Michelle Obama trzykrotnie pojawiła się na okładce Vogue'a. A która First Lady była pierwsza?
1 z 13
Choć obowiązki pierwszych dam nie są nigdzie dokładnie określone, to zobowiązuje ich pewna etykieta. Rola nie ogranicza się do wspierania męża w działalności politycznej. Muszą towarzyszyć w oficjalnych uroczystościach, zostają gospodyniami Białego Domu. Zazwyczaj po przejęciu urzędu przestają pracować i poświęcają się działalności charytatywnej. Mimo, iż za swe obowiązki nie dostają wynagrodzenia (o które przed rozpoczęciem drugiej kadencji walczyła Michelle Obama) to pełnią jedną z najważniejszych funkcji w państwie. Pewne jest jedno - każdy śledzi i ocenia ich ruchy.
Pierwsze damy jako ikony dosyć często pojawiają się na okładkach różnych magazynów. Jednak nie zawsze tak było. Wszystko zmieniło się dopiero w 1924 roku. Kto zapoczątkował ten zwyczaj? Zapraszamy do galerii.
Polecamy też: Michelle Obama po raz ostatni jako Pierwsza Dama. Zobacz jej wszystkie okładki dla Vogue’a!
2 z 13
Wszystko zaczęło się już w latach 20. XX wieku. To wtedy żona 31. prezydenta USA, Herberta Hoovera, jako pierwsza pokazała się w magazynie.
Lou Hoover pojawiła się na okładce Time 11 kwietnia 1924 roku, dzięki swojemu zaangażowaniu w działalność sufrażystek, Ligi Kobiecych Wyborców i zachęcaniu kobiet do interesowania się polityką. Następnie 11 maja 1929 roku, już jako pierwsza dama, pojawiła się na okładce Vogue'a. Była to pierwsza First Lady na okładce tego magazynu i zapoczątkowała tradycję. Od jej czasów do Michelle Obamy 13 pierwszych dam pojawiło się w Vogue.
3 z 13
Anna Eleanor Roosevelt już rok po zaprzysiężeniu swojego męża na prezydenta, bo w 1933, pojawiła się na okładce magazynu Time. Spowodowane to było jej dużym zaangażowaniem w politykę. Często odwiedzała sierocińce, slumsy i zakłady pracy.
Przez ciężką chorobę męża przejęła wiele jego obowiązków. – Nazywano ją członkiem rządu w spódnicy, nieformalnym prezydentem czy zastępcą prezydenta – mówiła prof. Halina Parafianowicz. W pewnym momencie Eleanor była najpopularniejszym publicystą w kraju - pisała felietony i komentarze rozpowszechniane w radiu i prasie, dotyczące polityki i spraw rodzinnych. Dzięki jej zaangażowaniu w przestrzeganie praw Afroamerykaninów wielu z nich zaczęło głosować na Partię Demokratyczną. Jako pierwsza Pierwsza Dama zwoływała również cotygodniowe konferencje.
4 z 13
Mamie Eisenhower podczas rządów swojego męża nie angażowała się w politykę. Nie deklarowała swoich poglądów i mimo organizacji wielu przyjęć nie utrzymywała kontaktów z prasą. W przeciągu całej kadencji zorganizowała tylko jedną konferencję prasową. Zasłynęła upodobaniem do różowych kreacji i przez to nazywano ją "różową Pierwszą Damą". W 1953 ukazała się na okładce magazynu Time, a w 1955 roku w Vogue.
5 z 13
Jacqueline Kennedy jako pierwsza dama szybko zyskała sympatię. Często organizowała przyjęcia, na które zapraszała nie tylko polityków, ale również naukowców i artystów. Zarządziła odrestaurowanie Białego Domu i opracowała przewodnik turystyczny. Z roku na rok jednak coraz rzadziej uczestniczyła w różnych imprezach, twierdząc, że ją nudzą. Nigdy nie wpływała na decyzje polityczne męża.
Mimo tego, że funkcję First Lady pełniła tylko niewiele ponad 2 lata (przez zabójstwo męża) to na stałe wpisała się w historię. Dzięki swoim wyjątkowym kreacjom została uznana za ikonę mody, a jej imieniem nazwano torebkę zaprojektowaną przez dom mody Gucci. Zapoczątkowała wśród pierwszych dam modę na sukienki dopasowane w talii czy duże okulary przeciwsłoneczne.
Już rok po zaprzysiężeniu Johna Kennediego, bo w styczniu 1962 roku, pojawiła się jako pierwsza First Lady na okładce Newsweeka.
6 z 13
Lady Bird Johnson jeszcze podczas rządów Kennedych, jako druga dama, często zastępowała Jacqueline podczas różnych imprez, w których ta nie chciała uczestniczyć. Gdy Lyndon B. Johnson został Prezydentem USA, Lady Bird bardzo angażowała się w życie publiczne. Udzielała wywiadów, organizowała festiwale sztuki, podróżowała jako ambasador dobrej woli i odwiedziła w ten sposób 33 kraje. Często wpływała na decyzję męża, a po jego śmierci nadal działała charytatywnie. W 1964 roku pojawiła się w Vogue i na okładce magazynu Time.
7 z 13
Betty Ford organizowała wiele przyjęć i mimo tego, że nie zwoływała konferencji, utrzymywała dobre kontakty z mediami. Wpływała na decyzje polityczne swojego męża i nie bała się wygłaszać kontrowersyjnych poglądów. Zawzięcie walczyła o prawa kobiet, choć była przeciwna feministkom. Tygodnik Time przyznał jej tytuł "Kobiety roku 1975".
