Gillian Anderson
Fot. East News
Dyskryminacja w Hollywood

Agentka Scully walczy o równouprawnienie! Gillan Anderson zaproponowano połowę gaży Duchovnego za serial „Z Archiwum X”

Weronika Kostyra 24 lutego 2016 15:46
Gillian Anderson
Fot. East News

Gillian Anderson - odtwórczyni roli agentki Scully w kultowym serialu Z archiwum X - walczy o równouprawnienie! Przy okazji kręcenia nowych odcinków serialu wypłynęła sprawa związana z głośną ostatnio dyskryminacją płci w środowisku filmowym. Mimo że Anderson i David Duchovny grają równorzędnych partnerów, ich wynagrodzenie wcale nie było równe. Aktorce zaproponowano połowę kwoty, którą dostał jej kolega. Niższe wynagradzanie kobiet jest faktem znanym od dawna w świecie filmu i kolejne aktorki starają się z tym walczyć. Gillian Anderson nagłośniła sprawę w wywiadzie udzielonym "The Daily Beast". W latach 90. aktorka zmagała się w tym samym problemem. Jak podał portal The Verge trzy lata zajęło jej wtedy zrównanie gaży ze stawkami Duchovnego.

 

Gillian Anderson i David Duchovny,
Fot. East News

Gillian Anderson i David Duchovny w "Z archiwum X" w latach 1997-1998.


Fani serialu ucieszyli się, gdy jakiś czas temu ogłoszono nagranie po latach nowej, dziesiątej, miniserii, czyli sześciu odcinków. Odcinki wyemitowano już w Stanach Zjednoczonych w styczniu i w lutym. W latach 1993-2002 "Z archiwum X" było wielkim przebojem, a główni aktorzy wcielający się w agentów FBI Muldera i Scully – David Duchovny i Gillian Anderson – zyskali olbrzymią popularność.

Aktorkę dziwi i zasmuca także fakt, że tak mało kobiet porusza problem dyskryminacji płci, ponieważ w tej branży dotyczy on większości z nich. Okazuje się, że doświadczenie i zdobyte nagrody wcale nie przekładają się na zarobki. Anderson powiedziała, że po prostu nie mogła zgodzić się na proponowaną jej połowę tego, co zaoferowano Davidovi Duchovnemu.

 

David Duchovny i Gillian Anderson
Fot. Fox

Gillian Anderson i David Duchovny w "Z archiwum X" w 2016 roku.


Ostatecznie producenci serialu zapłacili im tyle samo, lecz Gillian oburzyło, że początkowo ocenili jej wkład w wartość serialu jako o połowę mniejszy. Finansowa dyskryminacja kobiet jest niestety zakorzeniona naprawdę głęboko w środowisku filmowym (i nie tylko). Właśnie dlatego ważne jest, by aktorki - po m.in.  Gillian Anderson, Jennifer Lawrence, Charlize Theron i Patricii Arquette nadal nagłaśniały temat nierównych wynagrodzeń.

Polecamy także: Jak zmienili się agenci Mulder i Scully z serialu "Z archiwym X".

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.