Car Rosji Mikolaj II Aleksandrowicz Romanow
Fot. Marek Skorupski / Forum
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Okrutni, bezlitośni i brutalni... Oto pięciu nieobliczalnych carów Rosji!

Nie mieli skrupułów nawet wobec dzieci...

Karol Sowa 22 czerwca 2022 19:31
Car Rosji Mikolaj II Aleksandrowicz Romanow
Fot. Marek Skorupski / Forum

Niektórzy carowie w Rosji zapisali się na kartach historii jako mordercy własnych żon czy dzieci. Byli też tacy, którzy bardzo lubili używać tortur. Przedstawiamy Wam kilku najbrutalniejszych władców Rosji. 

Car Mikołaj II

Był ostatnim carem Rosji, który był uważany za człowieka pozbawionego umiejętności rządzenia. Twierdził, że trzeba zwalczyć idee, które zagrażają samodzierżawiu oraz jedności państwa. Z tego powodu nie miał żadnych skrupułów. Prześladował opozycjonistów. Więził oraz skazywał na ciężkie wyroki osoby, które działały wbrew jego woli. Jego najbliższe otoczenie przekonywało go, że zdrajców narodu trzeba traktować w bardzo surowy sposób. W 1904 roku car w lekkomyślny sposób przystąpił do wojny z Japonią. Jak wiadomo, Rosja przegrała. Te wydarzenia spowodowały niezadowolenie społeczne, które przyczyniło się do rewolucji. Ludzie domagali się odejścia od autorytaryzmu oraz liberalizacji i poprawy warunków pracy. Carowi się to bardzo nie spodobało. Postanowił wysłać wojsko oraz policję na swoich poddanych. Jego największą wadą było przekonanie, że jego władza jest nieograniczona, mimo że nie miał żadnych kompetencji do jej sprawowania. Warto przypomnieć, że 22 stycznia 1905 roku w Petersburgu odbyła się pokojowa demonstracja. Pod Pałac zimowy szło ponad 200 tysięcy osób. W rękach nieśli portrety cara oraz śpiewali pieśni. Mikołaj II Romanow wysłał na swoich podwładnych wojsko, które otworzyło ogień. Zginęło wtedy około tysiąca osób. Po tych wydarzeniach media zaczęły nazywać cara mordercą oraz „Mikołajem Krwawym”. Przypomnijmy, że władca w krwawy sposób tłumił wystąpienia w Królestwie Polskim. Według wielu ustaleń historyków wynika, że zginęło wtedy około 14 tysięcy osób i 75 tysięcy uwięzionych.

Car Mikołaj II 

Car Rosji Mikolaj II Aleksandrowicz Romanow
Fot. Marek Skorupski / Forum

Caryca Katarzyna II

Uchodzi za wybitną władczynię. Wielu historyków jest zgodnych, że przyniosła Rosji wielkość oraz chwałę. Jednak była dwulicowa, bezwzględna oraz chorobliwie ambitna. Kiedy zasiadała na tronie, często używała przemocy i okrucieństwa. Przypomnijmy, że do władzy doszła w wyniku spisku, którego dokonała przeciwko swojemu mężowi - Piotrowi III.  W 1762 roku przy pomocy gwardii, buntownicy przejęli władzę, a następnie zamordowali ówczesnego władcę. Wtedy tron objęła Katarzyna II. W 1773 roku wybuchł bunt chłopski. Ludzie domagali się zniesienia pańszczyzny. Caryca nie miała żadnych skrupułów. Wielu Kozaków i chłopów zginęło od topora, a niektórzy z nich zostali zesłani na Syberię. Od tamtego czasu odbywało się coraz więcej egzekucji. Organizator protestu został schwytany, a następnie publicznie ścięty na placu Bołotnym. Warto dodać, że za jej przyzwoleniem handlowano chłopami. 

CZYTAJ TEŻ: Stosowanie czarów i trucizn, około 40 romansów... Barbara Radziwiłłówna przeszła przez piekło oskarżeń

