Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka jamnik
Fot. fot. ANDRZEJ PISARSKI/FOTONOVA
NIEZWYKŁE HISTORIE

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki byli kiedyś parą. Dlaczego się rozstali?

W końcówce lat 60. aktorzy planowali razem przyszłość

Agnieszka Dajbor 21 kwietnia 2022 13:20
Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka jamnik
Fot. fot. ANDRZEJ PISARSKI/FOTONOVA

Magdalena Zawadzka to jedna z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich aktorek. Przez 35 lat była żoną Gustawa Holoubka, tworzyli szczęśliwą i kochającą się parę. Holoubek był pewnie największą, ale nie jedyną miłością Magdaleny Zawadzkiej. Przed laty związana była z innym wybitnym aktorem, Tadeuszem Łomnickim. Jak się poznali, dlaczego ich związek się rozpadł?

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki: historia miłości 

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki poznali się w końcu lat 60. na planie „Pana Wołodyjowskiego” –  filmowego przeboju w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film kręcony był z ogromnym rozmachem, za niemal abstrakcyjną, jak na tamte czasy, kwotę 40 milionów złotych. Obejrzało go – bagatela – 11 milionów widzów! Jerzemu Hoffmanowi bardzo zależało na tym, żeby głównego bohatera, pułkownika  Michała Wołodyjowskiego zagrał Tadeusz Łomnicki. Aktor na początku nie chciał, wymawiał się złym stanem zdrowia, ale Jerzy Hoffman jakoś go ubłagał.

Łomnicki prawie rok uczył się szermierki. Ale rolą Małego Rycerza, z jego słynnym ruszaniem wąsikami, podbił serca widzów i przeszedł do historii. O Magdalenie Zawadzkiej jako Baśce reżyser na początku nie myślał. Wymyśliła ją sobie do tej roli jego żona - Walentyna Hoffman. Ciągle podsuwała mężowi zdjęcie młodziutkiej Magdy Zawadzkiej zrobione przez słynną Zofię Nasierowską. Stale miał ją przed oczami i w końcu zaprosił aktorkę na zdjęcia próbne, które zakończyły się sukcesem...

Zobacz także: Tadeusza Łomnickiego nazywano "geniuszem tyranem". Wielki aktor umarł na scenie

Pan Wołodyjowski Zawadzka Łomnicki
Fot. Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki w filmie „Pan Wołodyjowski" z 1969 roku. Fot. ARCHIWUM FILMU/FORUM

Małżeństwa i rozstania

Kiedy się poznali na planie filmu, Tadeusz Łomnicki miał ok. 40 lat, Magdalena Zawadzka 24. Oboje byli w związkach. On w 1962 roku poślubił Teresę Sobańską, która pracowała w polskim radio. Mieszkali w niewielkim 38-metrowym mieszkaniu przy Placu Dzierżyńskiego (dzisiaj Bankowy). Sobańscy to arystokracja, co podobno Tadeuszowi Łomnickiemu imponowało, w każdym razie chwalił się, że ma żonę arystokratkę. Ale ich małżeństwo układało się nie najlepiej, Tadeusz Łomnicki był wspaniałym aktorem, ale trudnym partnerem. „Była jakby sielanka, a jednocześnie wszystko wisiało na włosku. Był wściekle zazdrosny, a jednocześnie nie krył, że mnie zdradza. Czarujący. Nieuchwytny. Potwór”, wspominała ich małżeństwo Teresa Sobańska . Była trzecią żoną aktora, związek przetrwał kilka lat. 

Magdalena Zawadzka na planie filmu „Późne popołudnie” z 1964 roku poznała swojego pierwszego męża, operatora Wiesława Rutowicza. Kiedy go poślubiła była na drugim roku studiów. Młodzieńcza namiętność nie wytrzymała próby czasu, oboje uznali, że nie ma co kontynuować fikcji, rozstali się w przyjaźni w 1969 roku.

Zobacz też: Janusz Głowacki i Ewa Zadrzyńska: pomimo rozwodu pozostali bliskimi przyjaciółmi

Tadeusz Łomnicki i Magdalena Zawadzka  w Makbecie
Fot. Kiedy grał Makbeta nie wyobrażał sobie innej partnerki w roli Lady Makbet niż Magdalena Zawadzka, zdjęcie z 1969 roku. Fot. ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/PAP

Tadeusz Łomnicki był oczarowany Magdaleną Zawadzka

Magdalena Zawadzka była śliczna i utalentowana. Doskonale też radziła sobie jako aktorka w roli Hajduczka. Musiała robić wrażenie. Filmowe uczucie przerodziło się w prawdziwe. Tadeusz Łomnicki był podobno w Magdalenie Zawadzkiej naprawdę bardzo zakochany. Aktorka dopiero kilka lat temu przyznała, że byli razem i planowali wspólną przyszłość. Wspominała też, że Łomnicki pomógł jej jako aktorce, rekomendując ją do roli w „Makbecie”. Nie wyobrażał sobie innej partnerki u boku.

„Tylko wsparcie Tadeusza Łomnickiego, który nazywał mnie pieszczotliwie Magdziorem, pozwoliło mi się zmierzyć z tym trudnym zadaniem”, mówiła aktorka, wspominając rolę, w którą wcieliła się w sztuce wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę w 1969 roku (cytuję za swiatseriali.pl). W innej rozmowie tłumaczyła: „Lady Makbet była na moich antypodach. Za pomocą wyobraźni musiałam dokonać swoistej ekwilibrystyki. Zwłaszcza w scenie obłędu, żeby zagrać tę scenę, musiałam sobie wyobrazić dramatyczną zmianę, która nastąpiła w psychice Lady Makbet.

To był dla mnie wielki próg aktorski. Dzięki ogromnej pracy odkryłam w sobie coś, co procentowało we wszystkich rolach, które później zagrałam”.

Zobacz też: Legenda polskiej piosenki, królowa swingu. Oto nieznana historia Marii Koterbskiej...

magdalena zawadzka
Fot. Aktorka na premierze sztuki „Metoda na wnuczka", Teatr Kamienica, 2021 rok. Fot. VIPHOTO/EAST NEWS

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki: dlaczego się rozstali?

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki byli niemal nierozłączni – razem wyjeżdżali na festiwale i grali w teatrze – ale aktorka, choć zakochana, nie zdecydowała się na kolejny krok, jakim byłby ślub – choć oboje byli już rozwiedzeni. Wiosną 1969 roku poznała swojego przyszłego męża Gustawa Holoubka. W środowisku huczało od plotek, niestety Tadeusz Łomnicki nie mógł powiedzieć jak Mały Rycerz: „Nic to, Baśka, nic to". Był wściekły, że ukochaną podrywa mu jego największy aktorski rywal.

Ale w końcu musiał pogodzić się z faktem, że konkurent odbił mu też ukochaną. W 1973 roku Magda Zawadzka wyszła za Gustawa Holoubka. Byli szczęśliwym małżeństwem przez 35 lat - aż do śmierci aktora w 2008 roku. Tadeusz Łomnicki jeszcze dwa razy stawał na ślubnym kobiercu - prawdziwe szczęście znalazł dopiero u boku piątej żony, Marii Bojarskiej, którą poślubił w 1984 roku i z którą spędził osiem ostatnich lat swego życia... 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?