Cezary Morawski, 26.11.2018
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
Z życia gwiazd

Po roli w serialu M jak miłość zniknął z życia publicznego. Co dziś robi Cezary Morawski?

Widzowie kojarzą go głównie z roli Krzysztofa Zduńskiego

Marta Nawacka 5 czerwca 2022 11:00
Cezary Morawski, 26.11.2018
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Swoją karierę zawdzięcza głównie serialowi M jak miłość, w którym grał postać Krzysztofa Zduńskiego. Cezary Morawski jest zarówno aktorem, jak i dubbingowcem. Od 2016 do 2018 roku był dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Po skończonej pracy w popularnym serialu zrobiło się o nim cicho... Z czasem powrócił w atmosferze skandalu. Co dziś u niego słychać?

Cezary Morawski – kariera

Mimo, że Cezary Morawski grywał w różnych produkcjach, przez widzów kojarzony jest głównie z roli Krzysztofa Zduńskiego w serialu M jak miłość. Ta rola przyszła do niego w 2000 roku, kiedy był już dojrzałym aktorem i wykładowcą w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Grał w produkcji przez kilka sezonów, a jego postać, chociaż miała sporo na sumieniu, była lubiana. Gdy scenarzyści postanowili uśmiercić Zduńskiego, a aktor odszedł z obsady telenoweli, zrobiło się o nim cicho. Wcześniej występował głównie na deskach teatru, gdzie reżyserował także spektakle, grywał również niewielkie role na małym i dużym ekranie.

Cezary Morawski nie spodziewał się, że śmierć jego postaci spotka się z takimi protestami widzów. „Nie przypuszczałem, że komuś będzie brakowało Zduńskiego. Okazało się, że wielu mężczyzn w jakiś sposób identyfikowało się z Krzysztofem. Pamiętam, że różni panowie podchodzili do mnie na ulicy, ściskali mi rękę i mówili, że życie Zduńskiego to całe ich życie, że będzie im go bardzo brakowało...”, tłumaczył aktor. Po rozstaniu z serialem mężczyzna zaczął wykładać na kolejnych wydziałach aktorsko-wokalnych, grywał wciąż w różnych produkcjach i całkowicie oddał się teatrowi.

Latem 2016 roku Cezary Morawski został dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, ku niezadowoleniu i protestom części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Mężczyzny broniła Solidarność. Pod koniec tego samego roku aktor zwolnił aktorów i reżysera, którzy byli przeciwko niemu, łącznie 11 osób. Powodem miały być: niesubordynacja, buntowanie publiczności oraz działanie na szkodę teatru.

CZYTAJ TEŻ: Zaskakujące słowa mamy Igi Świątek: “Nasz kontakt jest mocno ograniczony” 

Cezary Morawski, 30.06.2003 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Cezary Morawski, 30.06.2003 rok

Cezary Morawski, 02.04.2004 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Cezary Morawski, 02.04.2004 rok

Cezary Morawski – co dziś robi?

W lutym 2017 roku zarząd województwa odwołał artystę z funkcji dyrektora, jednak wojewoda dolnośląski unieważnił uchwałę o tej decyzji. Według sądu administracyjnego wojewoda postąpił zgodnie z prawem, zaś uchwała o odwołaniu Cezarego Morawskiego prawo naruszała. 26 listopada 2018 roku uchwałę o odwołaniu mężczyzny podjął zarząd województwa dolnośląskiego. Wpłynęła także w tej kwestii pozytywna opinia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz związków zawodowych, które działają w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Jednym z powodów takiej decyzji była kontrola zlecona przez NIK, która miała miejsce w październiku 2018 roku. Stwierdzone wtedy zostały nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy w Teatrze Polskim. „Nielegalnie wydatkowano na wynajem mieszkania dla dyrektora około 60 tysięcy złotych. Nielegalnie zawierano też umowy na wykonywanie przez dyrektora zadań o charakterze artystycznym: reżysera, scenografa czy aktora. Tutaj wydatkowano niezgodnie z prawem ponad 186 tysięcy złotych", tłumaczył Radosław Kujawiński, p.o. dyrektora wrocławskiej delegatury NIK. Cezary Morawski wyznał wtedy, że szanuje taką decyzję. „Ta decyzja uspokaja sytuację w teatrze, więc mam nadzieje, że ta spokojna sytuacja pozwoli się dalej teatrowi i zespołowi rozwijać. Przykro mi jest tylko, że nie zostałem przed podjęciem tej decyzji zaproszony na rozmowę”.

Po tej sytuacji Cezary Morawski kontynuował swoją karierę aktorską i pojawiał się na małym oraz na dużym ekranie. Mogliśmy oglądać go w „Koronie królów” jako Engelharda von Wildsteina, w „Diagnozie”, a także w filmie „Banksterzy”. Swojego głosu użyczył także w amerykańskim serialu dramatycznym „Falcon i zimowy żołnierz”.  

ZOBACZ TAKŻE: Alek Rogoziński: Mam jedno niezawodne źródło inspiracji. Są nim ludzie. Chcę dać ludziom odrobinę wytchnienia od tej zgrzytającej rzeczywistości – mówi pisarz

Cezary Morawski, Gąska, próba w teatrze Capitol, 5.03.2010
Fot. TRICOLORS/East News

Cezary Morawski, Gąska, próba w teatrze Capitol, 5.03.2010

Cezary Morawski, Telewizja Polska Wielki Test o II Wojnie Światowej, 28.08.2019, Warszawa
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Cezary Morawski, Telewizja Polska Wielki Test o II Wojnie Światowej, 28.08.2019, Warszawa

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.