Reklama

Była nazywana „polską Janis Joplin”. Ewelina Flinta zachwyciła publiczność i jurorów pierwszej polskiej edycji „Idola”. Jej głos z charakterystyczną chrypką elektryzował i przyciągał uwagę. Ostatecznie zajęła drugie miejsce, ale to właśnie ona odnosiła największe sukcesy w show-biznesie po programie. Wylansowała takie przeboje, jak „Żałuję” czy „Goniąc za cieniem”. Zdobywała liczne nagrody, występowała na festiwalach. Ale później zniknęła... Jak wygląda obecnie jej życie? Właśnie skończyła 43 lata!

Reklama

Kariera Eweliny Flinty: Idol, przeboje, płyty, festiwale

Karierę rozpoczęła w latach 90. jak wokalistka takich formacji, jak Alioth, Dobre Piwo czy Surprise. Z tym ostatnim zespołem od 1997 do 1999 roku występowała na Przystanku Woodstock. Już wówczas wszyscy wiedzieli, że ma nie tylko imponującą skalę głosu, lecz także charakterystyczną, zadziorną chrypę. Dzięki temu o pochodzącej z Lubska Ewelinie Flincie w środowisku rockowym zrobiło się głośno.

Swój warsztat postanowiła kształcić w Warszawie pod okiem najlepszych. Dlatego też we wrześniu 2001 roku dołączyła do obsady stołecznego Teatru Buffo. Występowała tam m.in. w legendarnym musicalu „Metro”, w którym karierę rozpoczynała Edyta Górniak oraz Katarzyna Groniec.

Przełom przyszedł w 2002 roku, gdy wzięła udział w castingach do pierwszej polskiej edycji programu Idol. Dotarła do ścisłego finału, razem z Alicją Janosz i Szymonem Wydrą. Zajęła drugie miejsce, zdobywając 32% głosów.

Czytaj także: Całkowicie zniknęła, usunęła zdjęcia z Instagrama. Co się stało z Nelly Furtado?

Był to początek jej wielkiej ogólnopolskiej kariery. Nieco ponad osiem miesięcy po zakończeniu show wydała singiel Żałuję. Z miejsca stał się wielkim hitem i wywindował ją do pierwszej ligi gwiazd w kraju. Tym bardziej, że w kwietniu 2003 na rynek trafił pierwszy album Eweliny Flinty, zatytułowany Przeznaczenie. To z niego pochodzą inne single, które także długo okupowały czołowe miejsca na listach przebojów: Goniąc za cieniem i tytułowe Przeznaczenie.

Krążek pół roku po premierze pokrył się złotem. 24-letnia wówczas wokalistka wyruszyła w trasę promocyjną z zespołem. 2004 rok to dla niej szereg nagród i wyróżnień, m.in. statuetka Eska Music Awards dla „artystki roku”, Mikrofon Popcornu dla „wokalistki roku” i Superjedynka w tej samej kategorii.

W 2005 roku na rynku ukazuje się jej drugi album „Nie znasz mnie”. Singiel o tym samym tytule jest chętnie grany przez rozgłośnie w Polsce, zaś z drugim utworem promującym krążek – „Nieskończona historia” - występuje na festiwalu w Sopocie we wrześniu tego samego roku. Przegrywa jednak z Andrzejem Piasecznym oraz formacją Virgin. W Opolu otrzymuje natomiast drugi rok z rzędu Superjedynkę dla „wokalistki roku”.

Później jej kariera zwalnia. Nadal jest aktywna, angażuje się w projekty, także te o charakterze charytatywnym (akcje „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” i „Podziel się Posiłkiem”), aktywnie działa na rzecz fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz fundacji „Mam marzenie”. Wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. W 2006 wydaje singiel Bliżej, z którym występuje w koncercie Premier opolskiego festiwalu.

Przełom przychodzi w marcu 2008. Wówczas na rynku ukazuje się singiel Nie kłam, że kochasz mnie, który Ewelina Flinta śpiewa razem z Łukaszem Zagrobelnym. Promuje film „Nie kłam, kochanie”. Utwór podbija polskie listy przebojów, w czerwcu duet odbiera Superjedynkę w kategorii „Przebój roku” w Opolu. W lipcu zaś reprezentują Polskę na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zajmują znakomite trzecie miejsce. Zdobywają również nagrodę publiczności.

Wstępują z tą piosenką także na gali Telekamer oraz w ramach Sopot Hit Festiwal. W sierpniu Ewelina Flinta pojawia się na Przystanku Woodstock, wykonuje znakomicie przyjęty przez publiczność cover Janis Joplin Cry baby. W 2010 roku ponownie pojawia się na tym wydarzeniu.

Czytaj także: Alicja Janosz zachwyca! Tak zmieniła się zwyciężczyni pierwszej edycji Idola

Co dziś robi Ewelina Flinta? Facebook, Instagram

Mimo że nie wydała trzeciego krążka, na koncertach wielokrotnie grała utwory na niego przygotowane, m.in. piosenkę Tabletka oraz Nowy plan. W latach 2010-2015 w ramach projektu muzycznego Flinta&Palma&Fazi koncertowała z Adamem Palmą i Mariuszem Mielczarkiem. Nadal angażuje się w działalność Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, w 2018 roku wzięła natomiast udział w projekcie społeczno-muzycznym Luizy Staniec „Sounds Like Women”. Ma on na celu promowanie idei równości kobiet i mężczyzn, w tym równych płac oraz przeciwdziałanie przemocy domowej, molestowaniu seksualnemu czy nierównemu traktowaniu ze względu na kolor skóry czy pochodzenie.

Po długiej przerwie w sierpniu 2018 roku nagrała utwór „Tell Me Why”, inspirowany dramatycznymi historiami trzech kobiet, które doznały m.in. przemocy domowej. Teledysk do niego ukazał się 4 marca 2019 roku. Piosenka wraz z czterema innymi utworami została umieszczona na minialbumie pt. Without Violence & of All Colours.

Reklama

Czy Ewelina Flinta kiedykolwiek wróci na szczyt i wyda trzeci solowy album? To pytanie fani zadawali sobie na początku 2022 roku, gdy artystka wstawiła do sieci fotografie ze studia nagraniowego. „Stało się! Po raz pierwszy w życiu nagrałam gitarę do swojej piosenki! Duma

Reklama
Reklama
Reklama