Co roku magazyn „Forbes” przygotowuje listę najbardziej wpływowych kobiet ze świata polityki, kultury, nauki czy biznesu. Kto tym razem został doceniony? Nie tylko Sanna Marin, Rihanna czy Ursula von der Leyen. Oto lista nazwisk, które wzbudzają respekt.

Reklama

Sanna Marin

Premierka Finlandii, która bez wahania potępiła wojnę w Ukrainie. Co więcej, wprowadziła kraj do NATO. Każdego dnia udowadnia, że płeć nie ma znaczenia. W polityce jest wzorem do naśladowania, ponieważ swoimi działaniami pokazuje, że kobieta może być nawet lepsza niż mężczyzna. Codziennie mierzy się z uprzedzeniami związanymi ze względu na jej płeć, wiek czy pochodzenie.

SAARA PELTOLA/AFP/East News

Małgorzata Rozenek-Majdan

W Polsce bez wątpienia jest to jedno z najgorętszych nazwisk – nie tylko przez swój zawód. Gwiazda każdego dnia działa społecznie. Wspiera kobiety, które walczą z niepłodnością. Co więcej, w 2022 roku była jedną ze współorganizatorek konferencji w Parlamencie Europejskim, która była poświęcona leczeniu niepłodności. Dodatkowo walczy o przywrócenie finansowania in vitro przez polski rząd.

Marcin Tyszka

Rihanna

Przypomnijmy, że Rihanna poza muzyką rozwija swój biznes w branży kosmetycznej. Co więcej, po 6 latach przerwy od śpiewania wydała singiel zatytułowany „Lift me Up”, który promował film „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. Za niedługo również wystąpi na Super Bowl 2023.

Jednak jej osiągnięcia w branży muzycznej nie przykuły uwagi magazynu „Forbes”. Została doceniona za działalność biznesową. Artystka angażuje się również w pomoc innym. Przypomnijmy, że pozyskiwała fundusze na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Haiti oraz huraganu Katarina. Rihanna finansowała placówki radioterapii w jej rodzinnym kraju, prowadziła kilka własnych fundacji oraz angażowała się w akcje UNICEF. Jest również ambasadorką Barbadosu.

Zobacz także
Steven Ferdman/Getty Images

CZYTAJ TEŻ: Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY!

Ursula von ser Leyen

Belgijka jest działaczką Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej oraz posłanką do Bundestagu. Ursula von der Leyen została doceniona za silną postawę oraz walkę z Rosją. Bardzo wyraźnie krytykowała bestialski atak tego kraju na Ukrainę. Od czasu wojny nieustannie wspiera naród ukraiński. Dowodem na to mogą być sankcje, które nałożyła na rosyjskie banki, co uniemożliwiło Putinowi prowadzenie transakcji.

Ograniczyła również przestrzeń powietrzną, jednak na tym nie zamierza się zatrzymywać. „Rosja nadal sieje śmierć i spustoszenie na Ukrainie. Stoimy po stronie Ukrainy i sprawiamy, że Rosja musi płacić za swoje okrucieństwo. Istniejące 8 pakietów sankcji, które do tej pory wprowadziliśmy, już mocno ją dotknęły. Dzisiaj zwiększamy presję dziewiątym pakietem”, napisała niedawno na swoich social mediach.

Thierry Monasse/Getty Images

Jolanta Kwaśniewska

Fundacja byłej pierwszej damy RP od początku wojny w Ukrainie bardzo mocno się angażuje w pomoc uchodźcom. Jednym z jej projektów jest „Akcja Relokacja”. Co więcej, fundacja pomaga w szukaniu im bezpiecznych miejsc zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej stworzyła centrum dystrybucji pomocy oraz przekazywała dary, które były warte wiele milionów. Żona byłego prezydenta wzięła też udział w proteście „Matki na granicę”.

Mateusz Stankiewicz/ AF Photo

Anja Rubik

Polska modelka jest aktywistką oraz prezeską Fundacji Sexed. Anja Rubik często opowiada o znaczeniu edukacji seksualnej w budowaniu zdrowego i równego społeczeństwa. Wiele czasu poświęciła też kampanii społecznej „Wszyscy jesteśmy seksualnie”. Jej głównym przekazem była seksualność jako część każdego z nas, niezależnie od stopnia sprawności.

Reklama

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jenna Ortega, Austin Butler czy Ilona Krawczyńska... Oto odkrycia 2022 roku. Ostatnie miesiące należały właśnie do nich

Mateusz Stankiewicz/SameSame
Reklama
Reklama
Reklama