Kevin Spacey, main topic
Fot. Getty Images
URODZINY GWIAZD

Frank Underwood, czyli Kevin Spacey, kończy dziś 58 lat. Co zawdzięcza serialowi „House of Cards’’?

Damian Duda 26 lipca 2017 17:00
Kevin Spacey, main topic
Fot. Getty Images

 

Jeden z najlepszych amerykańskich aktorów Kevin Spacey obchodzi dziś urodziny. W ostatnich latach największą popularność przyniosła mu rola Prezydenta Stanów Zjednoczonych w politycznym serialu „House of Cards’’. Jak wyglądała jego droga na szczyt?

 

Przeczytaj też: Demoniczny Frank Underwood wraca! Czy rozwiedzie się z Claire?

Kevin Spacey: życiorys

Przyszedł na świat 26 lipca 1959 r. w South Orange, w stanie New Jersey. Spacey studiował w Juilliard School. Karierę rozpoczął w latach 80. na Broadwayu. W 1986 r. zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Zgaga’’, a popularność przyniosły mu liczne role w serialach i komediach telewizyjnych. Zaledwie kilkanaście lat po swoim debiucie Spacey dostał pierwszego Oscara w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy’’ za film „Podejrzani’’. Cztery lata później, w 2000 r., Amerykanin po raz drugi dostał Nagrodę Akademii Filmowej. Tym razem za „Najlepszą pierwszoplanową rolę męską’’ w kultowym filmie „American Beauty’’.  

 

Nikt nie wie, kim jestem naprawdę i mam nadzieję, że ten stan rzeczy się utrzyma, gdyż jest on bardzo korzystny dla mnie jako aktora’’, wyznał w jednym z wywiadów.

 

W 2013 r. aktor wystąpił gościnnie w reklamie jednego z największych polskich banków.

Kevin Spacey: „House of Cards’’

Rola Franka Underwooda w serialu politycznym „House of Cards’’ okazała się dla aktora trampoliną do jeszcze większej kariery. Nic dziwnego, gdyż serial cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a przez pięć sezonów zyskał miano kultowego. „House of Cards’’ to dla gwiazdy amerykańskiego kina nie tylko prestiż i sława, ale również... wysokie zarobki. Spacey znalazł się na liście, tworzonej przez magazyn „Forbes’’, najlepiej zarabiających serialowych aktorów. Rola Franka Underwood przyniosła Amerykaninowi pokaźny zastrzyk gotówki — za jeden odcinek mógł liczyć na 500 tys. dolarów.

 

Kevin Spacey, „House of Cards’’
Fot. Facebook @House of Cards

Kevin Spacey o roli Franka Underwooda

- 
Jak postać Franka Underwooda i brudne realia polityczne serialu mają się pana zdaniem do rzeczywistości?


Kevin Spacey: Zadaje pani to pytanie w momencie, gdy w Stanach trwa walka o nominacje partii na kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich, a jednym z ubiegających się o ten tytuł jest… Donald Trump. Odpowiem tak: wielokrotnie zdarzały mi się sytuacje, kiedy po zakończeniu zdjęć wracałem do hotelu, włączałem telewizor na kanał newsowy i mówiłem sobie: tego nasz scenarzysta nigdy by nie wymyślił!
 
A gdyby doszło do debaty prezydenckiej Frank Underwood kontra Donald Trump, to który z nich by wygrał?
 Hmmm… Trzeba pamiętać, że Frank Underwood to postać fikcyjna, a Donald Trump to… też postać fikcyjna.

 

- A wydawałoby się, że nie można wyobrazić sobie bardziej cynicznego gracza niż on…

Kevin Spacey: Frank jest diaboliczny, makiaweliczny i brutalny, ale skuteczny. Osiąga to, czego chce. Kiedy myślę o tej postaci, zastanawiam się, co świadczy o tym, że polityk jest dobry lub zły…  

 

- Czy można osiągnąć w polityce sukces i pozostać dobrym człowiekiem?

Kevin Spacey: Podejrzewam, że można. Ale wiem także, że polityka to brudna gra, a większość rozgrywek odbywa się poza naszą wiedzą. Albo dowiadujemy się o nich po latach. To przerażająca konstatacja.

 

Zobacz też: Kevin Spacey: „Dzielę życie na przed i po Franku Underwoodzie”. Jak zmieniło go „House od Cards”?

 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.