Co działo się na gali wręczenia prestiżowych nagród kulturalnych?

Katarzyna Piątkowska 9 stycznia 2019 14:30

Już po raz 26. wręczono jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Paszporty przyznawane są od 1993 roku. Goście i nominowani zebrali się w Teatrze Polskim w Warszawie, a w świat kultury jak zawsze wprowadzili ich Grażyna Torbicka i redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński, który od razu wbił polityczną szpilę, mówiąc, że nie może powitać ministra kultury Piotra Glińskiego, „bo go tutaj nie ma”. Za to Grażyna Torbicka nawiązując do wypowiedzi premier Beaty Szydło dotyczącej nagród w rządzie, powiedziała, gdy mówiła o laureatach dodała, „im się to należało”.

Komu więc się należało?

Oczywiście Joannie Kulig. Nominowano ją do nagrody w kategorii „film” za „niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie. Aktorka nie mogła odebrać nagrody osobiście, bo przebywa w Stanach Zjednoczonych. W jej imieniu po Paszport wyszła Agata Kulesza, koleżanka z „Zimnej wojny” i przeczytała list z podziękowaniami.

Na nagrodę zasłużył też Dawid Podsiadło „za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności”. Odbierając paszport w kategorii „muzyka popularna” mówił: „Miałem nadzieję, że nie będę musiał wychodzić, ale wyrównałem wąsa przed wyjściem z domu na taką ewentualność (…) Po prostu śpiewam piosenki. A każdy z zaprezentowanych tu artystów robi o wiele więcej. Ale się cieszę”, zapewnił.

Więcej laureatów

Marta Górnicka otrzymała nagrodę w kategorii „teatr” „za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej.”,  Małgorzata Rejmer w kategorii „literatura” „Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”, Diana Lelonek za „sztuki wizualne” i „za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”. Aleksandra Nowaka doceniono za „Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery” i przyznano paszport w kategorii „muzyka poważna”, a kolektyw artystyczny PanGenerator, w kategorii „kultura cyfrowa” „za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją”.

Doceniono też Krystynę Jandę, która otrzymała wyróżnienie Kreator Kultury - nagrodę za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową.

Laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy!  

1/17
Grazyna Torbicka i Jerzy Baczyński
Copyright @east news
1/17

Paszporty Polityki jak co roku poprowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny tygodnika Jerzy Baczyński.

2/17
Krystyna Janda
Copyright @east news
2/17

Nagrodę Kreator Kultury otrzymała Krystyna Janda.

3/17
Agata Kulesza
Copyright @east news
3/17

W imieniu Joanny Kulig nagrodę odebrała Agata Kulesza.

4/17
Aleksander Nowak
Copyright @east news
4/17

Aleksander Nowak, laureat w kategorii "muzyka poważna".

5/17
Diana Lelonek i Locha
Copyright @east news
5/17

W kategorii "sztuki wizualne" zwyciężyła Diana Lelonek. Na scenie towarzyszyła jej artystka Anna Siekierska przebrana za lochę.

6/17
Małgorzata Rejmer
Copyright @east news
6/17

Małgorzata Rejmer została doceniona za książkę "Błoto słodsze niż miód".

7/17
panGenerator
Copyright @east news
7/17

W kategorii "sztuki wizualne" zwyciężył kolektyw panGenerator czyli Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski.

8/17
Dawid Podsiadło
Copyright @east news
8/17

Marta Górnicka została nagrodzona w kategorii "teatr".

9/17
Dawid Podsiadło
Copyright @BEW
9/17

Dawid Podsiadło z nagrodą za płytę "Małomiasteczkowy".

10/17
Andrzej Seweryn
Copyright @east news
10/17

Wśród gości nie zabrakło Andrzeja Seweryna.

11/17
Anna Kalczyńska
Copyright @east news
11/17

Na ten wieczór Anna Kalczyńska wybrała suknię w intensywnym zielonym kolorze i zdecydowanie się wyróżniała.

12/17
Karolina Gorczyca
Copyright @east news
12/17

Dawno nie widziana na salonach Karolina Gorczyca.

13/17
Andrzej Zanussi
Copyright @east news
13/17

Andrzej Zanussi.

14/17
Andrzej Saramonowicz
Copyright @east news
14/17

Andrzej Saramonowicz

15/17
Jerzy Iwaszkiewicz
Copyright @east news
15/17

Felietonista VIVY! Jerzy Iwaszkiewicz.

16/17
Jacek Cygan
Copyright @east news
16/17

Jak zawsze w doskonałym humorze Jacek Cygan.

17/17
Rafał Milach
Copyright @east news
17/17

Nominowany w kategorii "sztuki wizualne" Rafał Milach.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.