Sarze Ferguson matę antypoślizgową do kąpieli w lamparta. Książę Karol miał otrzymać od siostry, księżniczki Anny, miękką nakładkę na deskę klozetową, a Harry od księżnej Kate... gadżet Grown Your Own Girlfriend (wyhoduj swoją dziewczynę) - figurę, która podobno rośnie po włożeniu jej do wody.

Święta w rodzinie królewskiej: menu

O 20.30 rodzina królewska zasiada do uroczystej kolacji. Największy stół w posiadłości w pokoju zwanym Wite Drawing Room mieści tylko 24 osoby, dlatego dzieci siedzą w pomieszczeniu obok w towarzystwie opiekunek Dopiero gdy przyswoją umiejętność nienagannego zachowania się przy stole, mają możliwość spędzenia tego dnia z rodzicami.

Elżbieta II do pokoju przybywa z 15 minutowym wyprzedzeniem, dzięki czemu ma czas na wypicie swojego ulubionego drinka z Ginu, wody mineralnej, Dubonnet i cytryny. Dania podczas świątecznej kolacji różnią się od tego, jakie możemy zaobserwować na polskich stołach. Co ciekawe, menu u królowej zawsze napisane jest w języku francuskim, a znajdują się w nim m.in: pudding, jagnięcina, krewetki, wino i szampan. Po wieczerzy panie w sączą w jednym pomieszczeniu kawę, a panowie piją brandy.

Z ciekawostek, jak zdradza były szef kuchni rodziny królewskiej, Darren McGrady: „Tuż przed Bożym Narodzeniem, szef kuchni, który jest akurat na zmianie, idzie do salonu i kroi żeberka, indyka lub szynkę, a gdy skończy, Jej Wysokość podaje mu szklankę whisky i wznoszą toast. To jedyna okazja w ciągu roku, gdy kucharz ma prawo przebywać w jadalni i napić się whisky z rodziną królewską. To od lat jej ulubiona tradycja”.

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w rodzinie królewskiej

Pierwszego dnia świąt o 9.00 rodzina królewska je wspólnie świąteczne śniadanie. Tuż po śniadaniu, wspólnie udają się na mszę w lokalnym kościele Świętej Marii Magdaleny, zaplanowaną na godzinę 11.00. Co ciekawe, każdy zwykły obywatel może pójść tego dnia na tę mszę do kościoła, ale najpierw musi się zapisać na listę (ta wypuszczana jest już we wrześniu!), a na miejscu musi zjawić się najpóźniej 40 minut przed przybyciem rodziny królewskiej.

Podczas oficjalnego spaceru do kościoła, Windsorowie pozdrawiają zgromadzonych poddanych. Po powrocie członkowie royal family przebierają się w inne ubrania. Następnie dokładnie o 13:15 (bowiem podczas świąt w royal family wszystko dzieje się z godnie z harmonogramem!), Elżbieta II z rodziną, zajada się świątecznym, faszerowanym indykiem. Później śpiewają kolędy i wszyscy wspólnie oglądają doroczne orędzie królowej.

Święta w rodzinie królewskiej: orędzie królowej

Corocznie w pierwszy dzień świąt, w telewizji emitowane jest orędzie do narodu. Królowa wygłasza je, podsumowując cały miniony rok i składa w nim życzenia swoim poddanym. W 2014 roku tematem przewodnim było pojednanie: „Czasem wydaje się, że w obliczu wojny i niezgody nie ma szans na pojednanie. Jednak świąteczny rozejm sprzed 100 lat przypomina nam, że pokój i dobra wola działają w ludzkich sercach”, wyznała.

W 2015 królowa mówiła o tryumfie światła nad ciemnościami: „Jest prawdą, że świat musiał w tym roku stawić czoło momentom mroku, ale Ewangelia według św. Jana zwiera werset pełen nadziei: +A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła+”, wyznała, czyniąc m.in. aluzję do zamachów przeprowadzonych w tym roku przez islamskich radykałów w różnych częściach świata.

W 2016 roku orędzie królowa poświęciła wolontariuszom, opiekunom, sąsiadom, społecznikom i wszystkim tym, którzy okazują innym bezinteresowność: „nieznanych szerzej bohaterów, których nikt nie opiewa, ale których ciche poświęcenie otacza ich szczególną aurą”. Oczywiście po jego wygłoszeniu, zgodnie z tradycją nikt nie ma prawa pójść spać przed królową.

Boxing Day, czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w rodzinie królewskiej

Podczas drugiego dnia świąt, większość członków brytyjskiej rodziny królewskiej udaje się do swoich rodzin. I tak księżna Camilla jedzie do swoich dzieci i wnucząt, a choćby Kate i William do Carole i Michaela Middletonów. Czasami jednak, to królowa zaprasza rodzinę księżnej Kate do Sandringham.

Tuż po uroczystym śniadaniu książę Filip organizuje polowanie na bażanty. Biorą w nim udział wszyscy obecni, ponieważ jest to część tradycji, ale w 2018 roku z jej kontynuowania za namową Meghan zrezygnował Harry: „Czuła się niekomfortowo z jego polowaniami i nie rozumiała, jak ktoś może postrzegać zabijanie jako rozrywkę, na pewno nie zjawi się na polowaniu”, podkreślił znajomy gwiazdy w rozmowie z Radar Online.. Kobiety nie mogą w obecności królowej używać broni, datego zbierają zabite już ptaki. Po tej „atrakcji” świętowanie kończy się wspólnym lunchem.

Reklama

Z ciekawostek, gdy rodzina królewska w balowych sukniach i frakach zajada się pysznościami podczas kolacji wigilijnej, na opustoszałym Pałacu Buckingham w Londynie wyświetlają się różne świąteczne animacje. Zobaczcie w naszej galerii świąteczne zdjęcia rodziny królewskiej, a jeśli spodobały Wam się ciekawostki świąteczne dotyczące rodziny królewskiej, polubcie naszą stronę na Facebooku, poświęconą royalsom>>

Reklama
Reklama
Reklama