Nelson Mandela
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Nelson Mandela przeszedł do historii jako symbol walki o wolność...

Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA przyszedł na świat sto lat temu...

Weronika Kostyra 18 lipca 2018 13:30
Nelson Mandela
Fot. East News

Pierwszy czarnoskóry prezydent Republiki Południowej Afryki, laureat Nagrody Nobla i jeden z ważniejszych przywódców politycznych XX wieku – 100 lat temu na świat przyszedł Nelson Mandela. Przeszedł do historii jako wojownik przeciwko segregacji rasowej i „Ojciec Narodu”. Zmarł w 2013 roku w wieku 95 lat.

Życie i działalność Nelsona Mandeli

Nelson Mandela urodził się w 1918 roku jako potomek rodziny królewskiej ludu Xhosa. Jego ojciec był wodzem plemienia, miał cztery żony i trzynaścioro dzieci. W wieku siedmiu lat jako pierwszy z rodziny trafił do szkoły prowadzonej przez metodystów. Został tam ochrzczony i dostał chrześcijańskie imię „Nelson”.

Kiedy miał 22 lata wyjechał do Johannesburga, aby uniknąć aranżowanego małżeństwa. Studiował prawo i jako pierwszy czarnoskóry prawnik prowadził własną kancelarię. Był już wtedy członkiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego, z w 1950 roku został jego przywódcą. Walczył z rasizmem i segregacją rasową. W 1962 roku został aresztowany i w więzieniu spędził 27 lat. Odzyskał wolność dopiero 11 lutego 1990 roku między innymi dzięki naciskom z zagranicy. Dwa lata później w RPA odbyło się referendum, w wyniku którego zniesiono apartheid, czyli segregację rasową. Nelson Mandela został wtedy ikoną walki o wolność. Jego oddanie zostało docenione na arenie międzynarodowej i w 1993 roku uhonorowano go Pokojową Nagrodą Nobla. Rok później został z kolei wybrany prezydentem kraju, miał wówczas 76 lat, a funkcję tę pełnił przez pięć lat.

Następnie wycofał się z życia publicznego, ale do końca życia zabierał głos w ważnych dla Afryki sprawach. Przez całe życie był wzorem do naśladowania – nie stosował używek, był skromny i uprzejmy dla wszystkich, nawet swoich wrogów, ale słynął z poczucia humoru. Nelson Mandela był żonaty trzy razy i doczekał się 6 dzieci, 17 wnuków i 14 prawnuków. 

Nie żyje Nelson Mandela
Fot. ONS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.