Joe Biden
Fot. Chip Somodevilla/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Joe Biden oddał hołd zmarłemu synowi. Sześć lat temu Beau Biden przegrał walkę z rakiem

„To on powinien zostać prezydentem”

Rafał Kowalski 21 stycznia 2021 12:02
Joe Biden
Fot. Chip Somodevilla/Getty Images

Choć w ostatnich dniach widzimy Joe Bidena ciągle uśmiechniętego, dwa zdarzenia z przeszłości już na zawszę pozostawiły ogromne rysy na jego sercu. Najpierw w grudniu 1972 roku w wypadku samochodowym prezydent USA stracił pierwszą żonę i córkę. Z kolei 30 maja 2015 roku zmarł jego syn, którego pełne imię i nazwisko brzmiało Joseph Robinette „Beau" Biden. 46-latek przegrał walkę z nowotworem mózgu. Ojciec właśnie złożył mu hołd.

Pierwszy dzień prezydentury: Joe Biden wzruszająco o zmarłym synu

Dzień przed zaprzysiężeniem na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych 78-letni Joe Biden pożegnał mieszkańcu swojego rodzinnego stanu. W przemowie, w trakcie której popłynęły mu łzy, mówił też pięknie o swoim zmarłym 6 lat temu synu. „Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom Delaware za wszystko, co zrobiliście dla mnie i dla mojej rodziny. To wy uwierzyliście we mnie i postanowiliście wysłać mnie do senatu USA. Ten stan kochał nas, nasze dzieci i wnuki. Kochał też mojego syna Beau, a on tę miłość odwzajemniał”, mówił poruszony Joe Biden w Centrum Rezerw Gwardii Narodowej, które nosi imię jego zmarłego syna majora Josepha „Beau” Bidena.

Polityk dodał także, że to nie on powinien zostać prezydentem Ameryki. „Jedyne, czego żałuję, to tego, że nie ma go teraz z nami. Bo to właśnie Beau powinien przyjmować jutro przysięgę prezydencką”, podkreślił wyraźnie poruszony Joe Biden, który kandydować na urząd przywódcy USA zdecydował się właśnie dla swojego zmarłego dziecka.

Wielu internautów zauważyło ponadto symboliczny gest Joe Bidena, który ich zdaniem jest swego rodzaju hołdem dla Beau Bidena. Mowa o jego zdjęciach, które stały za 78-letnim politykiem, podczas jego wczorajszego spotkania z dziennikarzami w gabinecie owalnym.

Joe Biden, hołd dla Beau Bidena
Fot. Jabin Botsford/The Washington Post via Getty Images

Przypomnijmy, że Beau Biden całe dorosłe życie szedł w ślady ojca. Był amerykańskim politykiem i prawnikiem. Ponadto służył w armii jako oficer, a z czasem stał się także majorem w Gwardii Narodowej Armii Delaware. Zawodowo spełniał się ponadto jako prokurator generalny stanu Delaware. Niestety choroba przerwała jego karierę. Najstarszy syn Joe Bidena i jego pierwszej żony w 2013 roku dowiedział się, że ma raka mózgu. Już trzy lata wcześniej skarżył się na ogromne bólu głowy, ale lekarze uznali, że być może doznał udaru. Wkrótce diagnoza była jasna: śmiertelny nowotwór, który na szczęście był operacyjny. Zabieg usunięcia raka powiódł się, jednak choroba wróciła dwa lata później.

Beau Biden zmarł 30 maja 2015 roku, a tydzień później został pochowany w kościele św. Brandywine w Greenville w Delaware Beau. Na jego pożegnaniu pojawiło się większość najważniejszych polityków Stanów Zjednoczonych, a także wokalista Coldplay, który wykonał utwór Til Kingdom Come. Beau Biden był wielkim fanem Chrisa Martina. 46-letni polityk zostawił żonę Hallie oraz osierocił dzieci Natalie i Huntera. 

Joe Biden, Beau Biden
Fot. Keith Bedford/Bloomberg via Getty Images

Joe Biden
Fot. Chip Somodevilla/Getty Images

TAGI #Joe Biden

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?