Reklama

W latach 30. amerykańska prasa żyła kolejnymi ślubami trzech gruzińskich książąt, którzy mieli słabość do amerykańskich aktorek i milionerek. Bracia Mdivani łamali kobiece serca i wywoływali skandal za skandalem ku uciesze spragnionych sensacji dziennikarzy. Współczesna prasa porównuje ich nawet do rodziny Kardashianów.

Reklama

Książęta Mdivani: z Gruzji do Ameryki

David i Serge Mdivani, synowie ministra wojskowego Republiki Gruzji Zachariasza Mdivaniego i Elżbiety z Sobolewskich (pół Polki, pół Gruzinki), przybyli do Stanów Zjednoczonych w listopadzie 1920 r. Mieli nadzieję, że po tym, jak ich ojczyznę zajęli bolszewicy, uda im się zacząć nowe życie w Ameryce, która w owym czasie oferowała przybyszom z zagranicy szerokie perspektywy rozwoju. Przez kilka kolejnych lat bracia podejmowali się rozmaitych zawodów, m.in. pracowali w przedsiębiorstwie naftowym i naprawiali odbiorniki radiowe, po czym postanowili zamieszkać w Kalifornii, gdzie udało im się nawiązać kontakt z elitą artystyczną Hollywood.

Bracia Mdivani twierdzili na łamach amerykańskiej prasy, że ich rodzina już w 1752 r. otrzymała tytuł książęcy od cesarza Herakliusza II za szczególne zasługi w bitwie pod Erywaniem, i powoływali się przy tym na liczne historyczne dokumenty. Autentyczność prezentowanych przez nich materiałów budziła jednak żywą dyskusję wśród dziennikarzy i do dziś nie ma pewności, czy faktycznie mieli prawa do tytułu, czy po prostu go sobie przywłaszczyli. Choć ich książęce pochodzenie budziło wątpliwości, bracia umieli zwracać na siebie uwagę wpływowych osób, przede wszystkim zaś pięknych i bogatych kobiet, które były oczarowane urodą, elegancją i ogładą książąt rodem z Kaukazu.

Czytaj też: Wielka Brytania. Wzruszające znaczenie kwiatów na trumnie Elżbiety II

Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images

Pola Negri i Serge Mdivani, około 1929 roku

Książęta Mdivani: małżeństwa z gwiazdami Hollywood

W czerwcu 1926 r. w Beverly Hills David Mdivani ożenił się ze starszą od niego o 19 lat amerykańską aktorką i trzykrotną rozwódką Mae Murray, a świadkiem na ich ślubie był słynny hollywoodzki król amantów Rudolph Valentino. Na początku 1927 r. małżonkowie doczekali się syna Korana Davida, którego przez półtora roku ukrywali przed wścibskimi dziennikarzami. „Moja żona jest gwiazdą kinematografii, a wielu ludzi uważa, że aktorki nie powinny mieć dzieci” – komentował sprawę David Mdivani, kiedy prawda o istnieniu dziecka pary wyszła na jaw. Małżeństwo Mdivaniego i Murray zakończyło się w październiku 1933 r. i to w atmosferze skandalu – amerykańska gwiazda oskarżyła męża o przemoc domową. Sprawa rozwodowa połączona była z walką o prawo do opieki nad Koranem, lecz ostatecznie nie trafił on do żadnego z rodziców. Chłopiec został zaadoptowany przez rodzinę Cunningów, która opiekowała się nim, gdy Mae zmagała się z osobistymi problemami.

Żoną Serge’a Mdivaniego została z kolei polska gwiazda Hollywood Pola Negri, czyli pochodząca z Lipna Apolonia Chalupec. Ślub odbył się w maju 1927 r. w należącym do aktorki pałacu Seraincourt pod Paryżem i wywołał w Stanach Zjednoczonych duże kontrowersje. Doszło do niego bowiem zaledwie pół roku po śmierci Rudolpha Valentina, który był podobno miłością życia Polity. Rok po ślubie Negri zaszła w ciążę, lecz zakończyła się ona poronieniem, po tym jak w czasie burzy gwiazda przestraszyła się pioruna.

