Anna Szymańczyk i Leszek Lichota
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Okrzyknięto ją objawieniem „Znachora”. Teraz możemy oglądać ją w nowej komedii u boku Anny Seniuk. Kim jest Anna Szymańczyk?  

Rolą Zośki zaistniała w zbiorowej świadomości

Katarzyna Piątkowska 2 października 2023 16:00
Anna Szymańczyk i Leszek Lichota
Fot. materiały prasowe

Film „Znachor”, który 27 września minionego roku wszedł na platformę Netfliksa, jest trochę inny niż książka Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku i inny niż poprzednia jej ekranizacja w reżyserii Jerzego Hoffmana z Jerzym Bińczyckim w roli profesora Rafała Wilczura. Są nowe wątki i nowe postaci. Jedną z nich jest Zośka, wdowa i właścicielka młyna, która przygarnęła tytułowego znachora. Wcieliła się w nią aktorka Anna Szymańczyk, która w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” mówiła: „Gdy przeczytałam scenariusz, to po prostu oszalałam ze szczęścia, bo Zośka to postać z temperamentem, poczuciem humoru, radością życia”. Mówi, że zrobiła wszystko, by wygrać casting. Na szczęście jej się udało. Z Leszkiem Lichotą w roli profesora Wilczura vel Antoniego Kosiby stworzyła niezapomniany duet...

[Ostatnia aktualizacja treści na Viva Historie 02.04.2024 r.]

Kim jest Anna Szymańczyk?

Aktorka urodziła się 20 czerwca 1987 roku w Olsztynie, 23 lata później ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Widzowie pokochali ją za rolę Dagmary w serialu „Pierwsza miłość” do tego stopnia, że gdy jej postać została uśmiercona, głośno protestowano i wyrażano swoje niezadowolenie. Aktorka swoją karierę rozpoczęła od przedstawienia w Teatrze 6. piętro.

Potem można ją było oglądać na deskach Teatru Stu w Krakowie i warszawskiego Teatru Dramatycznego, w którym występuje od dwunastu sezonów. Anna Szymańczyk ukończyła też szkołę muzyczną i występuje w musicalach między innymi w „Kinky Boots". Można ją też oglądać w filmach "Kler" i "Wesele" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jest też aktorką dubbingową i lektorką audiobooków.  

Czytaj też: Michał Koterski jest osobą w spektrum autyzmu. Przed diagnozą mierzył się z ostracyzmem ze strony otoczenia

Anna Szymańczyk na premierze Znachora
Fot. materiały prasowe

Głos był jej przekleństwem

Widzowie „Znachora” zachwycili się jej Zośką. Jej aparycją, humorem, kiedy odrzucona przez znachora mówi niskim głosem, który do tej pory dla aktorki był raczej przekleństwem „Idę ubić koguta”. W wywiadzie dla Wysokich Obcasów mówiła Paulinie Reiter: „Mój niski, lekko zachrypnięty głos był problemem, gdy byłam młodsza. Mówiłam na castingu „dzień dobry" i słyszałam: „Do widzenia. Pani wróci za kilka lat, jak pani dojrzeje do swojego głosu”. A w dodatku mam charakterystyczną urodę i nie jestem drobną kobietą, jestem duża, a kiedyś byłam jeszcze troszkę pełniejsza”, podkreśla. 

I dodaje, że ten typ urody wcale nie pomagał jej w zdobywaniu ról. Nie interesowała reżyserów i producentów filmów, które trafiały na duży ekran. Na szczęście z czasem wiele zaczęło się zmieniać. „Bardzo się cieszę, że bohaterka nie musi być szczupłą blondynką z niebieskimi oczami, tylko scenarzyści potrafią pisać na kontrze do tej klisz”, kwituje.

Czytaj także: Joanna Racewicz wyszła za mąż? Dziennikarka pokazała niezwykłe zdjęcie i wywołała burzę

Przeklęty temperament

(…) „Znachor" to jest też opowieść o szacunku do człowieka. Ja na planie chyba pierwszy raz aż tak poczułam, że moja motoryka ciała, głos, temperament i poczucie humoru są potrzebne, szanowane i lubiane. Dzięki wsparciu doskonałego, doświadczonego partnera – Leszka Lichoty, i opiece wrażliwego i czujnego reżysera – Michała Gazdy, mogłam rozwinąć skrzydła. Miałam wolność i pełną akceptację. Wszystko to, co często wcześniej musiałam ukrywać, tu było moim atutem.

Jest szybka i  głośna. Czasami ludzie myślą, że jest wściekła, a ona tylko... koncentruje się. „Mam wrażenie, że część osób, które ze mną pracują, na początku boi się tego mojego temperamentu”. Czy dla temperamentnej psychofanki skansenów o niskim głosie, jak mówi o sobie aktorka, rola w „Znachorze” jeszcze szerzej otworzy drzwi do kariery?

Okazuje się, że utalentowana aktorka idzie za ciosem, a na platformie Netfliks kilka dni temu pojawiła się kolejna produkcja z jej udziałem. Tym razem Anna Szymańczyk wcieliła się w główną bohaterkę, Oliwię w komedii romantycznej Bartosza Prokopowicza "Nic na siłę", u jej boku pojawiły się takie gwiazdy jak Anna Seniuk, Artur Barciś i Mateusz Janicki. 

Czytaj też: Ma 81 lat, zaczyna nowy etap. Anna Seniuk zachwyca w nowej roli, jest dumna ze swojego wieku

Anna Szymańczyk, Zośka, „Znachor”, Netflix
Fot. Bartosz Mrozowski / Netflix

Anna Szymańczyk, Leszek Lichota, „Znachor”, Netflix
Fot. Bartosz Mrozowski / Netflix

[Tekst opublikowany na Viva Historie 02.04.2024 r.]

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
do -30%
do -30%
Rabat do -30% na wybrane produ... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -30%
Online

Rabat do -30% na wybrane produkty przy zakupie min 2 sztuk. Szczegóły i oferta dostępne na www.answear.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
-14% na Prenumeratę ELLE Deco
-14% na Prenumeratę ELLE Deco
Tylko teraz: Roczna prenumerat... więcej»
Kod rabatowy:ELLEDECOSZ
Zobacz
+
-14% na Prenumeratę ELLE Deco
Online

Tylko teraz: Roczna prenumerata Elle Decoration z kompletem świec Corina Candles z rabatem 14%. Otrzymujesz 6 numerów Elle Decoration + luksusowe wegańskie świece Corina Candles w specjalnej cenie. ELLE Decoration to najbardziej luksusowy magazyn o wnętrzach i designie. 

Najniższa cena rocznej prenumeraty z zestawem świec z 30 dni przed obniżką - 185,00 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 159,10 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ELLEDECOSZ
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.