Profesor Lidia Morawska, Australian Academy of Science
Fot. www.science.org.au/, Australian Academy of Science
O NIEJ SIĘ MÓWI

Kim jest Lidia Morawska? Polka została wyróżniona przez magazyn Time

Znalazła się w rankingu obok księcia Harry'ego i Meghan Markle

Konrad Szczęsny 16 września 2021 12:16
Profesor Lidia Morawska, Australian Academy of Science
Fot. www.science.org.au/, Australian Academy of Science

W środę 15. września magazyn „Time” opublikował listę najbardziej wpływowych ludzi na świecie w 2021 roku. To, że znaleźli się na niej m.in. Elon Musk, książę Harry czy Meghan Markle nikogo nie dziwi. Ale w tym gronie wyróżniono również profesor Lidię Morawską! Kim jest jedyna Polka w zestawieniu? Na co dzień pracuje w Australii...

Profesor Lidia Morawska w rankingu Time. Za co otrzymała wyróżnienie?

Okazuje się, że gremium jurorskie doceniło wkład pani profesor w walkę z pandemią koronawirusa. Chodzi o rozpoznanie znaczenia transmisji aerozolu w kontekście COVID-19.

„Zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zakażenia wirusem. Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie”, podkreślono w uzasadnieniu, opublikowanym na łamach strony internetowej magazynu „Time”.

Profesor Lidia Morawska znalazła się w tym gronie obok innych znakomitych osobistości ze świata biznesu, nauki, kultury i show-biznesu, takich jak Elon Musk, Sara Menker, Adrienne Banfield Norris, Willow Smith i Jada Pinkett Smith. A co wiemy o jej życiu prywatnym?

Czytaj także: Harry i Meghan wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time!

Książę Harry i ksieżna Meghan na okladce Time 2021 malzenstwo wplywowa para
Fot. Time

Książę Harry i Meghan Markle na okładce magazynu „Time”

Kim jest Lidia Morawska, jedyna Polka na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku Time?

Profesor Lidia Morawska przyszła na świat w 1952 roku. Ma o pięć lat młodszą siostrę Aleksandrę, mieszkającą w Holandii. Ich rodzicami byli Zofia Jaskuła i kapitan Henryk Jaskuła, kapitan jachtowy (zmarł w 2020 roku). W maju 1980 roku osiągnął wielki międzynarodowy sukces: jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. 

Profesor Lidia Morawska jest fizykiem i doktoryzowała się w 1982 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Badała radon. Z kolei w latach 1987-1991 przebywała w Kanadzie, mi.n. na Uniwersytecie McMaster University w Hamilton, w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej czy na Uniwersytecie w Toronto.

Obecnie wykłada na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland. Jest naukowczynią, która życie poświęciła na badanie jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. O karierze naukowej marzyła już od dziecka! „Rozwijałam swoje zainteresowanie fizyką. Już od czwartej, piątej klasy szkoły wiedziałam, że będę fizykiem”, zwierzyła się w wywiadzie dla Australijskiej Akademii Nauki.

Polka pracuje także w Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, w którym w 2020 roku objęła stanowisko dyrektora.  Na koncie ma ponad 800 publikacji, doradza WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. We wspomnianym wywiadzie profesor Lidia Morawska opowiedziała o swojej pracy. 

To coś, z czego kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ przyzwyczailiśmy się do zanieczyszczonego powietrza”, podkreśliła. Mimo że 69-latka na co dzień mieszka w Australii, przyjeżdża czasem do Polski. Chętnie spotyka się wówczas z innymi naukowcami, by podzielić się wynikami badań, wymienić doświadczeniami i dyskutować.

Więcej informacji o profesor Lidii Morawskiej (w języku angielskim) możesz znaleźć POD TYM ADRESEM 

Czytaj także: Bart Staszewski wyróżniony przez magazyn TIME. „Jego celem jest zmiana rzeczywistości”

Profesor Lidia Morawska, Australian Academy of Science
Fot. www.science.org.au/, Australian Academy of Science

Profesor Lidia Morawska, Australian Academy of Science

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.