Caryca Katarzyna II

Caryca Katarzyna II
Fot. Marek Skorupski / Forum

Car Iwan IV Groźny

To książę moskiewski oraz pierwszy car Wszechrusi. Nie ma wątpliwości, że prowadził on politykę, która miała wzmocnić państwo, a dodatkowo poszerzał jego granice. Na kartach historii zapisał się również jako okrutny oraz sadystyczny. Zabijał już za dziecka. Gdy był jeszcze chłopcem, dręczył zwierzęta. Małe pieski zrzucał z murów Kremla, a złapanym ptakom wydłubywał oczy i wnętrzności! Kiedy objął władzę nie miał żadnych zahamowań. Zamordował swoich krewnych, bojarskie rodziny. Uważał, że są dla niego zagrożeniem. Podczas opryczniny wprowadził krwawy terror. Przemoc stosował wobec elit. Osoby, które zostały aresztowane były łamane kołem. Dodatkowo kastrowano oraz rwano obcęgami. W 1570 roku car był inicjatorem rzezi mieszkańców Nowogrodu. Według niego dopuścili się spisku z królem Polski – Zygmuntem Augustem. Bestialskie morderstwa trwały aż pięć tygodni! Stosowano takie praktyki jak: tortury, obdzieranie ze skóry, topienie w rzece oraz palenie żywcem. Dzieci również były ofiarami okrutnego władcy. Przywiązywano je do matek, a następnie rzucano ich do wody. Osoby, które były topione w przeręblach miały odrąbywane palce. Ponoć nie chciano, aby wydostali się spod lodu. Zakonników tłuczono setki zakonników. Car był na tyle sadystyczny, że jeździł saniami po ułożonych na śniegu ludziach. Podczas tego mordu zabito aż 25 do 60 tysięcy osób. Tego samego roku władca skazał kilkaset osób. Ich wyrokiem było zamordowanie. Niektóre osoby przed śmiercią były oblewane zarówno gorącą jak i zimną wodą, aby skóra zaczęła odchodzić od ciała. Kolejna osoba została ugotowana żywcem, a jeszcze inna była ćwiartowana aż zmarła. Jego bliscy nie uniknęli jego furii. Podczas kłótni zabił swojego syna oraz cztery żony. 

Car Ivan IV Groźny

Ivan IV Groźny
Fot. FoKa / Forum

Car Mikołaj I

Od samego początku stosował przemoc. Podczas buntu oficerów gwardii kazał otworzyć ogień z armat. Od pocisków zginęło 80 osób i kilkaset kolejnych podczas ucieczki przez zamarzniętą Newą. Osoby schwytane były poddawane torturom. Sam car prowadził śledztwo i skazał aż 289 osób. Według wielu historyków miał on gwałtowny oraz despotyczny charakter. Lubił silna oraz autorytarna władzę. Chciał trzmać całe swoje społeczeństwo pod kontrolą. To on rozbudował system policyjny oraz utworzył III Oddział Kancelarii Osobistej. W bezwzględny sposób uczynił siebie jedynym ośrodkiem władzy, który odpowiadał przed samym Bogiem. Kiedy stłumił powstanie listopadowe w Królestwie Polskim postanowił zemścić się na jego organizatorach. W 1832 roku wydał 12 dekretów represyjnych.  

Car Mikołaj I Romanow

Mikołaj I Romanow, car Rosji. Reprodukcja
Fot. Piotr Mecik / Forum

Car Piotr I Wielki

Przez wielu historyków określany jest jako reformator oraz osobę, która unowocześniła Rosję. Jednak on też był bardzo przemocowy. Jako dziecko lubił bić pięściami swoich kolegów. Warto dodać, że był w stanie miażdżyć palce zarówno swoim rówieśnikom, jak i nauczycielom. Kiedy zasiadł na tronie nie ograniczał swoim zapędów. Poddani bardzo się go bali. Ciekawe jest również to, że pewien członek kolegium ze strachu przed nim podciął sobie żyły. Wobec swoich poddanych stosował między innymi: zaciskanie rąk kleszczami, rozciąganie ciała oraz przypalanie go ogniem. Posunął się również do ćwiartowania, wieszania oraz ścinania wielu ludzi. Wszystkie egzekucje były publiczne, a mieszkańcy byli zachęcani, aby wszystko oglądali. Wszystkie wyroki były wykonywane przez najbliższe otoczenie Piotra I. Aleksander Mienszykow ściął 20 osób. Jednak nie wychodziło mu to za dobrze. Zamiast wcelować w kark, uderzał w głowę, przez co została roztrzaskiwana. Warto dodać, że ciała oraz głowy znienawidzonych przez cara osób były prezentowane na wystawie. Niektóre z nich wisiały na murach Kremlu. Osoby, które cudem uszły z życiem nie miały lekko. Odcinano im albo uszy, albo nos. W Preobrażensku i Moskwie zamordowano aż 971 osób!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Anna Boleyn: oskarżano ją o kazirodztwo, rzucanie czarów i zdradę stanu

Tacy właśnie byli carowie w Rosji. Okrutni i bezlitośni! 

Pomnik cara Piotra Wielkiego

Pomnik Piotra Wielkiego
Fot. Wojtek Laski/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.