Boże Narodzenie 2020, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Jak bezpiecznie spędzić Boże Narodzenie 2021 z rodziną? Zrób przed świętami jedną rzecz!

Rząd zastanawia się, czy nie nadać jej statusu obowiązkowej...

Rafał Kowalski 5 grudnia 2020 16:52
Boże Narodzenie 2020, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Do świąt pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Wielu z nas wciąż zastanawia się, czy jak co roku spędzić je w dużym gronie rodzinnym, czy też nie odwiedzać swoich rodziców, dziadków, cioć, wujków i kuzynów. Istnieje rozwiązanie, by spotkać krewnych a jednocześnie zminimalizować ryzyko zakażenia siebie i innych koronawirusem…

Ekpsert i minister zdrowia o autokwarantannie przed świętami

Według najnowszych wytycznych opublikowanych przez rząd w czasie Świąt w swoich domach możemy gościć jedynie 5 osób, które na co dzień z nami nie mieszkają. Ale i zaproszenie tego grona osób może nie być do końca bezpieczne. Chyba, że zastosujemy sposób, który wprowadzono już w kilku krajach Europy Zachodniej. „Tam taką skróconą, siedmiodniową autokwarantannę się stosuje. My również o tym myślimy. Będziemy starali się informować opinię publiczną, jaki jest najlepszy czas przygotowania się do takiej ewentualności”, powiedział minister zdrowia w TVN24, czym potwierdził przypuszczenia dziennikarzy, że być może autokwarantanna przed Bożym Narodzeniem będzie w Polsce obowiązkowa.

Pomysł izolacji, której sami odpowiedzialnie byśmy dopilnowywali poparł profesor Włodzimierz Gut. „Przed wyjazdem do bliskich należy jak najdłużej zachowywać się rozsądnie. Samo wykonanie testu czy zmierzenie temperatury nie wystarczy, bo owszem badanie może ujawnić zakażenie, ale pamiętajmy, że zarażamy wcześniej. Jak się chce jechać do rodziny i być bezpiecznym, to trzeba sobie zrobić 10-dniową kwarantannę. Jeszcze jest na to czas”, przyznał w rozmowie z WP, dodając, że nie wolno również zapominać o dezynfekowaniu dłoni.

Medyk wyjaśnił też, dlaczego jest za autokwarantanną. „Dopuszczone jest tzw. małe grono, czyli mieszkający razem i określona liczba gości. Istnieje jednak ryzyko, że znajdą się tacy, co zbiorą rodzinę z całej Polski, a wtedy mają dość duże szanse, że wyjadą ze świąt "dobrze obdarowani””, mówił w WP wirusolog z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH, mając na myśli to, że bez zachowania ostrożności wielu z nas może zakazić się koronawirusem przy świątecznym stole.

Czekamy na dalsze instrukcje i informacje z ministerstwa zdrowia. Co sądzicie o takim pomyśle? 

boże narodzenie 2020 a kwarantanna
Fot. adobe stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?