Weronika Kostyra 24 lipca 2016 10:23
1/9
Athina Onassis
Copyright @BE&W
1/9

Fatum wiszące nad rodziną Onassis dopadło ostatnią spadkobierczynię. Wnuczka greckiego miliardera Aristotelisa Onassisa została zdradzona przez swojego męża, mistrza olimpijskiego. Athina Onassis de Miranda rozwodzi się. Całe życie uciekała przed fatalnym losem. Dlaczego jej się nie udało? Kto odpowiada za rozwody, samobójstwa i tragedie niszczące jej familię?

 

Wellington, stan Kolorado. Posiadłość, którą Athina kupiła za 2 miliony dolarów (za stajnie dla koni zapłaciła kolejnych 12 milionów!). Półnagi Álvaro Alfonso de Miranda, mistrz olimpijski w jeździectwie, mąż dziedziczki greckiej fortuny, owinięty w prześcieradło. Błaga ochroniarzy, którzy zaskoczyli go w łóżku z kochanką o blond włosach: „Nie mówcie Athinie. To ją zabije!”. Przystojny 43-letni Brazylijczyk od 11 lat jest mężem Athiny Onassis. To on zrobił z niej pewną siebie i atrakcyjną kobietę. On namówił ją, aby zawalczyła o wielkie bogactwo po dziadku. On wciągnął ją w międzynarodowy świat mistrzów jeździectwa. A teraz potraktował tak, jak traktowano wszystkie kobiety w jej rodzinie. Pieniądze tak. Miłość nie.

 

Polecamy: Siostra żony prezydenta Kennedy'ego, żona polskiego księcia, kochanka Micka Jaggera. Lee Radziwiłł wspomina swoje życie

2/9
Athina Onassis
Copyright @East News
2/9

Ochroniarze okazują się lojalni wobec chlebodawczyni. Donoszą jej o romansie męża. Trzydziestojednoletnia Athina, która od lat zmaga się z poczuciem niższości, ma dość. Pakuje walizki i leci do Europy. Nie chce mieć nic wspólnego z mężem zdrajcą. Jej ojciec, Thierry Roussel, też był taki. Athina nie chce powtarzać upokorzeń swojej matki, którą mężczyźni wykorzystywali całe życie. Ale Álvaro ocknął się i jest przerażony konsekwencjami. Czyżby miliard dolarów Onassisów miało przejść mu koło nosa? Walczy o żonę. Kaja się publicznie. „Nie zamierzam tracić miłości życia. Będę walczył do końca”, zapewnia w rozmowie z brazylijskim magazynem „Epoca”.

 

Polecamy: Anna Mucha: „Uwielbiam diamenty, złoto, futra i dobre samochody”. Kto jeszcze kocha drogie auta?

3/9
Athina Onassis z ojcem
Copyright @Getty Images
3/9

fot. Athina z ojcem

 

A tak było romantycznie. Athina ma 17 lat, gdy poznaje przystojnego brazylijskiego playboya. Czarnowłosy Álvaro Alfonso de Miranda jest starszy od niej o 12 lat, czarujący i pewny siebie. Trafiają na siebie w Brukseli w słynnej szkole jeździeckiej Nelsona Pessoa. Athina ma maturę, jej jedyną pasją są konie. A Álvaro jest mistrzem olimpijskim w jeździectwie, nic dziwnego, że imponuje dziewczynie. Jest jej pierwszą i jedyną miłością. Na początku Brazylijczyk ukrywa prawdę. Dopiero gdy przywiąże dziewczynę do siebie, przyzna się, że w São Paulo ma córkę Viviane. Athina jest wstrząśnięta, ale kocha, więc przebacza nieszczerość. Ojciec patrzy niechętnie na ten związek, ale nie może go córce zabronić. Athina i Álvaro prowadzą w Brukseli proste życie. Chodzą do kina, niedrogich restauracji. Dziedziczki Onassisa nie interesują stroje i biżuteria. Miesięczne stypendium, które z jej majątku wydziela ojciec, Athina wydaje głównie na konie. Większość czasu z Álvaro spędzają na wyczerpujących treningach. Oboje uwielbiają jeździć. Gdy dziewczyna kończy 18 lat, kochanek zabiera ją do São Paulo, by przedstawić rodzinie.

