Nigella Lawson
Fot. Francesca Yorke/Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Oszałamiający sukces w cieniu skandali. Tak wygląda życie kulinarnej bogini Nigelli Lawson

Właśnie skończyła 61 lat! Czym zajmuje się dzisiaj?

Ksenia Krasko 6 stycznia 2021 17:56
Nigella Lawson
Fot. Francesca Yorke/Getty Images

Kilkanaście lat temu podbiła cały świat swoją miłością do jedzenia. Jej programy kulinarne przyciągały przed ekrany miliony widzów, a książki kucharskie sprzedawały się jak świeże bułeczki. Mężczyźni uważali, że jest uosobieniem „idealnej kobiety”, a panie chciały być takie, jak ona. Pomimo sukcesów zawodowych, w życiu Nigelli Lawson nie brakowało głośnych skandali. Jak potoczyły się jej losy?

Nigella Lawson: kariera. Kim jest?

Przyszła gwiazda branży kulinarnej urodziła się w Londynie, dokładnie 6 stycznia 1960 roku. Jej ojciec, lord Nigel Lawson, był kanclerzem skarbu w rządzie Margaret Thatcher, a matka Vanessa prowadziła firmę cateringową. Sama Nigella ukończyła z wyróżnieniem uniwersytet Lady Margaret Hall w Oxfordzie, po czym pracowała jako recenzentka książek i krytyk kulinarny. Pisała też felietony dla tygodnika Spectator, a w 1986 roku została zastępczynią redaktora naczelnego The Sunday Times.

W wieku 38 lat wydała swoją pierwszą książkę kucharską How to eat. Odniosła wielki sukces, sprzedając około 300 000 egzemplarzy. Dwa lata później ukazał się jej kolejny bestseller Jak być domową boginią, po którym została uznana za Autorkę Roku w Wielkiej Brytanii.

W końcu postanowiła przenieść swoje umiejętności kulinarne z papieru na małe ekrany, i tak w 1999 roku powstało show Nigella Bites. Był to pierwszy program Lawson z kilkunastu kolejnych, emitowanych na całym świecie. Widzom spodobała się jej umiejętność „flirtu z kamerą”, przez co nazywana była żartobliwie „królową kuchennego porno”. Przyznała wtedy, że kokieteria jest cechą jej charakteru, a nie wizerunku.

Mówiło się też, że jest „wyrocznią kulinarną”: kiedy powiedziała, że do przyrządzenia świątecznego obiadu potrzebny jest gęsi tłuszcz, sprzedaż tego składnika w Wielkiej Brytanii wzrosła aż o 65 procent. Później to samo stało się ze... śliwkami, które odnotowały wzrost sprzedaży o 30 procent. Sama Lawson nie uważa się za profesjonalnego szefa kuchni, czy ekspertkę kulinarną. W wywiadach niejednokrotnie tłumaczyła, że gotuje wyłącznie dla własnej przyjemności, bo jest to jednocześnie przyjemne hobby, jak i rodzaj terapii. I nie ukrywa, że po prostu lubi smacznie zjeść.

Nigella Lawson w 2005 roku

Nigella Lawson
Fot. Francesca Yorke/Getty Images

Nigella Lawson
Fot. Francesca Yorke/Getty Images

Nigella Lawson: życie prywatne. Rozwód z Charlesem Saatchi

Życie prywatne Nigelli Lawson nie było tak poukładane, jak zawodowe. Dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był dziennikarz John Diamond, z którym poznała się w redakcji The Sunday Times. Para wzięła ślub w 1992 roku, i doczekała się dwójki dzieci – córki Cosimy i syna Bruno. Kiedy Diamond zmarł w 2001 roku na raka przełyku, Lawson była na szczycie popularności. Na chwilę zniknęła z mediów, ale już po dwóch tygodniach wróciła do pracy. W jednym z wywiadów przyznała, że walczyła wtedy z depresją, jednak fakt, że była czymś zajęta, pomógł jej dojść do siebie.

