Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Zakończyła się operacja Pawła Adamowicza. „O wszystkim zadecydują najbliższe godziny”

Prezydent Gdańska jest w ciężkim stanie…

Olga Figaszewska 14 stycznia 2019 07:10
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Operacja prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza trwała ponad pięć godzin. Lekarze w rozmowie z mediami poinformowali, że poniesione obrażenia po ataku nożownika podczas finału WOŚP są bardzo ciężkie.

Operacja Pawła Adamowicza: stan zdrowia

Nożownik zadał mu trzy ciosy... Paweł Adamowicz po przewiezieniu do specjalistycznego szpitala od razu trafił na stół operacyjny. „Pacjent żyje. Urazy były bardzo ciężkie - poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. Jego stan jest bardzo, bardzo ciężki”, mówił po godzinie 2.20 dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. leczniczych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

      Dotarła do nas smutna wiadomość: Paweł Adamowicz nie żyje! Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu po ataku nożownika

Skomplikowana operacja trwała pięć godzin. „Przetoczono 41 jednostek krwi. Jedna jednostka to niemal pół litra kwi. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny”, dodał dr Stefaniak.

„W imieniu rodziny i najbliższych prezydenta, ale także jego współpracowników dziękuję wspaniałemu zespołowi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Stan jest ciężki, dlatego każde wyrazy solidarności i modlitwy są nam dzisiaj potrzebne”, powiedziała wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wciąż potrzebna jest krew dla Pawła Abramowicza, a także innych pacjentów. „Prezydent Adamowicz jest wielkim propagatorem krwiodawstwa. Niezależnie od tego, czy ta krew będzie potrzebna dla niego czy dla innych pacjentów, stacje od rana będą czynne ”, zaapelowała Pani wiceprezydent Gdańska.

Kolejne informacje na temat stanu zdrowia prezydenta Gdańska zostaną podane przed godziną 12.00.

Atak na prezydenta Gdańska podczas finału WOŚP

Do zdarzenia doszło w niedzielę wieczorem, podczas finału WOŚP w Gdańsku. Na scenę wbiegł mężczyzna, który kilkukrotnie ugodził nożem Pawła Adamowicza. Był reanimowany i przewieziony do szpitala. 27-letni mieszkaniec Gdańska był w przeszłości karany. Na scenę WOŚP prawdopodobnie dostał się dzięki plakietce „MEDIA. „Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz”, krzyczał przez mikrofon zaraz po zdarzeniu. Obecnie przebywa w areszcie.

„Prokuratorzy zabezpieczyli nóż, którym został ugodzony Pan Prezydent Adamowicz. Są na miejscu zdarzenia. Zbierają dowody ze wszystkich możliwych źródeł. Będą drobiazgowo wyjaśniać wszystkie okoliczności ataku. Módlmy się o zdrowie Pana Prezydenta Adamowicza ”, napisał na Twitterze Zbigniew Ziobro.

Atak na prezydenta Gdańska w ostrych słowach zareagował Jerzy Owsiak. „W tym kraju tak się zakręciliśmy w ciągu ostatnich lat, że nie możemy uszanować takiego święta jakim jest #wosp. Panie prezydencie, jesteśmy z Panem!”, podkreślił. 

 

 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!