Katarzyna Markiewicz
Fot. Jan Bogacz/TVP/PAP
WSPOMNIENIE

Niezwykły talent, wspaniała charyzma... potworna choroba. Kim była Kasia Markiewicz?

„Najważniejsze jest, by cieszyć się każdym dniem”

Redakcja VIVA! 19 października 2020 20:00
Katarzyna Markiewicz
Fot. Jan Bogacz/TVP/PAP

Choć nie było jej dane długo cieszyć się sławą, za sprawą swojego niezwykłego talentu i wspaniałej charyzmy na zawsze pozostanie w pamięci wielu Polaków. Uczestniczka 4. edycji programu The Voice of Poland zmarła w 2014 roku. Dwa lata wcześniej zdiagnozowano u niej raka szyjki macicy. Pomimo osobistej tragedii, Kasia Markiewicz cieszyła się każdą chwilą do końca swoich dni. Starała się także na każdym kroku przypominać innym, co tak naprawdę liczy się w życiu. Przypominamy chwytającą za serce historię Kasi Markiewicz!

Kasia Markiewicz - niezwykle utalentowana uczestniczka The Voice of Poland

Katarzyna Markiewicz, polska wokalistka i autorka tekstów urodziła się 17 kwietnia 1976 roku. Śpiewać zaczęła już w szkole podstawowej. Współtworzyła polski zespół nowej fali - One Million Bulgarians, z którym nagrała dwa albumy studyjne. Na płycie kapeli z 2003 roku, Bezrobocie wystąpiła gościnnie. Dużo większy wkład twórczy miała natomiast w krążek Rocklad Jazzdy z 2006 roku. Prowadziła także imprezy karaoke w wielu warszawskich klubach. 

W 2012 roku zdiagnozowano u niej raka szyjki macicy. "Przypadkiem. Przez pół roku byłam leczona na pęcherz. Dopiero potem wyszło, że to rak. Złośliwy i bardzo nietypowy, bo odporny na wszelkiego rodzaju leczenie, chemię też", zwierzyła się tuż przed swoją śmiercią w rozmowie z Onet.pl. Potworna choroba uświadomiła jej, że trzeba czerpać z życia garściami i niczego nie można odkładać na później. W 2014 roku wzięła udział w talent show The Voice of Poland. "Zostało mi już niewiele czasu, trzeba więc cieszyć się z tego, co jest i wreszcie zacząć spełniać swoje marzenia. Wiele osób już wcześniej namawiało mnie, bym spróbowała swoich sił w jakimś talent show. W końcu stwierdziłam, że czemu nie", opowiadała. To właśnie wtedy usłyszała o niej cała Polska. 

Katarzyna Markiewicz
Fot. Jan Bogacz/TVP/PAP

Kasia Markiewicz o śmiertelnej chorobie i sensie życia

Po czterech różnych, nieskutecznych chemioterapiach pogodziła się z faktem, że najprawdopodobniej przegra walkę z chorobą. Podjęła wtedy decyzję o przerwaniu kuracji. Po ostatniej chemii poddała się jednak jeszcze badaniom. "Kaśka, czy ty k...a zawsze musisz mieć rację", powiedział jej lekarz, kiedy zadzwonił z wynikami. Wokalistka opowiedziała o pamiętnej dla niej rozmowie telefonicznej tygodnikowi Wysokie Obcasy. "Oboje wiedzieliśmy, że nie ma już szans, żeby cokolwiek zadziałało. Ta chemia pioruńsko mnie osłabiała. Jestem przekonana, że odebrała mi przynajmniej kilka miesięcy życia, a raka w ogóle nie ruszyła. Czułam całą sobą, że chcę mieć już święty spokój".

Kasia Markiewicz doskonale wiedziała, czego chciała od życia. Zamartwianie się nad swoim losem w ostatnich chwilach na ziemi nie wchodziło w grę. Kilka tygodni przed swoją śmiercią udzieliła szczerego wywiadu dla Onet.pl. Opowiedziała wtedy, czego nauczyła ją choroba. "Pozbyłam się kompleksów, przestałam planować, poczułam się wolna. Teraz najważniejsze jest, by cieszyć się każdym dniem. I robię to. Cieszę się każdym dniem, który spędzam z rodziną, z przyjaciółmi, kiedy mogę zrobić i doświadczyć czegoś nowego". 

Wokalistka na każdym kroku starała się wpajać innym, że żyć trzeba chwilą. Sama dobrze wiedziała, że często się o tym zapomina. Wielu wpada w pułapkę gonitwy przez życie i z klapkami na oczach mija się z jego sensem. Dopiero silny i wyraźny bodziec potrafi przywrócić im właściwą perspektywę. "Ważni są ludzie, ważne są chwile i przeżycia. Przez całe życie, nie wiadomo po co, gonimy za pieniędzmi, a szkoda nam wydać dwóch stówek na przyjemności. Trzeba pozwalać sobie na przyjemności i doceniać ludzi, którzy są dookoła i którzy sprawiają, że życie jest bardziej kolorowe". Kasia Markiewicz zmarła 23 marca 2014 roku.  

Kasia Markiewicz w programie The Voice of Poland:

Katarzyna Markiewicz
Fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP/PAP

Katarzyna Markiewicz
Fot. Jan Bogacz/TVP/PAP

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?