8 z 13
Rosalynn Carter już podczas kampanii prezydenckiej wkładała dużo wysiłku w to, aby się dobrze zaprezentować i z tego powodu zyskała przezwisko "Stalowa Magnolia". W trakcie kadencji często podróżowała z oficjalnymi misjami dyplomatycznymi. Rosalynn wpływała na decyzje męża i angażowała się w życie charytatywne - szczególnie wspierała osoby starsze i niepełnosprawne.
Była to pierwsza First Lady, która pojawiła się w 1976 roku na okładce utworzonego w 1974 roku magazynu People.
9 z 13
Nancy Reagan jako pierwsza dama miała parę nieudanych pomysłów. Przyzwyczajona do życia w luksusie aktorka zarządziła renowację Białego Domu, a kwota 50 tysięcy dolarów, które każda rodzina prezydencka dostaje na ten cel, była dla niej niewystarczająca. To niekorzystnie wpłynęło na jej opinię wśród obywateli, przez co wynajęła prywatnego specjalistę od wizerunku. Wtedy zaczęła się angażować w akcje dobroczynne, a także zorganizowała specjalną międzynarodową konferencję, na którą zaprosiła 17 pierwszych dam z różnych krajów.
Miała duży wpływ na decyzje polityczne męża, co również spotykało się z krytyką, a jej konserwatywne poglądy i sprzeciwianie się poprawce do Konstytucji mówiącej o równouprawnieniu kobiet nie przysporzyło jej fanów.
Nancy podczas kadencji męża prezentowała drogie kreacje i wprowadzała nowe trendy w modzie. W 1981 ukazała się w Vogue. Jej ulubionym kolorem był czerwony, a projektantem - Oscar de la Renta.
Nancy wraz z mężem, jako pierwsza para prezydencka ukazali się na okładce magazynu Vanity Fair w 1985 roku.
10 z 13
Barbara Bush dzięki swojemu doświadczeniu jako druga dama po wyborach prezydenckich była bardzo dobrze przygotowana do pełnienia funkcji First Lady. Przestrzegała protokołów, organizowała przyjęcia, angażowała się w działalność charytatywną i założyła fundację zajmującą się zwalczaniem alfabetyzmu. Postrzegano ją jako gospodynię domową, przez co atakowały ją feministki i ruch wyzwolenia kobiet. Podczas kadencji miała niewielki wpływ na decyzje polityczne męża. W 1989 roku pojawiła się w Vogue.
11 z 13
Hillary Clinton to pierwsza w historii USA First Lady, która miała ukończone studia wyższe. Często aktywna w mediach, uważana za jedną z najbardziej wpływowych pierwszych dam. Prowadziła różne konferencje, a także grupę zadaniową zajmującą się reformą służby zdrowia. Reprezentowała Biały Dom w misjach dyplomatycznych, pobijając należący do Pat Nixon rekord w ilości odwiedzonych krajów, osiągając wynik 79.
Jest jedyną pierwszą damą USA, która otrzymała wezwanie sądowe. Zeznawała w 1996 roku z powodu podejrzenia o przestępstwa finansowe. Ostatecznie nigdy nie postawiono jej żadnych zarzutów.
W 1998 roku pojawiła się na okładce Vogue. Często ukazywała się w różnych magazynach, a wypowiedzi Clinton w roli Pierwszej Damy były cytowane na całym świecie.
Polecamy też: Melania Trump i Hillary Clinton na inauguracji Donalda Trumpa. Czy pogodziła je... moda?
12 z 13
Laura Bush jest uważana za jedną z najaktywniejszych pierwszych dam Ameryki. Angażowała się w pomoc ofiarom katastrof prowadząc program telewizyjny zachęcający ludzi do ratowania ofiar. Choć pragnęła pozostać w cieniu swojego męża to jednak wydarzenia w kraju jej to uniemożliwiały. Po ataku terrorystycznym w 2001 roku dołączyła do męża w pocieszaniu obywateli. Wspierała edukację, rozwój dzieci, ochronę zdrowia oraz równość płci. Stworzyła narodową inicjatywę propagującą czytanie we wczesnym wieku dziecięcym. Jeżdżąc po kraju zachęcała do badań i wczesnego wykrywania raka piersi. W 2004 została uznana przez magazyn Forbes za najpopularniejszą kobietę Ameryki, a w 2005 ukazała się w Vogue.
13 z 13
Michelle Obama angażowała się w działalność społeczną. Propagowała powszechny dostęp do opieki zdrowotnej, przeciwdziałała otyłości rozpowszechniając zdrowy tryb życia, zachęcała do jak najdłuższego karmienia piersią dzieci. Miała wpływ na decyzje polityczne męża.
Polecamy też: Michelle Obama po raz ostatni jako Pierwsza Dama. Zobacz jej wszystkie okładki dla Vogue’a!
Nazwano ją ikoną stylu dzięki jej nienagannym strojom podczas kadencji Baracka. Aż trzykrotnie pojawiła się na okładce Vogue'a (w 2009, 2013 i 2016 roku), który określił ją jako jedną z najlepiej ubranych kobiet dekady. Jako pierwsza dama starała się promować młodych amerykańskich projektantów.