Alfonso Cuaron
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Roma Alfonso Cuarona ze Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego!

Czy wyprzedzi „Zimną wojnę” w wyścigu po Oscara?

Katarzyna Piątkowska 7 stycznia 2019 16:35
Alfonso Cuaron
Fot. Getty Images

W wyścigu po Oscara największym zagrożeniem dla Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego jest nagrodzona właśnie Złotym Globem Roma. Meksykański reżyser Alfonso Cuaron po raz pierwszy od siedemnastu lat wrócił do korzeni i nakręcił film o ojczyźnie.

Magiczny Meksyk

Reżyser, scenarzysta, operator i współmontażysta w jednej osobie zabiera widzów w podróż w czasie.

Czarno-białe, panoramiczne zdjęcia sprawiają, że poznajemy miasto i losy głównych bohaterów niemal z dziecięcą ciekawością. I mimo, że tak naprawdę o akcji filmu ostatnie co możemy powiedzieć to to, że jest wartka, nie możemy się od niego oderwać i z niecierpliwością czekamy na każdą kolejną scenę.

Bohaterowie to Roma – modna i stylowa dzielnica Mexico City, Cleo – służąca z ludu Misteków i inteligencka rodzina, która zostaje pozbawiona jednego ze swoich członków.

Towarzyszą im niepokoje społeczne i kataklizmy. Cuaron pokazuje świat niemal pozbawiony mężczyzn, pojawiają się tylko na marginesie i są nieobecnymi sprawcami zdarzeń. Za to kobiety są silne i wspólnie stawiają czoła rzeczywistości.

Piękny film, bardzo szczegółowy sprawi, że na chwilę przeniesiecie się do Meksyku wczesnych lat 70.

Zagrożenie dla Zimnej wojny

Cuaron może poważnie zagrozić Pawłowi Pawlikowskiemu w drodze po kolejnego Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Sam ma zresztą na koncie już jedną statuetkę. W 2014 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film Grawitacja. Za dwa wcześniejsze filmy Ludzkie dzieci i I twoją matkę też nominowano go do najważniejszej filmowej nagrody. Grawitacja przyniosła mu też Złoty Glob dla najlepszego reżysera. Teraz Roma najpierw otrzymała Złotego lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji i dwa Złote Globy za reżyserię i dla najlepszego filmu zagranicznego. Ku zaskoczeniu wielu Zimna wojna do Globów nie została nawet nominowana.

Kto wygra najważniejszą walkę o Oscara okaże się już niedługo…  

Scena z filmu
Fot. materiały prasowe
Scena z filmu
Fot. materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?