księżniczka Victoria, szwedzka księżniczka, księżniczka Victoria o bulimii
Fot. East News
SZWEDZKA RODZINA KRÓLEWSKA

Poruszające wyznanie następczyni tronu Szwecji: Pewnego dnia przestałam jeść. Jak poradziła sobie ze wstydliwą chorobą?

Konrad Szczęsny 26 czerwca 2017 17:00
księżniczka Victoria, szwedzka księżniczka, księżniczka Victoria o bulimii
Fot. East News

Wyznanie następczyni szwedzkiego tronu wstrząsnęła światem. Księżniczka Wiktoria przyznała, że gdy była młoda, zmagała się z poważnymi problemami z łaknieniem. „Przeszłam długą terapię, by odzyskać harmonię, odkryć samą siebie, poznać swoje granice, nie wymagać więcej, niż jestem w stanie udźwignąć”, wyznała. Jak wyglądała jej walka z bulimią?

 

Polecamy też: Księżniczka Wiktoria i książę Daniel - Wiwat przyszła królowa!

 

Księżniczka Wiktoria o walce z bulimią

Problemy z łaknieniem pojawiły się, gdy 40-letnia dziś Wiktoria Bernadotte była jeszcze nastolatką. Wszystko przez to, że dotarło do niej, jak wielka odpowiedzialność będzie ciążyła na jej barkach, gdy zasiądzie na szwedzkim tronie. Warto przypomnieć, że jej ojciec Karol XVI Gustaw, król Szwecji, zmienił dla niej prawo tak, by mogła odziedziczyć po nim panowanie. Wcześniej było to możliwe jedynie, gdy dziecko monarchy było płci męskiej. W tym krytycznym momencie w głowie księżniczki Wiktorii pojawiła się myśl, że w pewnym momencie będzie musiała na zawsze pożegnać się z życiem z dala od błysku fleszy i medialnego szumu. Była tym faktem zdruzgotana.

Zrozumiałam wtedy, że nie mam na nic wpływu. Moje życie zostało już zaplanowane w momencie narodzin”, zdradziła w jednym z ostatnich wywiadów. 

Bunt przybrał nieoczekiwany obrót. Księżniczka po prostu przestała jeść. 

Wydzielanie sobie odpowiednich porcji posiłków było jedyną rzeczą, jaką mogłam wtedy kontrolować”, zwierzyła się.

Było to w roku 1996. Gdy do mediów trafiły zdjęcia z balu The Order of Innocence, wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Księżniczka Wiktoria nikła w oczach! Jeśli dodać do tego fakt, że jej twarz była blada, oczy podkrążone, zaś na ustach próżno było szukać uśmiechu nic dziwnego, że wszyscy przeżyli duży szok. Tym bardziej, że wkrótce wyszło na jaw, iż z siedziby szwedzkiej rodziny królewskiej, Pałacu Drottningholm w Sztokholmie, trafiła kilka razy do szpitala z objawami osłabienia.

 

Polecamy też: „Nic nie może przygotować cię na to przytłaczające doświadczenie”. Księżna Kate o byciu matką

 

Książniczka Wiktoria o terapii leczenia bulimii

 

Na początku zatroskani rodzice wysłali ją do jednej ze sztokholmskich klinik, specjalizujących się w leczeniu anoreksji oraz bulimii. Jednak mimo nie najlepszego stanu zdrowia, podjęła studia na uniwersytecie w Uppsali. Tam paparazzi i media nie dawali jej spokoju, więc szwedzka rodzina królewska podjęła decyzję, że księżniczka Wiktoria zacznie studiować w USA na uniwersytecie Yale - był to rok 1998. Za oceanem kontynuowała również leczenie. Nie wspomina tego okresu najlepiej.

Byłam jak pociąg, który jedzie i w górę, i w dół, i nie może się zatrzymać. Cierpiałam okropnie”, wspominała w wywiadach następczyni tronu. 

Z czasem jednak sytuacja unormowała się, głównie za sprawą wsparcia rodziny, psychologów oraz... wielkiej miłości, jaką spotkała, czyli Daniela Collerta, z którym była związana od lat 90. do 2001 r. (chodzili razem do szkoły, a gdy Wiktoria rozpoczęła studia w USA, on przeprowadził się dla dobra ich związku do Atlanty). Następczyni szwedzkiego tronu udało się pokonać chorobę, jednak nigdy nie zapomniała o traumatycznych przeżyciach z nią związanych, dlatego gorliwie angażuje się w pomoc ośrodkom, które leczą problemy związane z łaknieniem, takie jak bulimia czy anoreksja. Co jakiś czas udziela również wywiadów, w których przypomina, jak trudną drogę przebyła, by pozbyć się demonów. Jak sama podkreśla, robi to głównie ku przestrodze młodych dziewcząt oraz żeby pokazać im, że z każdym problemem są w stanie sobie poradzić.

 

Polecamy też: „Byłbym zaskoczony, gdyby Kate zdecydowała się na trzecie dziecko’’. Sensacyjne doniesienia z brytyjskiego dworu

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.