Kevin Spacey, main topic
Fot. Getty Images
URODZINY GWIAZD

Frank Underwood, czyli Kevin Spacey, kończy dziś 58 lat. Co zawdzięcza serialowi „House of Cards’’?

Damian Duda 26 lipca 2017 17:00
Kevin Spacey, main topic
Fot. Getty Images

 

Jeden z najlepszych amerykańskich aktorów Kevin Spacey obchodzi dziś urodziny. W ostatnich latach największą popularność przyniosła mu rola Prezydenta Stanów Zjednoczonych w politycznym serialu „House of Cards’’. Jak wyglądała jego droga na szczyt?

 

Przeczytaj też: Demoniczny Frank Underwood wraca! Czy rozwiedzie się z Claire?

Kevin Spacey: życiorys

Przyszedł na świat 26 lipca 1959 r. w South Orange, w stanie New Jersey. Spacey studiował w Juilliard School. Karierę rozpoczął w latach 80. na Broadwayu. W 1986 r. zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Zgaga’’, a popularność przyniosły mu liczne role w serialach i komediach telewizyjnych. Zaledwie kilkanaście lat po swoim debiucie Spacey dostał pierwszego Oscara w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy’’ za film „Podejrzani’’. Cztery lata później, w 2000 r., Amerykanin po raz drugi dostał Nagrodę Akademii Filmowej. Tym razem za „Najlepszą pierwszoplanową rolę męską’’ w kultowym filmie „American Beauty’’.  

 

Nikt nie wie, kim jestem naprawdę i mam nadzieję, że ten stan rzeczy się utrzyma, gdyż jest on bardzo korzystny dla mnie jako aktora’’, wyznał w jednym z wywiadów.

 

W 2013 r. aktor wystąpił gościnnie w reklamie jednego z największych polskich banków.

Kevin Spacey: „House of Cards’’

Rola Franka Underwooda w serialu politycznym „House of Cards’’ okazała się dla aktora trampoliną do jeszcze większej kariery. Nic dziwnego, gdyż serial cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a przez pięć sezonów zyskał miano kultowego. „House of Cards’’ to dla gwiazdy amerykańskiego kina nie tylko prestiż i sława, ale również... wysokie zarobki. Spacey znalazł się na liście, tworzonej przez magazyn „Forbes’’, najlepiej zarabiających serialowych aktorów. Rola Franka Underwood przyniosła Amerykaninowi pokaźny zastrzyk gotówki — za jeden odcinek mógł liczyć na 500 tys. dolarów.

 

Kevin Spacey, „House of Cards’’
Fot. Facebook @House of Cards

Kevin Spacey o roli Franka Underwooda

- 
Jak postać Franka Underwooda i brudne realia polityczne serialu mają się pana zdaniem do rzeczywistości?


Kevin Spacey: Zadaje pani to pytanie w momencie, gdy w Stanach trwa walka o nominacje partii na kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich, a jednym z ubiegających się o ten tytuł jest… Donald Trump. Odpowiem tak: wielokrotnie zdarzały mi się sytuacje, kiedy po zakończeniu zdjęć wracałem do hotelu, włączałem telewizor na kanał newsowy i mówiłem sobie: tego nasz scenarzysta nigdy by nie wymyślił!
 
A gdyby doszło do debaty prezydenckiej Frank Underwood kontra Donald Trump, to który z nich by wygrał?
 Hmmm… Trzeba pamiętać, że Frank Underwood to postać fikcyjna, a Donald Trump to… też postać fikcyjna.

 

- A wydawałoby się, że nie można wyobrazić sobie bardziej cynicznego gracza niż on…

Kevin Spacey: Frank jest diaboliczny, makiaweliczny i brutalny, ale skuteczny. Osiąga to, czego chce. Kiedy myślę o tej postaci, zastanawiam się, co świadczy o tym, że polityk jest dobry lub zły…  

 

- Czy można osiągnąć w polityce sukces i pozostać dobrym człowiekiem?

Kevin Spacey: Podejrzewam, że można. Ale wiem także, że polityka to brudna gra, a większość rozgrywek odbywa się poza naszą wiedzą. Albo dowiadujemy się o nich po latach. To przerażająca konstatacja.

 

Zobacz też: Kevin Spacey: „Dzielę życie na przed i po Franku Underwoodzie”. Jak zmieniło go „House od Cards”?

 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.