Gortat, Lewandowski, Radwańska. Polscy sportowcy zarabiają miliony. Kto najwięcej?
1 z 8
Robert Lewandowski, Marcin Gortat czy Agnieszka Radwańska? Który sportowiec zarabia najwięcej? Wszyscy w swoich dziedzinach odnoszą spektakularne sukcesy. Zdobywają najwyższe laury zwycięstwa, są podziwiani przez miliony i... zarabiają. Sumy, które inkasują, przyprawiają o zawrót głowy.
Choć nie da się ukryć, że w rankingu najlepiej zarabiających sportowców prym wiodą piłkarze, inni mogą pochwalić się równie imponującymi kwotami, które wpływają na ich konta.
Z czego czerpią dochody? Nie tylko z licznych turniejów, w których nagrodami się znaczne sumy pieniędzy. Gotówka płynie przede wszystkim od sponsorów oraz reklamodawców. Kampanie zakrojone na szeroką skalę opiewają często na bajońskie sumy, które zwykłego śmiertelnika przyprawiają o zawrót głowy. Kto i ile zarabia? Sprawdźcie!
Polecamy też: „Dzięki uprawianiu sportu doceniasz bardziej każdą rzecz”. Najwięksi sportowcy na okładkach VIVY!
2 z 8
Marcin Gortat, grający w drużynie Washington Wizards za oceanem, w bieżącym sezonie zajął 62. miejsce wśród najlepiej zarabiających zawodników ligi koszykarskiej. Najnowszy kontrakt, który podpisał na trzy lata, opiewa na oszałamiającą sumę... 38,5 miliona dolarów! Według obecnego kursu, to ponad 150 milionów złotych. Tak duże zarobki sportowiec przekuwa w inwestycje. Ostatnio głośno było o jego restauracji w stylu lat czterdziestych, którą założył w Orlando. Media donosiły również o tym, że zakupił konie wyścigowe oraz inwestuje w coraz to droższe auta. Jednak nie ogranicza się jedynie do tego typu działalności. Ostatnio przekazał kwotę 125 tysięcy złotych na leczenie Antosia, który potrzebował 160 tysięcy złotych na leczenie nóg.
3 z 8
Grzegorz Krychowiak słynie z tego, że jest nie tylko jednym z najzdolniejszych polskich piłkarzy, lecz także najbardziej zainteresowanym modą. Wraz ze swoją narzeczoną Celią Jaunat, jak sam podkreśla, z pasją oddają się swojemu największemu hobby, czyli zakupom.
Obecnie zawodnik Paris Saint-Germain może pochwalić się naprawdę godnymi zarobkami. W 2015 r. został umieszczony na 9. miejscu wśród najlepiej zarabiających polskich sportowców (był jeszcze wtedy zawodnikiem Sevilli FC) z kwotą 11,1 miliona złotych. Jednak z pewnością 2016 r. okaże się dla Krychowiaka jeszcze lepszy. Jego transfer do francuskiej drużyny opiewał ponoć na kwotę... 45 milionów euro! Ostatnio wraz z narzeczoną zostali twarzami ekskluzywnej marki zegarków Albert Riele.
4 z 8
Robert Lewandowski to najlepiej zarabiający polski sportowiec. Dochody piłkarza i kapitana reprezentacji Polski, według różnych szacunków, w 2015 r. wyniosły 58 milionów złotych.
Obecnie wymieniany jest wśród najlepszych piłkarzy świata. Wpływy z kontraktów piłkarskich to jedno, jednak napastnik ma także wiele kontraktów reklamowych z firmami takimi jak Coca-Cola, Gillette, Huawei i przede wszystkim Nike. Kwoty kontraktowe to tajemnica. Za udział w kampanii reklamowej pierwszej trójki Robert otrzymał ponad milion złotych za każdą. Z kolei udział w tej ostatniej uczynił z niego najlepiej opłacanego sportowca w Europie Środkowo-Wschodniej.
Lewandowski zarabia nie tylko na boisku i w reklamach. Lubi również inwestować. W portfelu ma m.in. udziały w internetowych start-upach. Na jednym z nich zyskał 500 procent. Jak na milionera przystało, kupuje dzieła sztuki. Zainwestował w nieruchomości, buduje osiedle w Warszawie. Posiada też kilka mieszkań w stolicy i ziemię na Mazurach. Plany ma ambitne. Myśli o założeniu fundacji – podobnie jak jego dobry kolega Marcin Gortat. Po zakończeniu kariery stworzy akademię piłkarską.
Polecamy też: Co Robert Lewandowski mówi po meczu do żony? "Poproszę naleśniczki z jabłkami". Ciekawe, o co dziś poprosi?
