Reklama

Feminizm to ruch społeczny, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa femina i oznacza po prostu kobietę. Feministki, a więc kobiety reprezentujące ten ruch mają wspólny cel – utrzymanie równości płci pod względem politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym. Organizacje feministyczne na świecie walczą o to, aby w żadnym wypadku nie pozbawiać kobiet praw, które należą im się tak samo, jak mężczyznom. Mają więc możliwość edukacji, posiadania własności, odpowiedniego wynagrodzenia, praw w małżeństwie czy urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo, feministki walczą również o dostęp do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, ochrony przed przemocą domową, molestowaniem oraz gwałtem. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Feministek. Przy tej okazjI przypominamy polskie ikony, którym walka o prawa kobiet, równouprawnienie płci oral legalną aborcję nie była obca. Ani od święta, ani na co dzień.

Reklama

ZOBACZ: Dziś Międzynarodowy Dzień Feministek! Co oznacza słowo, z którym utożsamia się wiele kobiet?

One nie znają tabu. Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Hanna Bakuła i Maria Czubaszek udowodniły, że nie boją się odważnych wypowiedzi. Zaskakiwały, szokowały i wzbudzały kontrowersje. Czym? Dlaczego są uważane za jedne z najbardziej wyrazistych kobiet w polskiej kulturze?

Wszystkie łączy to, że walczyły o prawa kobiet na różne sposoby. Ostro sprzeciwiały się domowej przemocy, niższym płacom i dyskryminacji "słabszej płci". Bezkompromisowe, inspirujące, pragnące życia w kraju demokratycznym, w którym wszyscy będą traktowani równo. Jedne z nich uchodzą za skandalistki, inne za umiarkowane feministki, jeszcze inne za chcące równouprawnienia bojowniczki o wolność.

CZYTAJ TEŻ: Olejnik, Rubik, Rozenek... Gwiazdy wspierają protest #AniJednejWięcej

Reklama

Czym szokowały polityków, media, fanów i opinię publiczną? Dlaczego uchodzą za postaci kontrowersyjne? O co walczą i dlaczego? W naszej galerii znajdziecie zestawienie najbardziej znanych, głośnych, a czasem kontrowersyjnych polskich feministek. Zobaczcie, czym w walce o prawa kobiet i równouprawnienie zasłynęły Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Hanna Bakuła i Maria Czubaszek.

Reklama
Reklama
Reklama