Jerzy Gruza nie żyje JAMNIK
Fot. Tomasz Urbanek/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Jerzy Gruza. Reżyser Wojny domowej i Czterdziestolatka miał 87 lat

O śmierci twórcy poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Rafał Kowalski 16 lutego 2020 12:19
Jerzy Gruza nie żyje JAMNIK
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Polska straciła kolejnego znakomitego twórcę. Po zeszłotygodniowej śmierci Romualda Lipki, dziś nadeszła do nas kolejna smutna informacja. W nocy, w Warszawie zmarł Jerzy Gruza. Filmowiec miał 87 lat.

Kim był Jerzy Gruza? Filmy, seriale. Data pogrzebu

O śmierci filmowca jaki pierwsi poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którzy zamieścili na Facebooku poniższy komunikat. „Reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich mocno zaangażowany w sprawy środowiska filmowego”, napisał w sieci. „Był twórcą niezapomnianych seriali i filmów m.in. „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”, „Dzięcioła”, „Pierścienia i Róży”, „Alicji” czy „Przeprowadzki”. Podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Gruza otrzymał "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości”, dodano.

Przypomnijmy, że Jerzy Gruza przyszedł na świat w Warszawie 4 kwietnia 1932 roku. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi i niemal natychmiast związał się z Telewizją Polską, dla której realizował i tworzył formaty rozrywkowe. Widzowie pokochali go za Małżeństwo doskonałe czy Poznajmy się oraz liczne spektakle Teatru Telewizji. Nie mniejszą popularnością cieszyły się popularne filmy i seriale, które wyszły spod ręki Jerzego Gruzy – Przeprowadzka, Tygrysy Europy, Noc poślubna w biały dzień, Czterdziestolatek, Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka, Pierścień i róża, Alicja, Gosia i Małgosia, Dzęcioł czy Wojna domowa.

Ostatnim filmem Jerzego Gruzy (zajął się reżyserią i scenariuszem) był film Dariusz, który powstał w zeszłym roku.


 

Na razie nie są znane żadne szczegóły dotyczące ostatniego pogrzebu uznanego reżysera.

Jego bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia. 

Jerzy Gruza nie żyje
Fot. Michal Wozniak/East News

Jerzy Gruza nie żyje
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.