5 z 8
Agnieszka Radwańska z pewnością ma ostatnio powody do radości. Dzięki doskonałej formie i odniesionym sukcesom trafiła do prestiżowego rankingu pięciu najlepiej zarabiających tenisistek na świecie.
Ostatnia wygrana turnieju w Pekinie pomogła uplasować się jej na piątym miejscu rankingu WTA, najlepiej zarabiających tenisistek w historii. Na korcie tenisowym zarobiła ponad 25 mln dolarów.
W czołówce najlepiej zarabiających rakiet świata, znajdują się: Serena Williams (81,75 mln.), Maria Szarapowa (36,48 mln.), Venus Williams (34,42 mln), a także Wiktoria Azarenka (28,24mln). Polka jednocześnie w najnowszym notowaniu światowego rankingu tenisistek WTA Tour znajduje się na trzeciej pozycji.
Rok temu wygrała prestiżowy turniej Masters WTA Finals w Singapurze, osiągając przy tym swój największy sukces w karierze. Dokonała czegoś, co nie udało się nawet Wojciechowi Fibakowi. Polka jest pierwszą zawodniczką od 10 lat, która wygrała turniej kończący sezon, nie zdobywając do tego czasu w triumfu w imprezie wielkoszlemowej.
Polecamy też: "Zastanawialiśmy się z Dawidem, czy nasze dzieci będą grały w tenisa". Agnieszka Radwańska o miłości i planach
6 z 8
Choć lata świetności Justyna Kowalczyk ma już za sobą, w szczytowym momencie kariery na jej konto spływały miliony.
W 2010 Kowalczyk znalazła się w najlepszej 10 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu na miejscu 9. W tym samym roku wzięła udział w kampanii reklamowej dla Polbanku (ponoć o wartości 1,8 miliona złotych) oraz, wspólnie z Michałem Żebrowskim, w kampanii Mercedesa. Na podpisaniu kontraktów z firmami Fischer i Rafako na jej konto trafiło po pół miliona od każdego z nich. Z kolei na udziale w Pucharze Świata w najlepszych latach zarabiała 1,27 i 1,29 miliona złotych. Łącznie dawało to wpływy ponad 4 milionów złotych rocznie do jej budżetu.
Polecamy też: "Na życie zabrakło mi czasu". Anita Włodarczyk o cenie sportowego sukcesu
7 z 8
Rafał Sonik to człowiek-instytucja. Może pochwalić się naprawdę dużymi osiągnięciami sportowymi. Jako pierwszy Polak sięgnął po zwycięstwo w prestiżowym Rajdzie Dakar. Szybko okazało się, że jest przede wszystkim przedsiębiorcą i inwestorem, który w branży deweloperskiej zarobił krocie. Dzięki temu trafił do rankingu 100 najbogatszych Polaków.
Obecnie główną gałęzią interesów Sonika są galerie handlowe. Szacuje się, że osiąga 20-30 mln rocznego złotych zysku. Od kilku lat o interesy dba zdalnie, w kraju spędza jedynie 4 z 12 miesięcy w roku. Resztę czasu pochłaniają mu treningi oraz zawody. Poza Dakarem rywalizuje w Pucharze Świata.
Polecamy też: Rafał Sonik poddał się i wycofał z Dakaru. "Vivę!" prosił: "Nie mówmy o słabościach"
8 z 8
Jakub Przygoński, polski motocyklista rajdowy, członek Orlen Team, który zyskał miano najszybszego Polaka w Rajdzie Dakar 2016 nie zdradza swoich zarobków. Trudno je wycenić, ale sam udział w Rajdzie Dakar to okazja do zainkasowania gotówki.
Do podziału wśród najlepszych kierowców samochodów jest 58,5 tys. euro, dla motocyklistów i quadowców 156 tys. euro. Zwycięska załoga ciężarówki zdobędzie 5 tys. euro, a najlepszy motocyklista 25 tys. euro. Z jednej strony to dużo, z drugiej, zupełnie nie zwraca to kosztów udziału w imprezie. Rajd Dakar to jeden z najdroższych sportów świata. Trudno jest zdobyć jednoznaczne dane o wydatkach, jakie ponoszą ekipy wystawiające swoich kierowców, ale kwoty opiewają na miliony złotych.
Orlen, pod którego skrzydłami jest Przygoński, nie przyznaje się do tego, ile wydaje na Rajd Dakar, ale w kuluarach mówi się, że na swoich zawodników, w tym Jakuba Przygońskiego, wydaje 6 milionów złotych! Zyski są porównywalne do poziomu wydatków.
Polecamy też: "Daleko mi do legendy". Najlepszy polski motocyklista Kuba Przygoński o życiu i cenie sukcesu