Fot. getty
NOWY PREZYDENT USA

"Rzeź Ameryki dobiegła końca". Stało się! Donald Trump został prezydentem USA. Tymczasem na ulicach... [RELACJA]

Marta Tomaszkiewicz 20 stycznia 2017 18:42
Fot. getty

Donald Trump został zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych i odebrał walizkę z kodami do broni nuklearnej. Wielu Amerykanów wciąż jednak nie jest w stanie zaakceptować zmiany na stanowisku głowy państwa. Gwiazdy trollują inaugurację na portalach społecznościowych, pisząc, dlaczego nie celebrują wydarzenia. Co więcej, na ulicach protestują tysiące obywateli, którzy nie zgadzają się z polityką nowego prezydenta. Doszło do zamieszek i aktów wandalizmu, aresztowano prawie sto osób.

 

Co Donald Trump wygłosił w przemówieniu? Jak prezentowała się jego rodzina: żona Melania, syn Barron oraz córki Tiffany i Ivanka? Na żywo relacjonujemy przebieg ceremonii. Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym historycznym wydarzeniu.

 

Gwiazdy o inauguracji Donalda Trumpa

Donald Trump nie jest ulubieńcem amerykańskich gwiazd. Podczas kampanii i już po wyborach wielu artystów otwarcie go krytykowało za odwoływanie się do najniższych instynktów: nienawiści rasowej, ksenofobii i seksizmu.

 

Podczas zaprzysiężenia Trumpa na prezydenta gwiazdy pisały na portalach społecznościowych, czym się akurat zajmują. Ot choćby Katy Perry: "Ucinam sobie drzemkę. A potem idę na Marsz Kobiet".

 

Polecamy również: Melania Trump jak Jackie Kennedy. Ale to córki prezydenta olśniły wszystkich w trakcie ceremonii!

 

Elizabeth Banks także podzieliła się fanami planami na czas inauguracji: zaplanowała na ten czas rejestrację samochodu w urzędzie. Niektórzy - jak Mandy Moore - postawili na wspominki. Zamiast pisać o Trumpie, wrzucali archiwalne zdjęcia Michelle i Baracka Obamów z ostatnich ośmiu lat. John Mayer z kolei pochwalił się, że w czasie ceremonii odbierał ze szkoły dziewczynkę imieniem Lara po ty, by mogła posłuchać jego nowego utworu The Search for Everything Wave One.

 

Prezydent Donald Trump

21:23 Wsparcie nawet z Meksyku

Podczas kampanii wyborczej Donald Trump obraził Meksykanów, nazywając ich "mordercami", "gwałcicielami" oraz krytykując za zabieranie miejsc pracy Amerykanom. Zapowiedział budowę muru, który oddzieli USA od sąsiedniego państwa, by powstrzymać imigrantów. Mimo tych krzywdzących słów prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto pogratulował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi z okazji jego inauguracji. Zapowiedział też, że będzie starał się utrzymać przyjacielskie stosunki z Waszyngtonem, zastrzegł jednak, że  będzie dbał o interesy obywateli swojego państwa.

 

21:15 Życzenia z Polski

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: "Wszystkiego najlepszego, panie prezydencie @realDonaldTrump! Czekamy na umocnienie naszej przyjaźni i strategicznego sojuszu":

20:07 Protesty się nasilają

Już ponad 90 osób aresztowanych w związku z zamieszkami w Waszyngtonie.

 

19:47 Papież Franciszek wysłał telegram do Białego Domu

Zaapelował do nowego prezydenta USA Donalda Trumpa o krzewienie godności ludzkiej i wolności na świecie. "By Wszechmogący Bóg dał Panu mądrość i siłę w sprawowaniu tego wysokiego urzędu" - napisał papież Franciszek.

 

19:15 Pierwsze parafki

Donald Trump podpisał już pierwsze dekrety: nominował swój gabinet.

Nowy dekret zmienia też zasady piastowania urzędu państwowego po odejściu z wojska. Między odejściem z armii a objęciem wysokiego stanowiska w administracji musi minąć co najmniej siedem lat.

 

18:55 Nowy rekord Trumpa

Donald Trump ledwo został prezydentem USA, a już pobił rekord w liczbie demonstracji. Licząca 150 osób grupa demonstrantów rozbijała w Waszyngtonie sklepowe witryny i wszczynała zamieszki z policją. Jeden z protestujących niósł transparent z napisem: "Sprawcie, że rasiści będą się znowu bali".

Ale to nie jedyny protest w stolicy USA. Inna grupa zablokowała wejścia na odgrodzony teren w pobliżu Kapitolu, skąd można oglądać ceremonię. Policja użyła wobec nich gazu pieprzowego.

 

Bezpieczeństwa podczas uroczystości ma strzec blisko 30 tys. policjantów i innych funkcjonariuszy. Czy dadzą sobie radę ze społecznym wzburzeniem?

 

Protesty przeciwko Trumpowi odbywają się też pod amerykańską ambasadą:

18:45 Good bye Obama!

Trump odprowadził Baracka Obamę do helikoptera, którym poprzedni prezydent opuścił Kapitol.

 

18:39 Prezydent z bombą

Barack Obama dał Trumpowi walizkę z kodami do broni atomowej. W ten sposób symbolicznie przekazał "insygnia władzy" prezydenta światowego mocarstwa.

Przemówienie Donalda Trumpa

18:20 Trump powtórzył hasło

"Nadchodzi czas działania" - zapowiedział Donald Trump. - "Uczyńmy Amerykę znów wielką" - powtórzył hasło ze swojej kampanii prezydenckiej.

18:10 Trump krytykuje polityków

"To nie były wasze zwycięstwa, lecz ich" - powiedział prezydent. Dodał, że amerykańscy politycy bogacili się kosztem zwykłych ludzi. "Bogactwo naszej klasy średniej zostało jej wyrwane i rozdane wszędzie na świecie", "Przekazujemy dziś władzę z Waszyngtonu do was, do narodu!" - obiecał.

 

18:05 Na wstępie swojego przemówienia Trump dziękuje byłym prezydentom USA

"My, obywatele USA, jesteśmy teraz zjednoczeni w dziele odbudowy kraju" - powiedział nowy prezydent.

Donald Trump
Fot. getty

 

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

18:00 Donald Trump złożył przysięgę

Stało się. