Jarosław Kaczyński, VIVA! 9/2013
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Jarosław Kaczyński o „szalejącej ideologii LGBT”. Polityk PiS straszy przykładem Irlandii

„Dzisiaj jest pustynią katolicką…”

Redakcja VIVA! 16 września 2020 13:59
Jarosław Kaczyński, VIVA! 9/2013
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Dwa miesiące po wyborach prezydenckich Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi Sieci. Prezes Prawa i Sprawiedliwości dużą część swoich wypowiedzi poświęcił tematowi, który także w czerwcowej i lipcowej kampanii budził spore kontrowersje. Mowa o LGBT, które zdaniem 71-letniego polityka jest ideologią zagrażającą chrześcijańskiej cywilizacji. Według brata śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego widać to już dobrze na przykład w Irlandii, gdzie małżeństwa tej samej płci są legalne od końca 2015 roku.

Jarosław Kaczyński o wpływie LGBT na Polskę

W najnowszym wywiadzie polityk Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że Polska jest jednym z niewielu już punktów na mapie Europy, gdzie twardo bronione są wartości, które od wieków przyświecały naszemu państwu. „Ci, którzy nie walczyli – przykładów z Europy nie brakuje – przegrali. Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę. […] Z tym nurtem, który dzisiaj tak atakuje, walczyć trzeba – choć rozumnie. Rozumnie nie znaczy, że nie walczyć albo walczyć z jakąś niebywałą łagodnością czy bez gotowości użycia wszystkich środków, którymi dysponuje państwo w obronie praw”, mówił Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

W tym samym wywiadzie polityk podał za przykład państwa uległemu LGBT Irlandię. „Irlandia to dobry przykład. Nie tak dawno temu był to kraj tak bardzo katolicki, że przy nim Polska wyglądała na państwo z szalejącą bezbożnością, a dzisiaj jest pustynią katolicką z szalejącą ideologią LGBT”, czytamy w tygodniku Sieci.

71-letni polityk uważa, że rządzący mają prawo edukować dzieci i młodzież w taki sposób, by przestrzegać przed tym, co – jego zdaniem – złe. „W sferach, w których mamy do czynienia z decyzją państwa, a np. podręczniki szkolne i przekaz szkolny są takimi obszarami, to musi być jasne. Razem z tłumaczeniem, dlaczego to jest złe, i z wyjaśnieniem, czemu to w istocie służy. Bo to nie jest oderwane od światowej struktury interesów”, mówił Jarosław Kaczyński w tym samym wywiadzie.

Ekspercie o słowach Jarosława Kaczyńskiego, dotyczących sytuacji w Irlandii

Eksperci nie zgadzają się jednak w większości ze słowami prezesa PiS i wyjaśniają, że odejście wielu Irlandczyków od Kościoła to nie efekt zrównania praw osób LGBT z osobami heteroseksualnymi, a żniwo błędów duchownych. „Kościół chciał być autorytetem moralnym i jednocześnie politycznym. Nie był w stanie zachować dystansu wobec roli, jaką przyszło mu pełnić w XX wieku w tym kraju i dlatego doprowadził do sytuacji, w której zaczął tracić swoje znaczenie. Dziś zachodzi proces jego odnowy, ale jest on bardzo spóźniony. Kościół w Irlandii ma też zauważalne problemy kadrowe z osobami, które mogłyby ten proces przeprowadzić”, ocenił w rozmowie z NaTemat politolog Wawrzyniec Konarski, który od lat obserwuje sytuację w Irlandii.

Kontrowersyjne słowa Jarosława Kaczyńskiego zauważyły już światowe media, choćby Irish Post. Czy sprawa odbije się jeszcze szerszym echem? Czas pokaże. 

Jarosław Kaczyński, VIVA! kwiecień 2013
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK / LAF AM

tęczowa flaga, flaga LGBT.jpg
Fot. ADOBE STOCK

TAGI #LGBT

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.