Zbigniew Zamachowski, Viva! 22/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

9 lat różnicy i zostawienie męża dla kobiety... Tak wyglądało pierwsze małżeństwo Zbigniewa Zamachowskiego

Pierwszą żoną aktora była Anna Komornicka

Rafał Kowalski 18 października 2022 13:25
Zbigniew Zamachowski, Viva! 22/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Zanim końca dobiegło 7 lat małżeństwa z Moniką Zamachowską, a wcześniej około 20 lat z Aleksandrą Justą, Zbigniew Zamachowski był mężem jeszcze jeden raz. Pierwszą żoną uznanego aktora była Anna Komornicka, z którą artysta spędził około 3 lata razem. Para rozstała się nagle i w atmosferze skandalu, a przez cały związek ulubieniec widzów nie mógł przyzwyczaić się do różnicy wieku, jaka dzieliła go z ukochaną.

Anna Komornicka i Zbigniew Zamachowski poznali się pod koniec lat 80.

Był rok 1988, gdy Zbyszek Zamachowski zjawił się na parapetówce u swojej koleżanki z Teatru Studio. Los chciał, że na imprezie u Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej gościła też Anna Komornicka. 20-letnia wówczas blondwłosa piękność była córką kierowcy rajdowego Krzysztofa Komornickiego.

Jak przypomina portal Plejada na podstawie cytatów z wywiadu, który ukazał się w 1993 w Pani, Zbigniew i Anna szybko znaleźli wspólny język. Aktor miał poprosić nowo poznaną koleżankę, by ta pomogła mu zgrać pewien plik na płytę. Pomoc powoli łączyła się z przyjaźnią, aż nadszedł Sylwester roku 1988. To wtedy absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTiT w Łodzi zaprosił Annę Komornicką na przyjęcie, które organizował wspólnie z Wojciechem Malajkatem. W noc powitania nowego 1989 zakochani postanowili być razem.

CZYTAJ TEŻBył dwukrotnie żonaty, żadne z jego małżeństw nie przetrwało. Sekrety i tajemnice Ireneusza Czopa

Co parę urzekło w sobie? „Po paru miesiącach przebywania z nim poczułam, że to jest ta osoba, z którą chciałabym być do końca życia, że potrafię go kochać. Miał szczególny wdzięk, który mnie przyciągał, wrażliwość”, opowiadała w Pani Anna Komornicka. Z kolei Zbigniew Zamachowski cenił o 9 lat młodszą partnerkę za urodę, cierpliwość i dojrzałość. „Wiem, że bywam potworem. Ona umie to łagodzić. Za największą jej zaletę uważam to, że w ogóle jest, istnieje w moim życiu. Sama jest jedną wielką zaletą. […]W niektórych sytuacjach Anka okazała się większą dojrzałością niż ja”, czytaliśmy na łamach Pani.

Aktor widział zalety ukochanej, ale jednocześnie ciężko było mu znieść to, że jest ona aż o 9 lat młodsza. Artysta zauważył, że przez związek z nim Anna straciła kontakt z rówieśnikami. Zmarnowała też młodzieńcze lata, w których marzyła, by pójść na dyskotekę i się wyszaleć. Zbigniew Zamachowski nie chciał z kolei bawić się w takich miejscach. „Anka musiała sobie z tym dawać radę. A ja – przyzwyczaić do zmienności jej nastrojów. Ponieważ jest kobietą, ma prawo – jak to wszyscy mówią. Czasem mnie to jednak denerwuje, zwłaszcza gdy sam jestem w gorszej dyspozycji, co mi się zdarza z wielu powodów. Wypływa to z mojego charakteru, który nie jest prosty, z faktu przepracowania. Nie tak łatwo panować nad sobą, nad swoimi emocjami”, opowiadał miesięcznikowi aktor.