Po dwóch latach związała się ze starszym o siedemnaście lat kolekcjonerem dzieł sztuki Charlesem Saatchi. Pozornie udane małżeństwo rozpadło się po opublikowaniu szokujących zdjęć paparazzi w czerwcu 2013 roku. Na fotografiach uwieczniono moment, kiedy Saatchi w napadzie złości złapał Lawson za szyję w jednej z londyńskich restauracji, co wyglądało tak, jakby miał ją dusić.

Milioner chciał przekonać media, że był to jedynie „żartobliwy gest”, że w taki sposób chciał zwrócić na siebie uwagę żony. Innym razem stwierdził, że Nigella płakała tylko dlatego, że nie lubi kłótni. Kiedy sprawą zainteresowała się policja, Saatchi otrzymał ostrzeżenie, ale nie poniósł konsekwencji prawnych. Lawson nie komentowała doniesień prasy, ale reporterzy dowiedzieli się, że to ona złożyła pozew o rozwód.

W lipcu tego samego roku Nigella była już wolna. Wkrótce ujawniono szczegóły jej zeznań w sądzie. Jak mówiła, Saatchi groził, że ją zniszczy, jeśli nie oczyści go z zarzutów. Przyznała, że mężczyzna miał kłopoty z opanowaniem gniewu, a do tego ciągle ją kontrolował. „Nie bił mnie, ale pozostawił blizny emocjonalne”, stwierdziła. To nieszczęśliwe małżeństwo miało sprawić, że zaczęła okazjonalnie zażywać narkotyki.

O uzależnieniu Lawson zrobiło się głośno w listopadzie tego samego roku. Wtedy dziennikarka oskarżyła Francescę i Elizabettę Grillo, swoje byłe asystentki, o wyprowadzanie pieniędzy z kart kredytowych Saatchi (łączna kwota miała przekroczyć trzysta tysięcy funtów). W trakcie dochodzenia okazało się jednak, że siostry działały za zgodą samej Nigelli, która w ten sposób kupiła ich milczenie – podobno nie chciała, aby małżonek dowiedział się, że zażywa kokainę, leki na receptę i inne tego typu substancje.

Kiedy Charles Saatchi oficjalnie oświadczył, że wierzy siostrom Grillo, ulubienica widzów przyznała się do zażywania kokainy i marihuany, ale jednocześnie zapewniła, że nie jest uzależniona. Nie wszczęto wobec niej żadnego postępowania, jednak później miała problem z przekroczeniem granicy Wielkiej Brytanii.

Nigella Lawson z byłym mężem Charlesem Saatchi

Nigella Lawson z byłym mężem
Fot. Dave M. Benett/Getty Images

Nigella Lawson na okładce dziennika Daily Mirror z 2013 roku

Nigella Lawson, okładka Daily Mirror z 2013 roku
Fot. Mat. prasowe

Nigella Lawson - czym zajmuje się obecnie?

Po dramatycznych przeżyciach Nigella Lawson szybko doszła do siebie i zajęła się tym, co kocha najbardziej – pracą i gotowaniem. Regularnie nagrywa nowe programy i wydaje książki kucharskie, kilka razy była specjalną jurorką w show MasterChef (w australijskiej i amerykańskiej edycjach), a nawet przyznawała punkty w imieniu mieszkańców Wielkiej Brytanii podczas konkursu Eurowizji w 2015 roku.

W minionym roku ucieszyła wiernych fanów programem Nigella’s Cook, Eat, Repeat i książką o tym samym tytule. Z powodzeniem prowadzi także stronę internetową ze swoimi przepisami i „pysznie” wyglądającego Instagrama. 

Źródło: Daily Mail, Hello Magazine, The Mirror

Nigella Lawson w 2020 roku

Nigella Lawson
Fot. Matt Crossick/Press Association/East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.