 

Polecamy: „Mnie się udało, bo mam Ritę” - mówi Tom Hanks o żonie. Zanim ją poznał był na skraju załamania

4/9
Athina Onassis z mężem
Copyright @Getty Images
4/9

fot. Athina i Álvaro de Miranda

 

Ale nie to jest dla niego najważniejsze. W stolicy Brazylii Álvaro namawia Athinę na operacje plastyczne. Liposukcję brzucha, korektę twarzy, rozjaśnienie włosów. Dziewczyna zmienia się kompletnie. Chce być atrakcyjna dla swego ukochanego. Królewna z brzydkiego kaczątka. W prezencie przedślubnym kupuje mu krowę czempionkę o imieniu Esperanca (Nadzieja) wartą 320 tysięcy dolarów. To drobiazg. Jej matka trzeciemu mężowi, Siergiejowi Kauzowi, kupiła na urodziny dwa tankowce!

 

Athina i jej Brazylijczyk pobierają się 3 grudnia 2005 roku w São Paulo w kaplicy na terenie muzeum sztuki Oscar Americano Foundation w Morumbi – eleganckiej dzielnicy największego miasta Brazylii. Ślub jest ekumeniczny, Álvaro to katolik, Athina jest prawosławna. 750 gości ochrania 500 ochroniarzy. Z Francji przylatuje 1000 butelek wykwintnego szampana. Gra 40-osobowa orkiestra. Panna młoda wkłada suknię zaprojektowaną przez Valentino wartą 70 tysięcy dolarów. Sama fryzura kosztuje 2500 dolarów. Pan młody w czarnym garniturze. Przez całą noc nad głowami gości latają helikoptery, armia ochroniarzy przegania spragnionych sensacji paparazzich. Na ślubie nie ma ojca Athiny, Thierry'ego Roussela. Córka go nie zaprosiła. Odkąd związała się z Álvaro, jest na ścieżce wojennej ze swym ojcem. Po ślubie pozbywa się jego nazwiska, wraca do nazwiska matki. W zawodach sportowych będzie występować jako Athina Onassis de Miranda.

 

Polecamy: Niezwykła aukcja w Paryżu! Pod młotek pójdzie biżuteria vintage największych domów mody! Znamy ceny!

5/9
Athina Onassis z matką i ojcem
Copyright @BE&W
5/9

fot. Athina na ręku swojej matki, Christiny Roussel. Obok ojciec, Thierry Roussel, 1985 rok

 

Skąd ta niechęć między najbliższymi ludźmi? Przecież ojciec ją wychował! Matka Athiny, Christina Roussel, z domu Onassis, umiera młodo. Ma 37 lat. Czterokrotna mężatka, w miłości zawsze trafia nieszczęśliwie. „Marzę, że kiedyś pokocha mnie mężczyzna dla mnie samej, nie mojego majątku”, zwierza się z rozpaczą. Nie udaje jej się także z ojcem Athiny. Thierry Roussel kocha dwie kobiety naraz. Tak napisze we wspomnieniach, które wyda po śmierci żony. Tą drugą jest szwedzka modelka Marianne „Gaby” Landhage. Thierry żeni się z Christiną w 1984 roku. Rok później przychodzi na świat Athina. Ale uwaga, kilka miesięcy później rodzi się jej przyrodni brat Erik. Jego matką jest Gaby.

 

Nieszczęśliwa z miłości Christina nie chce rozwodu. Wprost przeciwnie, zgadza się, żeby kochanka męża spędziła z nimi wakacje. Thierry jest szczęśliwy, ma przy sobie dwie kochające kobiety, dzieci i olbrzymi majątek po teściu. Niestety, Christina nie wytrzymuje tej sielanki. Gdy dwa lata później Gaby rodzi drugie dziecko jej męża, córeczkę Sandrine, nie wytrzymuje. Żąda rozwodu. Rodzice Athiny rozstają się po trzech latach wspólnego życia. Rok później Athina zostaje półsierotą. Jej matce, uzależnionej od barbituranów i drastycznych diet, nie wytrzymuje serce. Umiera w czasie kąpieli. W wannie znajduje ją przyjaciel – Marino Dodero, kandydat na piątego męża.

