Rok porażek kobiet. Dlaczego Angela Merkel, Hillary Clinton i Angelina Jolie straciły tak wiele?
1 z 6
Dla tych kobiet mijający rok był w wielu względów trudny. Park Geun-Hye, Dilma Rousseff, Angelina Jolie, Angela Merkel, Hillary Clinton - one straciły w ciągu ostatnich 12 miesięcy najwięcej, czy to biorąc pod uwagę świat polityki czy show-biznesu.
Polecamy też: Klątwa paparazzi. Czy media mogą zabić miłość?
Choć mówi się, że w XXI wieku walka o prawa kobiet przyniosła pożądane rezultaty i dzięki temu przedstawicielki płci pięknej mają coraz mniej powodów do narzekania, wydaje się, że nastroje panujące obecnie na świecie nie do końca sprzyjają polityce równościowej. Głośno mówi się o postępującej nacjonalizacji i niepokojach społecznych. Za ich sprawą na dalszy plan schodzą takie kwestie, jak przemoc wobec kobiety, równa płaca dla wszystkich czy dyskryminacja ze względu na płeć.
Dlaczego Hillary Clinton przegrała wybory prezydenckie w USA? Dlaczego notowania Angeliny Jolie w ciągu zaledwie trzech miesięcy znacząco spadły? Czy kariera polityczna Angeli Merkel dobiega końca?
Polecamy też: Kiedyś brała narkotyki i się samookaleczała, teraz oskarża Brada Pitta o przemoc. Ciemna strona Angeliny Jolie
2 z 6
Kochająca matka i żona czy bezwzględna kobieta, która dla osiągnięcia celu jest w stanie zrobić wszystko? Wiadomość o rozwodzie Angeliny Jolie i Brada Pitta zszokowała we wrześniu media i fanów pary. Wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: dlaczego? Oni jednak wydali dosyć lakoniczne oświadczenia, z których niewiele wynikało. Z kolei portale i magazyny wpadły w istny szał i prześcigały się w doniesieniach, które miały rozwiać kolejne wątpliwości i dać odpowiedź na mnożące się pytania. Jednak z czasem okazało się, że oskarżenia Angeliny Jolie zostały poddane w wątpliwość. Umorzono śledztwo w sprawie rzekomego znęcenia się Brada Pitta nad dziećmi i żoną. To z kolei wywołało lawinę oskarżeń pod adresem popularnej aktorki: o manipulacje, dążenie do celu po trupach i nie zważanie na dobro dzieci. Mówi się, że decyzja o rozwodzie znacząco zaszkodziła jej wizerunkowi. Ona póki co milczy. Czy zdecyduje się w końcu zabrać głos i rozwiać wszelkie wątpliwości?
Polecamy też: Clooney pogrążony w smutku, Adele przerywa koncert. Reakcje świata na rozwód stulecia
3 z 6
Miała być pierwszym prezydentem płci żeńskiej w USA. Jednak przegrała z Donaldem Trumpem. To tym gorsza wiadomość, że oznacza prawdopodobnie zakończenie kariery politycznej Hillary Clinton ze względu na wiek. Choć zdobyła więcej głosów niż kandydat Republikanów, system liczenia głosów w Stanach Zjednoczonych był dla niej bezlitosny. Wiele osób zastanawia się, co poszło nie tak: czy chodzi o oskarżenia związane z praniem pieniędzy? O miliardowe dotacje, w zamian za chronienie interesów wpływowych biznesmenów? Czy może o zbyt nachalną krytykę kontrkandydata? Tego nigdy się nie dowiemy, ale faktem jest, że póki co przez szereg czynników nie zobaczymy pierwszej kobiety na stanowisku prezydenta USA...
Polecamy też: Ciemna strony Hillary Clinton. Handlowanie wpływami, miliardowe dotacje od szemranych biznesmenów, ukrywane romanse
4 z 6
Kryzys migracyjny mocno dał się we znaki Angeli Merkel. Notowania kanclerz Niemiec znacząco spadły, gdy okazało się, że uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki dopuszczają się zachowań, które dalekie są od europejskich norm. Akty agresji wobec mieszkańców Niemiec miały być początkowo tuszowane przez policję, jednak ich skala m.in. w noc sylwestrową 2015/2016 przekroczyła wszelkie normy i wzbudziła strach nie tylko w innych mieszkańcach kraju, lecz także i innych europejskich państw. O brak efektywności w działaniu normalizującym tę sytuację oskarżano w głównej mierze Angelę Merkel, która jesienią 2015 r. podreślała, że każdy uchodźca będzie mile widziany w Niemczech. Od początku postawa ta wywoływała sporo kontrowersji: osoby sceptycznie do niej nastawione podkreślały, że potrzebna jest rejestracja osób masowo przybywających do naszych zachodnich sąsiadów i - w miarę możliwości - weryfikacja dokumentów, którymi się posługiwali. Jak pokazał czas, ich postulaty nie były bezzasadne. Wiele osób twierdzi, że kryzys migracyjny pogrzebał szanse Angeli Merkel na kontynuowanie kariery politycznej i znacząco osłabił jej pozycję jednego z najbardziej wpływowych przywódców Unii Europejskiej.
Polecamy też: Sekrety kobiety, która trzęsie całą Europą. Angela Merkel z elitarnego Klubu Niecałowanych
5 z 6
Jedna z najbardziej uznanych polityczek w Korei Południowej. Członkini Zgromadzenia Narodowego, przewodnicząca Wielkiej Partii Narodowej, od 25 lutego 2013 r. prezydent kraju. Jesienią tego roku wywołała skandal, gdy wyszło na jaw, że od lat konsultuje się w sprawach wagi państwowej... z przyjaciółką, która oficjalnie nie zajmowała żadnego stanowiska i nie posiadała certyfikatów dostępu do tajnych informacji. Ujawnione przed media informacje wywołały w Korei Południowej falę protestów. 9 grudnia 2016 południowokoreański parlament wynikiem głosów 234 z 300 głosował za impeachmentem wobec prezydent Park Geun-hye i w związku z tym została zawieszona i na ten czas obowiązki prezydenta przejął premier Hwang Kyo-ahn.
Polecamy też: Marlene Dietrich skończyłaby dziś 115 lat. Czego nie wiecie o legendzie światowego kina?
6 z 6
Dilma Rousseff to brazylijska ekonomistka i polityk. Piastowała m.in. stanowisko Minister Górnictwa i Energii, szefowej gabinetu prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy, zaś od stycznia 2011 do końca sierpnia 2016 r. była prezydentem Brazylii. Jednak w pełnieniu obowiązków została zawieszona przez parlament już w maju 2016 r., później z kolei odwołana w wyniku impeachmentu. Formalnym powodem były bezprawne działania rządu, których celem było domknięcie budżetu państwa i ukrycie powiększenia się deficytu.
Polecamy też: Kontrowersji wokół George'a Michaela było wiele. Oto tragiczna historia miłosna, która złamała życie piosenkarza