Mimo trudów dnia codziennego para postanowiła pobrać się na warszawskim Starym Mieście. Choć oboje marzyli o cichym i skromnym ślubie, było to niemożliwe. Jak bowiem nie zaprosić wszystkich znakomitych aktorów, przyjaciół ze studiów i rodziny? Uroczystość ostatecznie przebiegła hucznie i pomyślnie, ale większy problem był z podróżą poślubną. Wszystko przez pracę pana młodego, który miał wcześniej zakontraktowane spektakle do zagrania. „Musieliśmy poczekać, bo Zbyszek grał codziennie. Spędziliśmy tydzień w Kazimierzu nad Wisłą. Niejeden mógłby nam pozazdrościć tych szalonych dni”, wspominała, w końcu odbyty, uroczy wypoczynek Anna Komornicka.

Zbigniew Zamachowski, 1991
Fot. INPLUS/East News

Zbigniew Zamachowski: dlaczego rozstał się z pierwszą żoną?

Proza życia dopadła nowożeńców chwilę później, gdy udało się im wynająć kawalerkę liczącą zaledwie 17 metrów kwadratowych. Małżonkowie gotowali w przedpokoju, a myli naczynia w wannie. Jednocześnie aktor nie chciał, by jego żona grała w filmach – na co miała dużą szansę. Zbigniew Zamachowski widział w niej konkurencję i wolał, by zajęła się obowiązkami domowymi oraz wyszukiwaniem mu najlepszych ról. Anna Komornicka współprowadziła bowiem agencję aktorską.

Szybko okazało się też, że zakochani mają odmienne charaktery. Ulubieniec widzów musiał np. raz na jakiś czas odpocząć od żony. „Długo nie mogła zrozumieć mojej potrzeby samotności. Ten okres mamy już za sobą. Teraz łatwiej godzi się z myślą, że chcę być czasem sam. Wyjechać gdzieś znienacka. Pomyśleć, gdzie jestem, co robię, jak się zachowuję. Ostatnio byłem przez dwa tygodnie w Kalifornii. Okazało się, że to maksymalny czas, w którym udało mi się hołubić moją samotność i… znielubić ją. Zdążyłem zatęsknić za małą żonką”, opowiadał w Pani, gdy jeszcze byli małżeństwem.

Podczas gdy ona chciała pracować i nie stać zawodowo w miejscu, a on wolałby skupić się na rodzinie, Anna Komornicka podjęła decyzję o rozstaniu. Zbyszek Zamachowski mocno to przeżył, a jego znajomi martwili się, że aktor może zrobić sobie krzywdę. „Poznałem go, kiedy był początkującym aktorem. Uważałem go za skrytego człowieka, ale pewnego dnia, kiedy wspólnie wracaliśmy do domu, opowiedział mi o tym co go trapi. Rozstawał się wtedy z pierwszą żoną, Anną Komornicką i bałem się, że może się to źle dla niego skończyć. Że historia rodzinna się powtórzy. Czuwaliśmy nad nim. Wtedy uratowała go miłość drugiej żony, Oli", mówił w Rewii reżyser Kazimierz Kutz.

Anna Komornicka też szybko znalazła nową miłość. Po latach okazało się, że była nią… Magda Femme. Panie miały – według relacji Michała Wiśniewskiego – wspólnie wychowywać córkę piosenkarki. Inny sekret zdradziła po latach trzecia żona Zbyszka Zamachowskiego, Monika. Okazuje się, że aktor i Anna Komornicka przeżyli wielką tragedię. Parze zmarł synek. „Gdy jeździmy razem na cmentarz i patrzę na grób, w którym leżą razem, ojciec, dziadek i synek Zbyszka z pierwszego małżeństwa, widzę, jak głęboko to w nim siedzi”, tak o Zbigniewie Zamachowskim mówiła w Gali dziennikarka.

Czy Anna Komornicka ma dziś kontakt z pierwszym mężem? Tego nie wiadomo. Na próżno szukać w sieci ich archiwalnych i obecnych zdjęć razem… 

Zobacz też: Los nie oszczędzał Kazimiery Utraty. Jej mąż zginął tragicznie w Szwecji, przed śmiercią był z inną kobietą...

Anna Komornicka i Magda Femme - 2010

pierwsza żona Zamachowskiego Anna Komornicka, Magda Femme
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?