 

Polecamy: Siostra żony prezydenta Kennedy'ego, żona polskiego księcia, kochanka Micka Jaggera. Lee Radziwiłł wspomina swoje życie

6/9
Athina Onassis
Copyright @BE&W
6/9

fot. Mała Athina (z tyłu), jej ojciec i jego druga żona Marianne "Gaby" Landhage. Para miała trójkę własnych dzieci

 

Szwedzka modelka Gaby zostaje macochą Athiny. Wnuczka Onassisa mieszka z ojcem, jego nową żoną i trójką ich dzieci na wsi pod Lozanną. Chodzi do publicznej szkoły. Ups, nie chodzi, wozi ją tam samochód z ochroną. Gdy chce pojeździć na koniu, w pobliżu zawsze jest ochroniarz. Majątek jej dziadka Aristotelisa Onassisa – ponad trzy miliardy dolarów – zostaje podzielony na dwie części. Gdy będzie dorosła, dostanie połowę. Dlatego media nadają jej przydomek „najbogatszej dziewczynki świata”. Druga część fortuny jest zarządzana przez Fundację Onassisa. Thierry Roussel chce zagarnąć, ile się da. Walczy z Fundacją Onassisa o wpływy. Chce, aby jego córka stanęła na jej czele. Zarząd fundacji stwierdza, że to niemożliwe. Nie mogą poświęcić dziedzictwa Onassisa dziewczynie, która nie zna greckiego, nie interesuje się ojczyzną, a co najważniejsze, nie ma studiów i nie przepracowała w życiu ani jednego dnia!

 

Ojciec popada w obsesję, straszy córkę, że fundacja chce ją porwać. Mają tego jakoby dokonać komandosi z Izraela. Athina żyje w strachu. Tym bardziej że ojciec aniołem nie jest. Raz tak się na nią wydziera, że przerażona nastolatka ucieka i chowa się w opuszczonym domu. Siedzi tam tak długo, aż się przeziębia. Media piszą, że w publicznych sytuacjach Athina pozostaje w cieniu ojca. Kuli ramiona i najchętniej trzyma go za rękę. Ale w jej żyłach płynie krew Onassisa, zdobywcy świata. Niemożliwe, żeby całe życie była posłuszną dziewczynką.

 

Polecamy: Anna Mucha: „Uwielbiam diamenty, złoto, futra i dobre samochody”. Kto jeszcze kocha drogie auta?

7/9
Athina Onassis z mężem
Copyright @PAP
7/9

fot. Athina, Álvaro i jego córka Viviane, 2006 rok

 

Zmienia się, gdy poznaje Álvaro Alfonso de Mirandę, dwukrotnego mistrza olimpijskiego, zwanego też Doda. To on pcha ją tam, gdzie sama nie miała odwagi pójść. Zrywa ze swoim wizerunkiem przestraszonej panny, mającej kłopoty z tuszą. Zmienia się w atrakcyjną młodą kobietą. I stawia się ojcu. Walczy z nim o kontrolę nad miliardem dolarów spadku. Spotykają się w sądzie. Thierry Roussel jest wzburzony. Dlaczego jego „mała dziewczynka” nasyła na niego prawników? To na pewno wina Brazylijczyka. „Będziesz przez niego cierpiała”, ostrzega. „Jemu chodzi tylko o pieniądze”. Ale Athina nie słucha. Jest zakochana. Zdetronizowała ojca. W jej sercu jest nowy król. Przystojny mistrz siodła. Álvaro Alfonso de Miranda.

 

Athina za pięć milionów dolarów kupuje mieszkanie w luksusowej dzielnicy São Paulo. Żyją tam razem z mężem. Wnuczka Onassisa kocha Brazylię. Świetnie się tam czuje. Anonimowo, nie otacza ją nimb księżniczki, nie napastują dziennikarze. Robi to, co kocha. Żyje końmi, zawodami. Bez rozgłosu. Razem z nimi mieszka córka Álvaro, Viviane. Matka Viviane, Cibele Dorsa, świetnie pozuje na rozkładówkach „Playboya”, ale opiekunką jest słabą. Woli nocne życie od macierzyństwa. Dlatego oddaje Athinie pod opiekę także swoje drugie dziecko, syna Fernando (jego ojcem nie jest Doda). Rodzinne życie Athiny i Álvaro toczy się spokojnie. Wokół domu i koni. Brazylia jest namiastką raju. Athina może zapomnieć o klątwie wiszącej nad jej głową. São Paulo jest przecież tak daleko od Aten.

