Jerzy Owsiak, Riad Haidar
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News, Ryszard Godlewski/Reporter/East News
O TYM SIĘ MÓWI

„To decyzja polityczna”. Riad Haidar stracił stanowisko ordynatora w szpitalu w Białej Podlaskiej

Zaskakującą decyzję skomentował Jerzy Owsiak

Redakcja VIVA! 30 grudnia 2019 13:35
Jerzy Owsiak, Riad Haidar
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News, Ryszard Godlewski/Reporter/East News

Doktor Riad Haidar to ceniony ordynator jednego z oddziałów szpitala w Białej Podlaskiej, został zwolniony. „To zaskakująca decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała. Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie”, napisał w krótkim oświadczeniu na swoim Facebooku. Informację skomentował Jerzy Owsiak.

Riad Haidar zwolniony ze szpitala WOŚP

Riad Haidar, ojciec braci Emila i Kamila, narzeczonego Zofii Ślotały, to nie tylko ceniony lekarz, ale również polityk i działacz społeczny. Od lat 90. kierował oddziałem neonatologii specjalistycznego szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. Angażuje się w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest szefem sztabu w Białej Podlaskiej. Orkiestra zakupiła aż 90% sprzętu na oddział, którego był ordynatorem.

Doktor Haidar przekazał zaskakującą informację za pośrednictwem swojego Facebooka. „Kochani, z ogromnym smutkiem i żalem informuję Was, że decyzją Dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego (radnego Zjednoczonej Prawicy) od 1 stycznia 2020 nie będę już kierował Oddziałem Neonatologicznym w bialskim Szpitalu”, dowiadujemy się z wpisu.

„[...] Sytuacja o tyle smutna, że jest to wyłącznie decyzja polityczna i nie ma na uwadze dobra moich małych podopiecznych i ich rodziców. Bardzo serdecznie dziękuję Wam za okazaną dotychczas wsparcie, ale to już chyba koniec mojej ponad 40 letniej służby na rzecz maluchów w bialskim szpitalu. Jest mi po ludzku bardzo smutno”, dodał lekarz.

Jerzy Owsiak o zwolnieniu Riada Haidara

Do zaskakującej decyzji dyrektora szpitala natychmiast odniósł się Jerzy Owsiak. „Panie Dyrektorze, skąd taka decyzja? Riad Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie”, przekonuje szef Orkiestry.

„Oddział, którym tak długo kierował, to absolutna perła w świecie polskiej neonatologii! Trafiają tam noworodki z najcięższymi schorzeniami, często podejmowana jest tam walka o życie tych maluchów”, dodaje na swoim Facebooku.

Jerzy Owsiak wspomina również o sprzęcie, zakupionym dzięki WOŚP. „Wielokrotnie odwiedzaliśmy bialski oddział, widzieliśmy jak fantastyczny użytek z darów Fundacji robią zatrudnieni tam specjaliści pod wodzą dr Haidara i zawsze stawialiśmy ten właśnie oddział za wzór wielu innym placówkom w Polsce. Nie bez powodu oddział ten nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Szef Orkiestry zwraca uwagę dyrektora szpitala na fatalny stan służby zdrowia i podkreśla, że decyzja o zwolnieniu ordynatora oddziału jest wielkim błędem. „Fundacja WOŚP uznaje tę decyzję za fatalną dla szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów. Panie Dyrektorze, oczekujemy pilnej odpowiedzi na najprostsze pytanie – dlaczego?”, pyta Jerzy Owsiak.

Władze szpitala również wydały oświadczenie. Były ordynator oddziału miał otrzymać propozycję dalszej współpracy, jednak na innym stanowisku. „Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej jest otwarty na dalszą współpracę z lek. Riadem Haidarem i oczekuje na zwrot przekazanej umowy współpracy sporządzonej 24 grudnia”, czytamy.

„W czasie najbliższych miesięcy zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko lekarza kierującego oddziałem. Na ten okres zostanie powołany pełniący obowiązki”, dodano w oficjalnym komunikacie. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.