Chcąc ukoić ból po stracie dziecka, aktorka chciała skupić się na rozwoju kariery, lecz Serge widział ją w roli pani domu. „Ciebie jednak ciągnie do świata i do aktorstwa. Jakbyś nie rozumiała, że miejsce kobiety jest w domu, przy mężu!” – robił wyrzuty swojej żonie. Miał dosyć bycia nazywanym „panem Negri”, mężem słynnej żony, choć sam był przecież gruzińskim księciem. Pola nie zamierzała jednak rezygnować z aktorstwa i w kwietniu 1931 r. jej małżeństwo z Serge’em oficjalnie przeszło do historii.

Na fali matrymonialnych sukcesów i porażek Davida i Serge’a swojego szczęścia w relacjach z zamożnymi kobietami postanowił spróbować również ich młodszy brat Alexis. Dołączył do klubu Marrying Mdivanis, jak przezwała Gruzinów amerykańska prasa, żeniąc się w 1931 r. z Louise Astor Van Alen, przedstawicielką rodziny zamożnych przedsiębiorców. Rozwiódł się z nią jednak po dwóch latach małżeństwa, a jego drugą żoną została Barbara Hutton, jedna z najbogatszych kobiet w Ameryce. To małżeństwo również przetrwało zaledwie dwa lata, a po rozwodzie Alexis zaczął rozglądać się za kolejną majętną damą, którą mógłby poślubić. Plany te zaprzepaściła jednak jego tragiczna śmierć – zginął 1 sierpnia 1935 r. w wypadku samochodowym w Albons w Katalonii.

Zobacz także: Wielka Brytania. Książę Harry nie zdążył pożegnać się z babcią. Czy dowiedział się o jej śmierci jako ostatni?

KEYSTONE-FRANCE/Gamma-Rapho via Getty Images

Barbara Hutton i Alexis Mdivani, około 1930 roku

Książęta Mdivani: smutny koniec

Jak potoczyły się dalsze losy pozostałych braci? Niedługo po rozwodzie z Negri Serge Mdivani poślubił Mary McCormick, lecz po dwóch latach druga żona wniosła pozew o rozwód i oskarżyła go o przemoc domową. Niedługo po pogrzebie Alexisa Mdivaniego ożenił się z kolei z jego pierwszą żoną Louise Astor Van Alen. Parze nie było jednak dane długo cieszyć się małżeńskim szczęściem – 15 marca 1936 r. Serge Mdivani zmarł na skutek obrażeń, których doznał w wyniku wypadku w czasie gry w polo.

Z trzech braci sędziwego wieku dożył jedynie David, choć i jemu nie było pisane spokojne życie. Po rozwodzie z Mae Murray wdawał się w liczne romanse, między innymi z francuską gwiazdą Arletty, a we wrześniu 1944 r. ożenił się Virginią Sinclair, dziedziczką koncernu naftowego Sinclair Oil. Z drugiego małżeństwa doczekał się syna Michaela Davida. Związek ten przetrwał dziewiętnaście lat, a w czasie jego trwania Virginia kilkakrotnie oskarżała męża… o przemoc domową. David Mdivani zmarł w samotności i zapomnieniu 5 sierpnia 1984 r. w Los Angeles w wieku 80 lat.

Bracia Mdivani mieli również dwie siostry Ninę i Isabelle Roussadanę zwaną Roussy. Nie skupiały one tak dużej uwagi mediów, choć ich życie było równie interesujące. Nina poślubiła bowiem syna Sir Artura Conana Doyle’a, twórcy powieści o słynnym detektywie Sherlocku Holmesie, a Roussy została żoną malarza José Marii Serta i znana była ze swojego oryginalnego stylu ubierania się, przypominającego stroje hipisów z lat 60. i 70.

Czytaj również: Wielka Brytania. Rodzina królewska opublikowała ostatnią wiadomość do królowej Elżbiety II

Austrian Archives/Imagno/Getty Images
Reklama

Barbara Hutton i Alexis Mdivani, 20.06.1933

Reklama
Reklama
Reklama