zawadzka damięcki
Fot. fot. EAST NEWS/POLFILM/ PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz
HISTORIA MIŁOŚCI

Maciej Damięcki był zafascynowany Magdą Zawadzką. Dlaczego spotykali się ze sobą niecały rok?

Poznali się jako studenci

Agnieszka Dajbor 2 marca 2024 18:04
zawadzka damięcki
Fot. fot. EAST NEWS/POLFILM/ PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Magdalena Zawadzka, prywatnie kojarzy się najczęściej ze swoim mężem i wielką miłością, czyli Gustawem Holoubkiem.  Ale aktorka była też w innych związkach i miała wielu wielbicieli. Była nie tylko zdolna, ale też bardzo ładna. Miała ogromne powodzenie. Jeszcze na studiach aktorskich zakochał się w niej Maciej Damięcki. Był w nią wpatrzony. Jak wyglądała ich relacja? Zobacz też: W mojej żonie jest ogień” - mówi o Penelopie Cruz zakochany w niej po uszy Javier Bardem

Maciej Damięcki o Magdalenie Zawadzkiej: bardzo mi się podobała

Magdalena Zawadzka i Maciej Damięcki poznali się w warszawskiej Szkole Teatralnej. Byli z tego samego rocznika, urodzili się w 1944 roku. On w Warszawie, ona w Filipowicach, w Małopolsce. Potem mieszkała z rodzicami w Szczecinie i dopiero dobrych parę lat po wojnie jej rodzice zdecydowali się na powrót do Warszawy. Maciej Damięcki pochodził z aktorskiej rodziny, miał starszego brata Damiana, też aktora. Na studiach był duszą towarzystwa.

Magdalena Zawadzka mogła robić wrażenie, nie tylko jako piękna dziewczyna, ale też aktorka. Jeszcze jako studentka zadebiutowała w głośnym filmie „Rozwodów nie będzie”. Film złożony jest z trzech noweli, Magdalena Zawadzka jako dwudziestolatka zagrała u boku słynnego Zbigniewa Cybulskiego dziewczynę, która przyjeżdża do Warszawy, by szukać tu szczęścia.

Maciej Damięcki był w tym filmie jedynie studentem wychodzącym z Uniwersytetu. Nawet nie jest podany w obsadzie. Aktor już wtedy był po uszy zakochany w koleżance ze studiów. Po latach mówił „Magda bardzo mi się podobała, była fajną, piękną dziewczyną. Cieszyliśmy się, że studiujemy. Spędzaliśmy razem czas od rana do wieczora, byliśmy młodzi, pełni marzeń i planów” (cytuję za magazynem Rewia).

Zobacz też: Pobrali się w Zakopanem, nigdy nie nosili obrączek. Tak wyglądało małżeństwo Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka

zawadzka młoda
Fot. Magdalena Zawadzka na zdjęciu z 1964 roku, fot. ucjan Fogiel/Forum

Pierwsza randka

Maciej Damięcki zaprosił Magdalenę na randkę, jak wspominał - przez moment połączyła ich sympatia. Aktor nie chciał zdradzać szczegółów, ale wiadomo, że jego uczucie nie znalazło zrozumienia. Magdalena Zawadzka bardzo lubiła Macieja Damięckiego, ale nie zamierzała wchodzić z nim w poważny związek. "Pewnego dnia powiedziała Damięckiemu, że nie może się z nim spotkać, bo ma inne plany. I rzeczywiście, wkrótce wzięła ślub z dużo starszym od niej operatorem Wiesławem Rutowiczem",  zdradziła „Na żywo” znajoma aktorki. Operatora Wiesława Rutowicza, starszego od siebie o 13 lat, poznała na planie filmu „Późne popołudnie”, po roku znajomości pobrali się.

Zobacz też: Gerard Wilk zachwycał się Polą Raksą. Plotkowano o romansie tancerza z aktorką

Maciej Damięcki, Realizacja filmu
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Maciej Damięcki bardzo przeżył ten zawód miłosny. Potem spotykał się z wieloma dziewczynami. Jak mówiła jego mama, Irena Górska-Damięcka, były to narzeczone-drabiny, sam niezbyt wysoki wybierał wysokie narzeczone. Po studiach ożenił się z Anitą Dymszówna, córką słynnego Adolfa Dymszy. Maciej Damięcki i Anita Dymszówna to była wielka, płomienna miłość. Nie dane im jednak było wspólne życie, rozstali się w 1977 roku, ale to już inna historia.

Maciej Damięcki znalazł szczęście u boku Joanny Stankiewicz, byli razem do śmierci aktora w listopadzie ubiegłego roku. Magdalena Zawadzka wyszła za mąż za Gustawa Holoubka, byli ze sobą 35 lat, ich wielką miłość przerwała śmierć Holoubka w 2008 roku. Zawadzka i Damięcki grali razem w Teatrze Dramatycznym, mieli dobre przyjacielskie relacje 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.