Maria Dębska
Fot. EastNews
o niej jest głośno

Maria Dębska chce być jak Krystyna Janda!

Fortepian zamieniła na scenę. Dobry wybór?

Monika Katarzyna Krupska 16 kwietnia 2018 10:00
Maria Dębska
Fot. EastNews

Ma 26 lat i jest córką reżyserki Kingi Dębskiej. Wystąpiła w filmie Cicha noc, za który zebrała pozytywne opinie krytyków. Mowa oczywiście o Marii Dębskiej, znakomitej aktorce, którą za rok obejrzymy w Zabawie, zabawie. 

Początki kariery Marii Dębskiej

Maria aktorstwa nie planowała. Gdy była dzieckiem uczyła się grać na fortepianie. Jak powiedziała w Zwierciadle czuła się jednak w tym „uwięziona”. „Było coś w życiu pianistki, coś, co odczuwałam jako uwięzienie w samotności, perfekcjonizmie, nieustannym wymaganiu od siebie i reżimu. To coś mnie od pewnego męczyło i sprawiało, że podświadomość coraz bardziej wypychała mnie poza granice grania”, powiedziała w czasopiśmie. 

Dodała, że zaczęła szukać najmniejszych pretekstów, jak odejść od grania, aż przypadkiem trafiła do szkoły teatralnej. Choć była „kompletnie zielona” z przyjaciółką i ówczesnym chłopakiem udała się na egzaminy. Udało jej się przejść do kolejnego etapu, jednak dalej egzaminatorzy zawrócili ją i kazali lepiej się przygotować. Gdy drugi raz znów stała przed komisją, wtedy wiedziała. Że tu „czuje się wolna” i do pianina nie ma już powrotu. 

Dębska do szkoły dostała się za trzecim razem. Choć nie umiała płakać i śmiać się na zawołanie, to tak mocno pracowała, aż została obdarowana rolą dyplomową. A rolę 40-letniej kobiety została mocno nagrodzona. „Najwięcej jednak wydarzyło się we mnie, bo żeby zagrać scenę walki o życie i później śmierci, musiałam przeskoczyć samą siebie, dotknąć dojrzałości, którą wtedy mogłam w sobie jedynie przeczuwać. Po takim doświadczeniu okazuje się, że człowiek może więcej, niż mu się wydaje, że jest silniejszy i wytrzymalszy, niż myślał”, komentuje z Zwierciadle Maria. 

Maria Dębska: kto ją inspiruje?

W przyszłym roku Marię zobaczymy w wyreżyserowanym przez jej mamę filmie Zabawa, zabawa. Maria Dębska zagra tam u boku Agaty Kuleszy i Doroty Kolak. „To na pewno było jedno wielkie przełamywanie granic”, opowiada 26-latka. I dodaje, że aby dobrze przygotować się do roli przez 2 miesiące chodziła na spotkania AA. 

Maria Dębska zapytana o to, do jakiej osobowości aktorskiej dąży, bez wahania odpowiada: „Kocham Krystynę Jandę. Za to, że jest odważna że jest crazy, za to, że jest taka, jaka chce być. I kropka”.  

Maria Dębska
Fot. EastNews

Maria Dębska
Fot. EastNews

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.