 

Polecamy: „Mnie się udało, bo mam Ritę” - mówi Tom Hanks o żonie. Zanim ją poznał był na skraju załamania

8/9
Aristotelis Onassis z córką Christiną
Copyright @East News
8/9

fot. Słynny miliarder Aristotelis Onassis ze swoją pięcioletnią córką Christiną, matką Athiny, 1955 rok

 

I wtedy umiera matka Viviane. A dokładniej to objada się prochami i wyskakuje przez okno swego apartamentu w São Paulo. Dramat dla dzieci. Dramat dla Athiny. Niepoczytalna Cibele zostawia list, w którym o swą śmierć oskarża żonę swego byłego chłopaka. Pisze, że musi się zabić, bo Athina zabrała jej dzieci. To wielki cios dla wnuczki Onassisa. Ciężkie oskarżenie – prawdziwe czy nie – wpędza ją w mroki przeszłości. Budzą się demony. Nad jej rodziną ciąży klątwa. Jej bliscy cierpią, popełniają samobójstwa, giną tragicznie. Dlaczego tak się dzieje?

 

Niektórzy mówią, że to przez ślub Aristotelisa Onassisa z Jackie Kennedy. Przekleństwo ciążące nad rodem Kennedych przechodzi na rodzinę Onassisów. Gdy Aristotelis Onassis romansuje ze słynną diwą Marią Callas, jego pierwsza żona, Athina, żąda rozwodu. Bogacz Aristotelis rozwodzi się z nią i wżenia w dynastię Kennedych. Jego drugą żoną zostaje wdowa po prezydencie Johnie F. Kennedym, Jackie. Prasa amerykańska woła: „Jackie, dlaczego to zrobiłaś?”. Jest rok 1968. Pięć lat później w wypadku samolotu ginie syn Onassisa, 24-letni Aleksander. Tragedia nie do zniesienia dla rodziców. W 1974 roku matka Aleksandra, Athina (babka Athiny Onassis de Miranda) truje się lekami uspokajającymi. W paryskim apartamencie znajduje ją jej trzeci mąż, grecki magnat okrętowy Stavros Niarchos. Rok wcześniej pochował swoją poprzednią żonę, Eugenię, siostrę Athiny. Eugenia również otruła się prochami. Niektórzy mówią, że mąż jej w tym pomógł. A może pomagała jej siostra? Prawdziwie grecka mieszanka dramatu, pożądania i fatum. Dwa lata po śmierci syna, który miał przejąć imperium, umiera załamany założyciel rodu, grecki miliarder Aristotelis Onassis.

 

Polecamy: Robert Lewandowski jako... współczesny dżentelmen. Pasuje mu ten styl? Kulisy sesji zdjęciowej!

9/9
Athina Onassis
Copyright @Getty Images
9/9

fot. Szesnastoletnia Athina i jej ojciec, Thierry Roussel, 2001 rok

 

Media spekulują, dlaczego musiało dojść do rozstania Athiny i Álvaro. Może grecka dziewczyna, którą uwiódł, gdy miała 17 lat, wreszcie dojrzała? I okazało się, że poza miłością do koni niewiele ich łączy. Zbyt duża różnica kultury i życiowych doświadczeń. Być może dziedziczka greckiej fortuny po raz pierwszy sama chce odpowiadać za swoje życie. Bez ojca i starszego męża. Rok temu stała się pełnoprawną właścicielką miliarda dolarów. Jaki będzie jej następny ruch? Czy uda jej się wieść szczęśliwe życie? Czy zwycięży klątwa?

 

Tekst: Roman Praszyński

 

Polecamy: "Mężczyzna nie musi mi otwierać drzwi" - mówi prawdziwa dama, Beata Tyszkiewicz. Kultowe zdjęcia!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?