Edward Dziewoński
Fot. East News
TYLKO U NAS!

Edward Dziewoński, legendarny polski kabareciarz, skończyłby 100 lat. Na wspomnienia zaprosiła nas jego żona

KRYSTYNA PYTLAKOWSKA 17 grudnia 2016 19:45
Edward Dziewoński
Fot. East News

Edward Dziewoński, legendarny polski kabareciarz, 16 grudnia skończyłby 100 lat. Na wspomnienia zaprosiła nas jego żona. To był wspaniały wieczór!

 

Wyjątkowi goście z okazji setnych urodzin Edwarda Dziewońskiego

Wdowa po aktorze i reżyserze Edwardzie Dziewońskim - „Dudku”, zaprosiła na wieczór wspomnień do ich wspólnego niegdyś mieszkania przy ulicy Wareckiej w Warszawie wszystkich przyjaciół i znajomych męża. Wśród nich byli państwo Gajosowie, Grażyna Barszczewska, Barbara Sołtysik, Magdalena Zawadzka.

 

Krystyna Pytlakowska, Janusz i Elżbieta Gajosowie
Fot. Prywatne archiwum Krystyny Pytlakowskiej

Na zdjęciu: Krystyna Pytlakowska oraz Janusz i Elżbieta Gajosowie

 

Urodziny trwały kilka godzin, a goście się zmieniali. Tortem częstował syn Ireny Dziewońskiej i wnuk Dudka - Piotr Dziewoński. I mimo iż jubilata pomiędzy nimi nie było - zmarł w 2002 roku - to wszyscy czuli się tak, jakby czas stanął w miejscu. Anegdotom i dowcipom nie było końca. „Dudek byłby zadowolony” - powiedziała pani Irena, która do dziś pracuje jako lekarz w placówkach Luxmedu. Była alergologiem, a teraz jest specjalistką od leczenia chorób tropikalnych. Na fotografii poniżej goście stoją pod ścianą wspomnień pełną zdjęć.

 

Krystyna Pytlakowska oraz rodzina Edwarda Dziewońskiego
Fot. Prywatne archiwum Krystyny Pytlakowskiej

Na zdjęciu: Roman Dziewoński, Krystyna Pytlakowska, Magdalena Zawadzka, Irena Dziewońska, Piotr Dziewoński

 

Edward Dziewoński był wybitnym artystą

Edward Dziewoński skończył aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. W 1945 roku zadebiutował w Teatrze Syrena w Łodzi. Dwa lata później zagrał gestapowca w filmie „Zakazane piosenki”. W 1965 roku stworzył kabaret Dudek. Później występował w Kabarecie Starszych Panów, Kabarecie Szpak i Kabarecie Wagabunda. Wystąpił w ponad 30 filmach, grał w wielu warszawskich teatrach: Narodowym, Współczesnym, Komedia i Ateneum. W połowie lat 70. założył Teatr Kwadrat, którego był pierwszym dyrektorem artystycznym.

 

Polecamy też: Nikt nie rozśmieszał Polaków tak jak on. Nie żyje Bohdan Smoleń. Wybitny kabareciarz zmarł w wieku 69 lat​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?