Maria Dębska
Fot. EastNews
o niej jest głośno

Maria Dębska chce być jak Krystyna Janda!

Fortepian zamieniła na scenę. Dobry wybór?

Monika Katarzyna Krupska 16 kwietnia 2018 10:00
Maria Dębska
Fot. EastNews

Ma 26 lat i jest córką reżyserki Kingi Dębskiej. Wystąpiła w filmie Cicha noc, za który zebrała pozytywne opinie krytyków. Mowa oczywiście o Marii Dębskiej, znakomitej aktorce, którą za rok obejrzymy w Zabawie, zabawie. 

Początki kariery Marii Dębskiej

Maria aktorstwa nie planowała. Gdy była dzieckiem uczyła się grać na fortepianie. Jak powiedziała w Zwierciadle czuła się jednak w tym „uwięziona”. „Było coś w życiu pianistki, coś, co odczuwałam jako uwięzienie w samotności, perfekcjonizmie, nieustannym wymaganiu od siebie i reżimu. To coś mnie od pewnego męczyło i sprawiało, że podświadomość coraz bardziej wypychała mnie poza granice grania”, powiedziała w czasopiśmie. 

Dodała, że zaczęła szukać najmniejszych pretekstów, jak odejść od grania, aż przypadkiem trafiła do szkoły teatralnej. Choć była „kompletnie zielona” z przyjaciółką i ówczesnym chłopakiem udała się na egzaminy. Udało jej się przejść do kolejnego etapu, jednak dalej egzaminatorzy zawrócili ją i kazali lepiej się przygotować. Gdy drugi raz znów stała przed komisją, wtedy wiedziała. Że tu „czuje się wolna” i do pianina nie ma już powrotu. 

Dębska do szkoły dostała się za trzecim razem. Choć nie umiała płakać i śmiać się na zawołanie, to tak mocno pracowała, aż została obdarowana rolą dyplomową. A rolę 40-letniej kobiety została mocno nagrodzona. „Najwięcej jednak wydarzyło się we mnie, bo żeby zagrać scenę walki o życie i później śmierci, musiałam przeskoczyć samą siebie, dotknąć dojrzałości, którą wtedy mogłam w sobie jedynie przeczuwać. Po takim doświadczeniu okazuje się, że człowiek może więcej, niż mu się wydaje, że jest silniejszy i wytrzymalszy, niż myślał”, komentuje z Zwierciadle Maria. 

Maria Dębska: kto ją inspiruje?

W przyszłym roku Marię zobaczymy w wyreżyserowanym przez jej mamę filmie Zabawa, zabawa. Maria Dębska zagra tam u boku Agaty Kuleszy i Doroty Kolak. „To na pewno było jedno wielkie przełamywanie granic”, opowiada 26-latka. I dodaje, że aby dobrze przygotować się do roli przez 2 miesiące chodziła na spotkania AA. 

Maria Dębska zapytana o to, do jakiej osobowości aktorskiej dąży, bez wahania odpowiada: „Kocham Krystynę Jandę. Za to, że jest odważna że jest crazy, za to, że jest taka, jaka chce być. I kropka”.  

Maria Dębska
Fot. EastNews

Maria Dębska
Fot. EastNews

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…