Reklama

Jest nie tylko uznaną aktorką, lecz także zaangażowaną działaczką społeczną. Angelina Jolie od lat współpracuje z ONZ, szczególnie bliska jest jej pomoc uchodźcom. Nie pozostaje również obojętna na problemy kobiet. Dowodem na to jest nowe nagranie, w którym zwraca się do tych, których dotyczy problem przemocy domowej i obawiają się o swoje zdrowie a nawet życie w okresie świąt.

Reklama

Związek Angeliny i Brada Pitta: alkohol, przemoc, agresja

Gdy w 2016 roku poinformowali media o rozstaniu, ruszyła lawina spekulacji, dotycząca podjęci takiej decyzji. Co za nią stało? Czy chodziło jedynie o nieporozumienia czy może o coś znacznie gorszego?

Szybko wyszło na jaw, że w małżeństwie Angeliny Jolie i Brada Pitta nie działo się najlepiej już od dłuższego czasu. I wcale nie chodziło jedynie o różnice poglądów... Do prasy zaczęły wyciekać niepokojące informacje. Według nich aktor zmagał się z chorobą alkoholową. Problem dotykał również jego bliskich. Aktorka miała oskarżyć męża, że pod wpływem uzależnienia stosował wobec niej przemoc fizyczną oraz psychiczną. Co więcej, mówiło się również, że w trakcie kłótni uderzył swego czasu na pokładzie prywatnego samolotu jednego ze swoich synów, Maddoxa.

W maju 2017 roku Brad Pitt udzielił wywiadu magazynowi „GQ”, w którym przyznał się do walki z nałogiem i problemów alkoholowych. Dla dobra swojego oraz dzieci podjął jednak terapię. Jeśli chodzi natomiast o uderzenie syna, został przez sąd oczyszczony z zarzutów. Kluczowym dowodem miało być nagranie z samolotu. Widać było na nim pijanego aktora, który co prawda krzyczy i jest agresywny, natomiast nie było mowy o przemocy fizycznej wobec dziecka. Według informatorów mediów, Brad Pitt od początku był oburzony tymi spekulacji i podkreślał, że to jedynie kłamstwo. Sprawę badała, poza policją, także specjalna sekcja FBI.

Angelina Jolie o przemocy wobec kobiet w okresie świątecznym

Odkąd Angelina Jolie rozstała się w 2016 roku z mężem, jeszcze bardziej skupiła się na opiece nad szóstką dzieci oraz działalności społecznej, w tym humanitarnej. Jest ona bliska Angelinie Jolie od słynnego pobytu w Kambodży w 2001 roku, gdzie kręciła wówczas zdjęcia do filmu „Lara Croft: Tomb Raider”.

Z uwagi na swoją działalność została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych. Regularnie odwiedza obozy dla uchodźców, apeluje do władz wszystkich państw o niesienie pomocy i zwrócenie uwagi na problemy tych, którzy sami nie mają głosu.

Teraz wypowiedziała się w sprawie jakże istotnego problemu, szczególnie w obliczu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W nagraniu aktorka poruszyła kwestię przemocy domowej, stosowanej wobec kobiet i dzieci. Zwróciła się przede wszystkim do ofiar. Apelowała, by szukały pomoc i szczegółowo wyjaśniła, jak powinny to robić.

„Porozmawiaj z kimś. Spróbuj znaleźć sojuszników. Zadzwoń pod odpowiedni numer telefonu. Na przykład możesz uzgodnić hasło z przyjacielem lub członkiem rodziny, które powie im, czy jesteś w niebezpieczeństwie. Zacznij budować sieć i zdobywaj wiedzę. To smutne, ale nie możesz zakładać, że wszyscy przyjaciele i rodzina zawsze będą chcieli ci wierzyć i cię wspierać. Często będą to osoby obce, które pomogą. Albo inne ofiary, grupy wsparcia lub grupy wyznaniowe”, wyliczała w rozmowie z Harper's Bazaar UK, dotyczącej pomocy humanitarnej jako specjalnego wysłannika UNHCR (Wysoki Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) - cytat za Jastrząbpost.

