Edward Dziewoński stworzył kabaret Dudek. Legendarny polski kabareciarz we wspomnieniach żony
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum
WSPOMNIENIE

Edward Dziewoński stworzył kabaret Dudek. Legendarny polski kabareciarz we wspomnieniach żony

Artysta zmarł 20 lat temu

Weronika Bruździak-Gębura 17 sierpnia 2022 13:38
Edward Dziewoński stworzył kabaret Dudek. Legendarny polski kabareciarz we wspomnieniach żony
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Dziś mija 20. rocznica śmierci Edwarda Dziewońskiego. Z tej okazji przypominamy spotkanie, na które  w 2016 roku zaprosiła nas żona legendarnego polskiego kabareciarza. Był to wieczór pełen wspomnień i angedot. 

Spotkanie z żoną Edwarda Dziewońskiego

Wdowa po aktorze i reżyserze Edwardzie Dziewońskim - „Dudku”, zaprosiła na wieczór wspomnień do ich wspólnego niegdyś mieszkania przy ulicy Wareckiej w Warszawie wszystkich przyjaciół i znajomych męża. Wśród nich byli państwo Gajosowie, Grażyna Barszczewska, Barbara Sołtysik, Magdalena Zawadzka.

Zobacz również: Grażyna Barszczewska: wyrzucili ją ze szkoły aktorskiej, bo była za delikatna. Jej rola Niny Ponimirskiej przeszła do historii

Krystyna Pytlakowska, Janusz i Elżbieta Gajosowie
Fot. Prywatne archiwum Krystyny Pytlakowskiej

Krystyna Pytlakowska oraz Janusz i Elżbieta Gajosowie

Urodziny trwały kilka godzin, a goście się zmieniali. Tortem częstował syn Ireny Dziewońskiej i wnuk Dudka - Piotr Dziewoński. I mimo iż jubilata pomiędzy nimi nie było — zmarł w 2002 roku — to wszyscy czuli się tak, jakby czas stanął w miejscu. Anegdotom i dowcipom nie było końca. „Dudek byłby zadowolony” - powiedziała pani Irena, która do dziś pracuje jako lekarz w placówkach Luxmedu. Była alergologiem, a teraz jest specjalistką od leczenia chorób tropikalnych. Na fotografii poniżej goście stoją pod ścianą wspomnień pełną zdjęć.

Krystyna Pytlakowska oraz rodzina Edwarda Dziewońskiego
Fot. Prywatne archiwum Krystyny Pytlakowskiej

Roman Dziewoński, Krystyna Pytlakowska, Magdalena Zawadzka, Irena Dziewońska, Piotr Dziewoński

Kim był Edward Dziewoński?

Edward Dziewoński skończył aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. W 1945 roku zadebiutował w Teatrze Syrena w Łodzi. Dwa lata później zagrał gestapowca w filmie „Zakazane piosenki”. W 1965 roku stworzył kabaret Dudek. Później występował w Kabarecie Starszych Panów, Kabarecie Szpak i Kabarecie Wagabunda. Wystąpił w ponad 30 filmach, grał w wielu warszawskich teatrach: Narodowym, Współczesnym, Komedia i Ateneum. W połowie lat 70. założył Teatr Kwadrat, którego był pierwszym dyrektorem artystycznym.

Polecamy też: Janusz i Elżbieta Gajosowie: czwarta żona okazała się miłością jego życia

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.