Oto wszystko, co o nim wiemy

Weronika Kostyra 25 lutego 2019 11:29

Dwa lata temu Mahershala Ali odebrał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w Moonlight. Został wtedy pierwszym muzułmaninem nagrodzonym w kategorii aktorskiej. W tym roku nominowano go ponownie za znakomitą rolę w filmie Green Book. Aktor był faworytem w swojej kategorii. Przypuszczenia okazały się prawdziwe i w czasie oscarowej nocy zdobył drugiego Oscara w karierze. Jest to pierwsza od lat sytuacja, w której jeden aktor zdobywa dwa Oscary w tak małym odstępie czasu. Ostatnio podobna sytuacja zdarzyła się, kiedy w 1993 i 1994 roku zwycięzcą był Tom Hanks. Niedawno Mahershala Ali zdobył też niedawno Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA jako najlepszy aktor drugoplanowy. Co o nim wiemy?

Mahershala Ali: pochodzenie imienia, role, życie prywatne

Urodził się w Stanach Zjednoczonych w katolickiej rodzinie jako Mahershalalhashbaz Gilmore. Jego ojciec był aktorem na Broadwayu, lecz Mahershala Ali planował karierę sportowca. Odnosił sukcesy jako koszykarz. Ukończył studia na wydziale komunikacji masowej. Pod koniec studiów zainteresował się aktorstwem i z nim postanowił związać swoją przyszłość. Mniej więcej w tym samym czasie postanowił przejść na islam. Wiązało się to ze zmianą nazwiska na „Ali”.

Zaczął występować jako Mahershalalhashbaz Ali, szybko jednak odkrył, że skomplikowane wywodzące się ze Starego Testamentu imię nie pomaga mu w karierze. Od 2010 roku posługuje się skróconym imieniem Mahershala. „Widzowie powinni umieć wymówić twoje imię. Nie chciałem, żeby kilka sylab stanęło na drodze mojej kariery aktorskiej”, tłumaczył swoją decyzję.

45-letni aktor zagrał wiele ról drugoplanowych i epizodycznych. Znamy go między innymi z seriali House of Cards i Luke Cage czy z serii filmów Igrzyska śmierci, a także Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Przełomem w jego karierze była rola dilera Juana w oscarowym filmie Moonlight Barry’ego Jenkinsa. Docenili ją krytycy na całym świecie. Wtedy nie zdobył jednak równolegle Złotego Globu i nagrody BAFTA. Ostatnio wcielił się też w główną rolę Wayne'a Haysa w serialu HBO Detektyw.

Green Book, film Petera Farrelly'ego został nominowany do Oscara w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Viggo Mortensen), najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly) oraz najlepszy montaż (Patrick J. Don Vito). Jest to historia niezwykłej znajomości między drobnym cwaniaczkiem Tonym Lipem a czarnoskórym Donem Shirleyem.

Tony na co dzień pracuje jako ochroniarz, lecz trafia mu się okazja, by dorobić sobie jako kierowca i ochroniarz podczas trasy koncertowej po południu Stanów Zjednoczonych. Są lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, a taka podróż wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Wykształcony, szarmancki i elokwentny Shirley w niczym nie przypomina nieokrzesanego Lipa, który jest bardzo prosty i zawsze mówi to, co myśli. Razem stworzyli zgrany ekranowy duet.

Prywatnie aktor od 2013 roku jest mężem artystki i kompozytorki Amatus Sami-Karim. Para razem wychowuje dwuletnią córeczkę o imieniu Bari Najma. 

1/6
Mahershala Ali, Green Book
Copyright @Materiały prasowe
1/6

Mahershala Ali jest nominowany do Oscara jako najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie „Green Book”

2/6
Green Book
Copyright @Materiały prasowe
2/6

Mówi się, że jest faworytem w swojej kategorii

3/6
Mahershala Ali, Czarno-białe Złote Globy 2019
Copyright @Instagram: goldenglobes
3/6

 Urodził się w Stanach Zjednoczonych w katolickiej rodzinie jako Mahershalalhashbaz Gilmore

4/6
Mahershala Ali z żoną
Copyright @Instagram @mahershalaali
4/6

Prywatnie aktor od 2013 roku jest mężem artystki i kompozytorki Amatus Sami-Karim.

5/6
Mahershala Ali: żona i córka
Copyright @Instagram @mahershalaali
5/6

Para razem wychowuje dwuletnią córeczkę o imieniu Bari Najma.

6/6
Viggo Mortensen, Green Book
Copyright @Materiały prasowe
6/6

Czy rola w „Green Book” przyniesie mu drugiego Oscara?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.