Mąż Salmy Hayek,  François-Henri Pinault, przeznaczy 100 milionów euro na odbudowę Notre Dame
Fot. Jean-Marc HAEDRICH/SIPA/SIPA/East News
O NIM JEST GŁOŚNO!

Mąż Salmy Hayek przekaże 100 milionów euro na odbudowę katedry Notre Dame!

To wyjątkowy gest ze strony Françoisa-Henriego Pinaulta

Konrad Szczęsny 16 kwietnia 2019 12:13
Mąż Salmy Hayek,  François-Henri Pinault, przeznaczy 100 milionów euro na odbudowę Notre Dame
Fot. Jean-Marc HAEDRICH/SIPA/SIPA/East News

Ten pożar wstrząsnął światem. 15 kwietnia 2019 roku o 18.50 na dachu katedry Notre Dame pojawił się ogień. Początkowo nie sądzono, że pożar w krótkim czasie ogarnie znaczną część budynku, jednak akcja ratownicza była znacznie utrudniona, ponieważ strażacy nie mogli gasić pożaru, zrzucając wodę z helikopterów. Bali się, że wówczas uszkodziliby konstrukcję budowli. Prezydent Francji Emmanuel Macron już zapowiedział odbudowę tej architektonicznej gotyckiej perły. Na ten cel ma zostać utworzony specjalny fundusz. Wsparcie zadeklarował już mąż Salmy Hayek, jedna z najbardziej majętnych osób nad Sekwaną. Na ten cel ma przeznaczyć 100 milionów euro.

Mąż Salmy Hayek wesprze odbudowę katedry Notre Dame

Wskutek pożaru, który 15 kwietnia wybuchł w katedrze Notre Dame, doszczętnie zniszczony został jej dach oraz sygnaturka (93-metrowa iglica), która się na nim znajdowała. Na szczęście, jak poinformowali media przedstawiciele strażaków, udało się uratować konstrukcję budynku (fasadę i strukturę) oraz dwie charakterystyczne wieże. Wiadomo też, że ocalono większą część bezcennych zabytków oraz relikwii, które znajdowały się w środku budowli. 

Odbudowę katedry Notre Dame, która potrwać może nawet trzydzieści lat, wesprze jedna z najbogatszych osób we Francji, François-Henri Pinault. Należąca do jego rodziny firma Holding Artemis, ma przeznaczyć na ten cel aż 100 milionów euro – poinformował prezydent przedsiębiorstwa François-Henri Pinault w oświadczeniu dla agencji AFP.

Mąż Salmy Hayek potwierdził również, że wraz ze swoim ojcem, Françoisem Pinaultem podjęli decyzję, że odblokują tę kwotę z funduszy firmy.

„Mój ojciec [François Pinault senior - przyp. red.] i ja postanowiliśmy uwolnić z funduszy Artemis kwotę 100 milionów euro, aby wziąć udział w wysiłku, który będzie niezbędny do całkowitej rekonstrukcji Notre Dame”, napisano w oświadczeniu przesłanym agencji.

Kim jest François-Henri Pinault, mąż Salmy Hayek? 

François-Henri Pinault to 56-letni francuski biznesmenem. Od 2005 r. stoi na czele założonej przez swego ojca grupy Kering, w skład której wchodzą tak luksusowe marki, jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Balenciaga. Do niego należy również grupa Artémis, do której zalicza się m.in. dom aukcyjny Christie's, winnicę Château Latour, tygodnik Le Point czy paryski Théâtre Marigny. Łącznie jego majątek szacowany jest na ponad 30 mld dol - podaje Onet.pl.

Pinault to także społecznik, który w 2008 roku założył Kering Foundation, walczącą o prawa kobiet (w zarządzie fundacji jest m.in. Salma Hayek). 

Katedra Notre Dame historia
Fot. Getty Images

Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.