Pat Morita, 1988 rok
Fot. Nancy R. Schiff/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Pat Morita: kim naprawdę był Pan Miyagi z „Karate Kid” i jakie tajemnice skrywał?

Miliony ludzi na całym świecie wychowało się na jego filmach!

Karol Sowa 5 lipca 2022 19:58
Pat Morita, 1988 rok
Fot. Nancy R. Schiff/Getty Images

Noriyuki “Pat” Morita urodził się 28 czerwca 1932 roku w Isleton w Kalifornii. Był jednym z najbardziej znanych japońsko-amerykańskich aktorów. Do dzisiaj zachwyca swoimi produkcjami, do których wraca wiele ludzi - starszych i młodszych. Warto dodać, że na filmie „Karate Kid” wychowało się miliony osób na całym świecie. Cała produkcja zebrała wiele pozytywnych ocen - zarówno od krytyków, jak i widzów. Przypomnijmy, że magazyn „Entertainment Weekly" sklasyfikował go na 31 miejscu z 50 najlepszych filmów młodzieżowych. „To, że zostałem nominowany do Oscara (...) było niespodzianką, ale poczułem się niekomfortowo”, mówił aktor. Jaki naprawdę był "Pat" Morita i jakie tajemnice skrywał?

Jak wyglądało dzieciństwo Noriyuki “Pat” Morita? 

Od samego początku aktor musiał mierzyć się z przeciwnościami losu. Pierwsze kilkanaście lat swojego życia spędził w szpitalu w Las Vegas. Usłyszał wtedy wstrząsającą diagnozę. Według lekarzy miał gruźlicę ośrodkowego układu nerwowego. Operację, która miała zmienić jego życie przeszedł w wieku 11 lat. Najgorsze było to, że nie mógł do tego czasu chodzić. Później wraz ze swoją rodziną został internowany w obozie w Arizonie podczas II wojny światowej. W tamtym czasie spotkał księdza, od którego zapożyczył imię aktorskie “Pat”.  

Kariera Noriyuki "Pat" Morita! 

Jako nastolatek występował przed klientami restauracji swoich rodziców w Kalifornii. Już wtedy lubił zabawiać towarzystwo. Jednak nie tylko to należało do jego obowiązków. Był również wodzirejem przy specjalnych okazjach, które miały miejsce w rodzinnym lokalu. 

Kim jest z wykształcenia? Pat Morita ukończył Armijo High School w Fairfield. Niedługo po tym został zarówno mężem, jak i ojcem. Na początku lat 60. rozpoczął pracę w Departamencie Pojazdów Samochodowych oraz innych agencjach stanowych. Z czasem przeszedł na nocne zmiany w Aerojet General. Jego kariera zawodowa nabierała tempa. Został kierownikiem działu w firmie lotniczej – Lockheed. Tam zajmował się łącznością między inżynierami a programistami.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wygląda i co dziś robi Jacek Stachursky? Gwiazdor nie kończy kariery muzycznej!

Pat Morita, Ralph Macchio, film
Fot. Columbia Pictures/Getty Images

Po chwili postanowił powrócić do dawnych zainteresowań, które rozwijał w rodzinnej knajpie. Spróbował swoich sił w komedii i stand-upie. Red Foxx zauważył w nim potencjał i dał mu rolę w sitcomie „Sanford and Son”. Jedną z jego pierwszych ról był stereotypowy poplecznik w komedii muzyczno-romantycznej z 1967 roku - „Na wskroś nowoczesna Millie”. W latach 70. znany był przede wszystkim z produkcji telewizyjnych. Zagrał między innymi koreańskiego kapitana Sama Paka w „M*A*S*H” oraz restauratora w sitcomie „Happy Days”.

Z czasem dostawał coraz więcej propozycji. Największą popularność i sympatię widzów przyniosło mu wykreowanie postaci mistrza karate Kesuke Miyagiego w „Karate Kid” z 1984 roku. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara (za najlepszego aktora drugoplanowego) oraz do Złotych Globów. Później pojawił się w kolejnych filmach, które były kontynuacją słynnej produkcji. „Dziwnie się czuję w takich sytuacjach (…) To, że zostałem nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w „Karate Kid”, było prawdziwą niespodzianką, ale poczułem się trochę niekomfortowo”, mówił aktor. 

Na co dzień nie miał nic wspólnego ze sportem. Choroba, z którą musiał mierzyć się w dzieciństwie uniemożliwiła mu wykonywanie czynności fizycznych. Warto dodać, że na planie filmowym korzystano z dublera, który zastępował Pata Morita. „Nigdy nie nauczyłem się karate (…) To oznacza, że muszę być niezłym aktorem. Gram tak, jakbym potrafił dosłownie wszystko”, opowiadał.   

Z czasem pojawił się między innymi w: „Ohara”, w odcinkach „Słonecznego patrolu” czy w filmie animowanym „Mulan”. 

Noriyuki
Fot. Getty Images

Noriyuki “Pat” Morita - życie prywatne 

Pat Morita był czterokrotnie żonaty. Ze swoimi trzema pierwszymi partnerkami miał łącznie pięcioro dzieci. Ze swoją ostatnią miłością był od 1993 roku. Evelyn Guerrero z zawodu była aktorką. Przypomnijmy, że pod koniec życia zaczął coraz częściej pić alkohol. Wielu lekarzy prosiło go, aby odstawił napoje wysokoprocentowe, jednak filmowy mistrz karate nie posłuchał ich rad. Zmarł 24 listopada 2005 roku w Las Vegas. Powodem zgonu była niewydolność nerek. 

CZYTAJ TEŻ: Od Idola do polityka. Tak dziś wygląda życie Jakuba Rutnickiego

Pat Morita, 2003 rok
Fot. M. Caulfield/WireImage

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.