Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka jamnik
Fot. fot. ANDRZEJ PISARSKI/FOTONOVA
NIEZWYKŁE HISTORIE

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki byli kiedyś parą. Dlaczego się rozstali?

Aktorka dopiero kilka lat temu przyznała, że planowali wspólną przyszłość

Agnieszka Dajbor 4 sierpnia 2022 12:18
Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka jamnik
Fot. fot. ANDRZEJ PISARSKI/FOTONOVA

Magdalena Zawadzka to jedna z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich aktorek. Przez 35 lat była żoną Gustawa Holoubka, tworzyli szczęśliwą i kochającą się parę. Holoubek był pewnie największą, ale nie jedyną miłością Magdaleny Zawadzkiej. Przed laty związana była z innym wybitnym aktorem, Tadeuszem Łomnickim. Jak się poznali, dlaczego ich związek się rozpadł?

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki: historia miłości. Jak się poznali?

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki poznali się w końcu lat 60. na planie „Pana Wołodyjowskiego” –  filmowego przeboju w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film kręcony był z ogromnym rozmachem, za niemal abstrakcyjną, jak na tamte czasy, kwotę 40 milionów złotych. Obejrzało go – bagatela – 11 milionów widzów! Jerzemu Hoffmanowi bardzo zależało na tym, żeby głównego bohatera, pułkownika  Michała Wołodyjowskiego zagrał Tadeusz Łomnicki. Aktor na początku nie chciał, wymawiał się złym stanem zdrowia, ale Jerzy Hoffman jakoś go ubłagał.

Łomnicki prawie rok uczył się szermierki. Ale rolą Małego Rycerza, z jego słynnym ruszaniem wąsikami, podbił serca widzów i przeszedł do historii. O Magdalenie Zawadzkiej jako Baśce reżyser na początku nie myślał. Wymyśliła ją sobie do tej roli jego żona - Walentyna Hoffman. Ciągle podsuwała mężowi zdjęcie młodziutkiej Magdy Zawadzkiej zrobione przez słynną Zofię Nasierowską. Stale miał ją przed oczami i w końcu zaprosił aktorkę na zdjęcia próbne, które zakończyły się sukcesem...

Zobacz także: Magdalena Zawadzka o Gustawie Holoubku: „Cały czas jest przy mnie obecny” 

Pan Wołodyjowski Zawadzka Łomnicki
Fot. Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki w filmie „Pan Wołodyjowski" z 1969 roku. Fot. ARCHIWUM FILMU/FORUM

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki byli kiedyś parą

Kiedy się poznali na planie filmu, Tadeusz Łomnicki miał ok. 40 lat, Magdalena Zawadzka 24. Oboje byli w związkach. On w 1962 roku poślubił Teresę Sobańską, która pracowała w polskim radio. Mieszkali w niewielkim, 38-metrowym mieszkaniu przy Placu Dzierżyńskiego (dzisiaj Bankowy). Sobańscy to arystokracja, co podobno Tadeuszowi Łomnickiemu imponowało, w każdym razie chwalił się, że ma żonę arystokratkę. Ale ich małżeństwo układało się nie najlepiej, Tadeusz Łomnicki był wspaniałym aktorem, ale trudnym partnerem. „Była jakby sielanka, a jednocześnie wszystko wisiało na włosku. Był wściekle zazdrosny, a jednocześnie nie krył, że mnie zdradza. Czarujący. Nieuchwytny. Potwór”, wspominała ich małżeństwo Teresa Sobańska. Była trzecią żoną aktora, związek przetrwał kilka lat. 

Magdalena Zawadzka na planie filmu „Późne popołudnie” z 1964 roku poznała swojego pierwszego męża, operatora Wiesława Rutowicza. Kiedy go poślubiła była na drugim roku studiów. Młodzieńcza namiętność nie wytrzymała próby czasu, oboje uznali, że nie ma co kontynuować fikcji, rozstali się w przyjaźni w 1969 roku.

Zobacz też: „Miłość ci wszystko wybaczy”. Burzliwa historia miłości Hanki Ordonówny i Michała Tyszkiewicza

Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka  w Makbecie
Fot. Kiedy grał Makbeta nie wyobrażał sobie innej partnerki w roli Lady Makbet niż Magdalena Zawadzka, zdjęcie z 1969 roku. Fot. ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/PAP

Magdalena Zawadzka była wielką miłością Łomnickiego

Magdalena Zawadzka była śliczna i utalentowana. Doskonale też radziła sobie jako aktorka w roli Hajduczka. Musiała robić wrażenie. Filmowe uczucie przerodziło się w prawdziwe. Tadeusz Łomnicki był podobno w Magdalenie Zawadzkiej naprawdę bardzo zakochany. Aktorka dopiero kilka lat temu przyznała, że byli razem i planowali wspólną przyszłość. Wspominała też, że Łomnicki pomógł jej jako aktorce, rekomendując ją do roli w „Makbecie”. Nie wyobrażał sobie innej partnerki u boku.

„Tylko wsparcie Tadeusza Łomnickiego, który nazywał mnie pieszczotliwie Magdziorem, pozwoliło mi się zmierzyć z tym trudnym zadaniem”, mówiła aktorka, wspominając rolę, w którą wcieliła się w sztuce wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę w 1969 roku (cytuję za swiatseriali.pl). W innej rozmowie tłumaczyła: „Lady Makbet była na moich antypodach. Za pomocą wyobraźni musiałam dokonać swoistej ekwilibrystyki. Zwłaszcza w scenie obłędu, żeby zagrać tę scenę, musiałam sobie wyobrazić dramatyczną zmianę, która nastąpiła w psychice Lady Makbet.

To był dla mnie wielki próg aktorski. Dzięki ogromnej pracy odkryłam w sobie coś, co procentowało we wszystkich rolach, które później zagrałam”.

Zobacz też: Maja Wachowiak była gotowa rzucić wszystko dla Gustawa Holoubka. Ich huczny ślub wszedł do literatury

magdalena zawadzka
Fot. Aktorka na premierze sztuki „Metoda na wnuczka", Teatr Kamienica, 2021 rok. Fot. VIPHOTO/EAST NEWS

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki: dlaczego ich związek się rozpadł?

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki byli niemal nierozłączni – razem wyjeżdżali na festiwale i grali w teatrze – ale aktorka, choć zakochana, nie zdecydowała się na kolejny krok, jakim byłby ślub – choć oboje byli już rozwiedzeni. Wiosną 1969 roku poznała swojego przyszłego męża Gustawa Holoubka. W środowisku huczało od plotek, niestety Tadeusz Łomnicki nie mógł powiedzieć jak Mały Rycerz: „Nic to, Baśka, nic to". Był wściekły, że ukochaną podrywa mu jego największy aktorski rywal.

Ale w końcu musiał pogodzić się z faktem, że konkurent odbił mu też ukochaną. W 1973 roku Magda Zawadzka wyszła za Gustawa Holoubka. Byli szczęśliwym małżeństwem przez 35 lat - aż do śmierci aktora w 2008 roku. Tadeusz Łomnicki jeszcze dwa razy stawał na ślubnym kobiercu - prawdziwe szczęście znalazł dopiero u boku piątej żony, Marii Bojarskiej, którą poślubił w 1984 roku i z którą spędził osiem ostatnich lat swego życia... 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.