Jakub Rutnicki, złota płyta dla finalistów Idola, Warszawa, 03.09.2002 rok
Fot. TRICOLORS/East News
ZE ŚWIATA GWIAZD

Od Idola do polityka. Tak dziś wygląda życie Jakuba Rutnickiego

43-latek porzucił muzykę dla kariery sejmowej

Konrad Szczęsny 5 lipca 2022 13:01
Jakub Rutnicki, złota płyta dla finalistów Idola, Warszawa, 03.09.2002 rok
Fot. TRICOLORS/East News

W 2002 roku dał się poznać całej Polsce za sprawą udziału w pierwszej polskiej edycji „Idola”. Odpadł jako pierwszy z odcinków na żywo, ale jego uśmiech i pogodę ducha pamiętają wszyscy widzowie. Później związał się ze światem polityki! Jakub Rutnicki, bo o nim mowa, aktywnie działa w Sejmie z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W grudniu skończy 44 lata... Jaki jest prywatnie?

Jakub Rutnicki: w Idolu jego uśmiech pokochali wszyscy. Później przeszedł do polityki

Gdy trafił do pierwszej edycji kultowego talent show, miał 23 lata. W tym samym roku został absolwentem Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra. Specjalizował się w marketingu politycznym i samorządowości. Postanowił jednak spróbować swoich sił w show-biznesie. Jakub Rutnicki wziął udział w przesłuchaniach do „Idola”, którego pierwsza edycja była emitowana na antenie Polsatu od 5. kwietnia do 30. czerwca 2002 roku. Po serii eliminacji zakwalifikował się do odcinków na żywo, jednak odpadł jako pierwszy z całej dziesiątki.

Choć wokalnie byli lepsi od niego, on ujmował publiczność i jury siłą charakteru, osobowością, pogodą ducha i luzem. Jego bardzo charakterystyczny uśmiech wszyscy zapamiętali na długo. Jednak to polityka była dziedziną, w której karierę chciał zrobić Jakub Rutnicki. I odniósł sukces! Od 2002 do 2005 roku był członkiem rady powiatu szamotulskiego (woj. wielkopolskie) - to właśnie w Szamotułach przyszedł na świat 3. grudnia 1978 roku. Później wypłynął na szerokie wody: w 2005 roku po raz pierwszy dostał się do Sejmu i zasiadł w nim jako poseł Platformy Obywatelskiej (do ugrupowania wstąpił w tym samym roku, w którym pojawił się w „Idolu”). Od tamtej pory w słynnej ławie zasiada co kadencję. 

Czym się zajmuje na Wiejskiej? Był m.in. zastępcą przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (Sejm VIII kadencji), zaś w grudniu 2021 roku został jej przewodniczącym. „To dla mnie wielkie wyróżnienie i powód do dumy. Dziękuję wszystkim za poparcie mojej kandydatury”, pisał wówczas wzruszony w mediach społecznościowych.

Jedyne, co mu się nie udało, to zdobycie miejsca w Parlamencie Europejskim. W wyborach wziął udział w 2019 roku, jednak nie otrzymał wystarczającej liczby głosów... W 2017 roku otrzymał natomiast honorowe obywatelstwo Zbąszynia, miasta w województwie wielkopolskim.

Jakub Rutnicki angażuje się w budowę nowoczesnych boisk w mniejszych miastach, działa charytatywnie na rzecz dzieci i młodzieży, a także przeprowadza szkolenia na temat funduszy unijnych dla przedsiębiorców.

Czytaj także: Alicja Janosz zachwyca! Tak zmieniła się zwyciężczyni pierwszej edycji Idola

Jakub Rutnicki, Kuba Wojewódzki, „Idol”, 30.08.2002 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Jakub Rutnicki, Kuba Wojewódzki, „Idol”, 30.08.2002 rok

Jakub Rutnicki, Małgorzata Stępień, Tomasz Makowiecki, Maciej Rock, „Idol”, 23.07.2002 rok
Fot. Prończyk/AKPA

Jakub Rutnicki, Małgorzata Stępień, Tomasz Makowiecki, Maciej Rock, „Idol”, 23.07.2002 rok

Jakub Rutnicki, koncert finalistów pierwszej edycji Idola, Sopot, Opera Leśna, 30.08.2002 rok
Fot. Piotr Fotek / Forum

Jakub Rutnicki, koncert finalistów pierwszej edycji Idola, Sopot, Opera Leśna, 30.08.2002 rok

Jakub Rutnicki, złota płyta dla finalistów Idola, Warszawa, 03.09.2002 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Jakub Rutnicki, złota płyta dla finalistów Idola, Warszawa, 03.09.2002 rok

Jakub Rutnicki: życie prywatne, Instagram, Twitter

Polityk jest żonaty, ma syna. Od czasu do czasu zamieszcza zdjęcia z nimi w mediach społecznościowych. Z okazji dnia ojca opublikował poruszające kadr z synkiem i opatrzył go osobistym wpisem. 

„Bycie Tatą to najpiękniejsza dar jaki mogłem dostać od życia - dziś Swojemu Tacie już nie złożę życzeń 🖤🖤 ale wszystkim Tatuśom składam najlepsze życzenia - kochajcie swoje dzieci i dawajcie im tyle miłości ile możecie ❤️❤️❤️”, dodał. 

Czytaj też: Krzysztof Respondek był gwiazdą „Barw szczęścia, wygrał 3. edycję „Jak Oni Śpiewają”...

Prywatnie jest wielkim fanem piłki nożnej oraz piłki siatkowej - aktywnie działa na rzecz promocji tych dyscyplin. Organizuje nawet specjalny turniej Rutnicki CUP, który przyciąga rzesze miłośników siatkówki. Działa również w mediach społecznościowych. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 1000 osób: dzieli się tam momentami z działalności sejmowej, jak i tymi prywatnymi. Jakub Rutnicki ma również konto na Twitterze.

Założył także własną stronę internetową, na której podkreśla, że „skutecznie działa w swoim regionie”. Aktywnie włączał się m.in. w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (wraz z żoną i synkiem), działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, zaś obecnie promuje zbiórki i akcje pomocy Ukrainie i migrantom.

Jego aktualne zdjęcia możesz zobaczyć poniżej! Bardzo się zmienił od czasu uczestnictwa w „Idolu”? Według nas jego zaraźliwy i rozbrajający uśmiech wciąż jest dokładnie taki sam...  

Czytaj także: Jak wygląda i co dziś robi Jacek Stachursky? Gwiazdor nie kończy kariery muzycznej!

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.