WIDEO VIVY!

Rafał Królikowski o bracie, Pawle Królikowskim: „Byłem zapatrzony w niego. Stanowił mój wzór”

„Chciałem się z Nim pożegnać, powiedzieć po raz ostatni, co miałem w sercu...”

Krystyna Pytlakowska 21 lipca 2021 16:54

Oddany mąż i ojciec, wspaniały przyjaciel, ulubieniec widzów, cudowny brat. Choć od śmierci Pawła Królikowskiego minął niedawno rok, jego najbliżsi wciąż wspominają go z rozrzewnieniem. Trudno się dziwić, skoro tak wiele dla nich znaczył. W najnowszym wywiadzie dla magazynu VIVA! brat Pawła Królikowskiego, Rafał Królikowski opowiedział o stracie swojego mentora. Bo tym był dla niego starszy brat. Cały wywiad z aktorem znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu VIVA!, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z fragmentem rozmowy, którą przeprowadziła Krystyna Pytlakowska. 

Rafał Królikowski o stracie brata

Ty też straciłeś kogoś bardzo bliskiego.

To prawda, 27 lutego, tuż przed wybuchem pandemii, umarł mój brat. Zmarł na nowotwór. I wtedy trzeba było utulić rozpacz mamy, taty i innych bliskich nam ludzi. Nie mogę się z tym pogodzić… Minął już ponad rok od śmierci Pawła, a my z moją siostrą Anitką cały czas rozmawiamy o nim, jak gdyby nadal żył.

Zobacz: Pierwsza rocznica śmierci Pawła Królikowskiego. „Minął już rok bez Ciebie. Tęsknię”

Paweł był Twoim przewodnikiem po życiu?

Do pewnego momentu absolutnie tak. Powiedziałem też o tym na pogrzebie, chociaż nie lubię takich przemówień. Do końca więc nie wiedziałem, czy będę miał siłę się odezwać. Ale chciałem się z Nim pożegnać, powiedzieć po raz ostatni, co miałem w sercu. Że zawsze miałem starszego brata, a teraz już go nie mam. Że zawsze mogłem do niego zadzwonić. Rzadko się widywaliśmy, ale telefonicznie gadaliśmy dość często. W wielu sprawach się nie zgadzaliśmy, ale nigdy się z tego powodu nie kłóciliśmy.

Zobacz również: Rafał Królikowski o pandemii: „Tylko optymizm i humor mogły nas wtedy uratować”

 To brat wciągnął Cię do zawodu aktora.

Tak, byłem zapatrzony w niego, byłem w nim zakochany. Stanowił mój wzór. Był takim bardem grającym na gitarze, piszącym wiersze. To on pierwszy zdał do szkoły teatralnej, pokazując, że zawód aktora jest dla nas – chłopaków z prowincji – osiągalny. I cały czas toczył walkę o siebie, o ten zawód i o bycie w tym świecie. Pokonywał wiele przeszkód, często miał pod górkę, ale się nie załamywał. 

Rafał Królikowski, VIVA! 14/2021
Fot. Łukasz Kuś

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.