Poprosiła również pokrzywdzone, by zachowały ostrożność i oceniły sytuację na tyle, na ile jest to możliwe.

„Przede wszystkim bądź ostrożna. Tylko ty naprawdę wiesz, w jakim niebezpieczeństwie jesteś, i dopóki nie znajdziesz wsparcia na zewnątrz, możesz czuć się całkiem samotna”, podkreśliła.

Angelina Jolie o pracy humanitarnej na rzecz kobiet i przemocy na tle różnic płciowych

Angelina Jolie wróciła również wspomnieniami do niedawnej Międzynarodowej Konferencji, poświęconej tematyce równości płci. Wygłosiła wówczas przemówienie. Drobiazgowo odpowiedziała na pytanie, dlaczego niesienie pomocy innym jest dla niej aż tak istotne.

„Doceniam wartość kobiet. Nie mogę znieść widoku ogromnego i trwałego cierpienia, z jakim boryka się tak wiele kobiet i jak niewielka jest odpowiedzialność za krzywdy. Widzę te same wzorce powtarzające się na całym świecie. Kobiety są bezbronne, ponieważ społeczeństwa są nierówne. Kobiety i dzieci cierpią nieproporcjonalnie w wyniku wojny lub kryzysu gospodarczego. Stanowią dwie trzecie wszystkich uchodźców i przesiedleńców i najbardziej odczuwają skutki zmiany klimatu”, ujawniła.

Po raz kolejny zaapelowała również, by zwracać większą uwagę na problem przemocy domowej i uświadomić sobie jego skalę. Dotyczy on nie tylko kobiet, lecz także dzieci.

„Nigdzie nie traktujemy wystarczająco poważnie przemocy domowej lub ze względu na płeć często pomijamy traumę i obrażenia, jakich doznały dzieci, które są świadkami lub doświadczają przemocy we własnych domach”, zauważyła.

Zwróciła uwagę, że osoby postronne najczęściej nie chcą w ogóle dostrzegać problemu, jakim jest przemoc domowa. Być może wychodzą z założenia, że to nie ich sprawa i tym samym odpowiedzialność zrzucają na innych.

„Jeśli nawet przyszło ci do głowy, że ktoś, kogo znasz, może być w ten sposób narażony na zranienie, staraj się pozostać blisko i być obecnym w jego życiu. Daj jasno do zrozumienia, że ​​jesteś tam dla nich. Inną rzeczą, którą wszyscy możemy zrobić, jest edukacja. Postaraj się zgłębić wiedzę na temat przemocy domowej. Dowiedz się, jak trauma wpływa na nasze zdrowie i może prowadzić do zmian biologicznych, szczególnie u dzieci. Traktuj te kwestie poważnie”, grzmi.

Warto pamiętać, że problem przemocy domowej jest szczególnie ważny teraz, w dobie pandemii, gdy wszyscy jesteśmy zamknięci w czterech ścianach. Według wszystkich organizacji i fundacji, zajmujących się tą problematyką, statystyki nie pozostawiają złudzeń. Coraz częściej dochodzi do aktów przemocy wobec kobiet i dzieci.

Nie jesteś sam/sama! W Polsce pomoc ofiarom przemocy domowej niesie m.in. Niebieska Linia:

Konsultacje w sprawie przemocy prowadzone są wyłącznie drogą telefoniczną pod numerem infolinii 800 120 002, mejlową pod adresem niebieskalinia@niebieskalinia.info lub listowną pod adresem Al. Jerozolimskie 155 02-326 Warszawa”.

Więcej informacji POD TYM LINKIEM.

Wideo, na którym Angelina Jolie mówi o przemocy domowej i jej ofiarach:

Aktorka podkreśliła w nagraniu, jak ważne jest zauważanie problemu przemocy domowej:

East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama