Jerzy Owsiak, Jurek Owsiak, WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP
O TYM SIĘ MÓWI

Warszawscy radni w szczególny sposób uhonorowali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

To pierwsza taka inicjatywa w Polsce!

Rafał Kowalski 19 czerwca 2020 16:52
Jerzy Owsiak, Jurek Owsiak, WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Niemal dwadzieścia osiem lat pracy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i ponad milion złotych zebranych podczas corocznych finałów wydarzenia zainicjowanego przez Jurka Owsiaka zasługują na szczególne upamiętnienie. Pomysłów, które zostały zrealizowane jest już dość dużo, ale nikt do tej pory nie podsunął myśli by… stworzyć rondo imienia WOŚP! Taka inicjatywa została właśnie uchwalona w Warszawie.

Rondo imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdzie będzie?

Jak informują samorządowcy, rondo, o którym mowa, znajduje się niedaleko Centrum Onkologii i Szpitala Południowego. Dokładną lokalizację wskazało na Twitterze Warszawskie Forum Samorządowe. „W Warszawie będzie rondo imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rondo będzie znajdować się w dzielnicy Ursynów u zbiegu ulic Płaskowickiej i Roentgena. Dziękujemy Radzie Warszawy", czytamy w sieci.

Choć początkowo rondo miało nosić imię Zbigniewa Religii to radni zmienili zdanie i w czwartek przegłosowali w Radzie Warszawy decyzję o uhonorowaniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Uznałem, że to ważna dla stolicy inicjatywa i trzeba ją wesprzeć. Dziś cała procedura uległa zakończeniu. Mamy rondo im. WOŚP w Warszawie”, mówił wczoraj Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący rady miasta. Inni radni byli podobnego zdania. :WOŚP to symbol. To coroczna zbiórka pieniędzy na służbę zdrowia, ale nie tylko. To także liczne programy zdrowotne. Dla mnie było to oczywiste, że Orkiestra powinna mieć swoją nazwę na jednym z miejskich obiektów. Dlatego bez wahania poparłam wniosek i głosowałam za nazwą dla ronda na Ursynowie”, tłumaczyła Anna Auksel-Sekutowicz, radna i członkini komisji ds. nazewnictwa.

Głosów za było 42, przeciw – z Prawa i Sprawiedliwości – 4. Dwunastu radnych PiS powstrzymało się od głosu. „Nie będę przeciw nadaniu nazwy, z szacunku dla wszystkich tych, którzy pomagają, wrzucając do puszek, robiąc przelewy”, mówił Filip Frąckowiak, radny PiS. „Ale problem z tą nazwą polega na tym, że nie jest to upamiętnienie działań wspaniałych, tylko pomnik, który środowisko PO i Nowoczesnej stawia Jerzemu Owsiakowi i ideologii przez niego promowanej. I nie chodzi o ideologię dobra, jaką jest dzielenie się czymś, by pomagać drugiemu człowiekowi”, dodał.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Odsłonięcie odpowiedniej tabliczki przy rondzie odbędzie się za kilka tygodni. 

Jurek Owsiak, VIVA! grudzień 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

TAGI #WOŚP #Warszawa

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.