Leon Niemczyk
Fot. CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS
WSPOMNIENIE

Leon Niemczyk przez lata zapracował sobie na łatkę kobieciarza, amanta i łamacza kobiecych serc

Dziś mija 16 lat od śmierci aktora

Redakcja VIVA! 29 listopada 2022 07:49
Leon Niemczyk
Fot. CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS

Leon Niemczyk zmarł 29 listopada 2006 roku po walce z nowotworem płuc. Był uwielbiany przez polskich widzów. Znany przede wszystkim ze swoich ról w Złotopolskich, Ranczu, Przedwiośniu czy też Szatanie z siódmej klasy aktor cieszył się sławą, sympatią, a także ciepłym wizerunkiem. Zawsze uchodził za radosnego i pogodnego człowieka. Jak się po latach okazało, Leon Niemczyk skrywał wiele tajemnic. Dopiero po jego śmierci wyszło na jaw, że mężczyzna wyrzekł się starszego brata, z jedną z córek w ogóle nie utrzymywał kontaktu, a w wywiadach często kłamał jak z nut. Tajemnicą okrył także wielkość swojego majątku. Aktor uchodził za bogatego, jednak jak sam przyznał niedługo przed śmiercią, żony puściły go z torbami. 

Leon Niemczyk o swoich związkach: był łamaczem kobiecych serc

Leon Niemczyk utrzymywał, że ożenił się aż sześciokrotnie, a w planach miał zawarcie kolejnego związku małżeńskiego. "Byłem żonaty z Jugosłowianką, Rosjanką, Kubanką, Polkami, Niemką. Wie pani, byłem jakiś kochliwy. Człowiek jest zaślepiony, gdy się żeni, rozważny musi być potem, przy rozwodach. Trzeba je mądrze przeprowadzać, bez siekiery. Miałem mądrego adwokata. Śmiał się, że przy kolejnym rozwodzie dostanę rabat, ale nie zdążył mi go dać. Wydaje mi się, że żadna z kobiet, które ze mną były, nie ma do mnie pretensji", mówił aktor w "Gali". 

Jednak według innych źródeł, aktor miał co najwyżej dwie żony. Owocem jego pierwszego małżeństwa z Tatianą Zaunar jest ich córka, Monika Misiejuk. To właśnie ona dementowała doniesienia o licznych związkach swojego ojca. Nie utrzymywali oni jednak ze sobą kontaktu. O związku swoich rodziców opowiedziała na łamach VIVY!: "Nawet nie wiem, czy to była miłość. Zakochanie się na pewno. Ale miłość? Do tego potrzeba czegoś więcej, jakiejś głębi. A między nimi jej nie było. Zresztą ojciec jako człowiek był szalenie egocentryczny i egoistyczny. (...) Sąd nakazał spotykać się z dzieckiem, a więc się spotykał. Nie mam z dzieciństwa związanych z nim zbyt miłych wspomnień. Bo ja to ojca się trochę bałam, jak twierdzi moja mama. Raz zabrał mnie na sanki, z których się ześlizgnęłam. Zgubił mnie i szedł dalej".

Nie dało się ukryć, że Leon Niemczyk był lekkoduchem, który zarówno do spraw rodzinnych, jak i kontaktów z kobietami podchodził z bardzo dużym dystansem. Aktor uwielbiał opowiadać o swoich rzekomych miłosnych podbojach. "Nic na to nie poradzę, że ciągle podobam się kobietom. Jestem rozrywkowym facetem, pędziwiatrem, który nie potrafi usiedzieć w miejscu", powiedział w programie Kawa czy herbata. Co do romansów można być pewnym, że aktor miał ich mnóstwo. Kochał kobiety i uwielbiał się nimi otaczać. Przez lata zapracował sobie na łatkę kobieciarza, amanta i łamacza kobiecych serc

Czytaj też: Polański uczynił z niej gwiazdę, lecz zafundował jej traumę. Jak potoczyły się losy Jolanty Umeckiej?

Kadr z filmu "Nóż w wodzie" 1962 r., Jolanta Umecka i Leon Niemczyk

Leon Niemczyk małżeństwa romanse
Fot. PAP/Reprodukcja

Leon Niemczyk: tajemnice aktora

O czym jednak nie chciał dyskutować, to o wielkości swojego majątku. Publicznie skrzętnie unikał tego tematu. Jak to zazwyczaj bywa, tajemnica jedynie wzmaga ilość plotek. Leon Niemczyk przez wielu uważany był za osobę niezwykle majętną. Jak się jednak miało później okazać, miał naprawdę niewiele.  Dopiero po latach wyznał, że został puszczony z torbami. Aktor utrzymywał, że żyje bardzo skromnie, czego powodem miały być właśnie liczne małżeństwa oraz związki. "Kobietom, z którymi się wiązałem, zależało, jak się okazywało po czasie, nie na mnie, ale na moich pieniądzach. Cóż, popełniłem wiele błędów, a za błędy trzeba płacić", powiedział w rozmowie z Echem Dnia. Po każdym ze związków pozostawać miał zaledwie z jedną walizką, przez co pomimo dużych zarobków z gaż filmowych, nigdy nie zdążył się dorobić.  

Czytaj też: Barbara Kwiatkowska-Lass była żoną Romana Polańskiego, ale to dla drugiego męża porzuciła karierę

Leon Niemczyk w scenie z filmu "Bezkresne łąki", 1976 r. 

Leon Niemczyk małżeństwa romanse
Fot. PAP/Witold Rozmyłowicz

Leon Niemczyk
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.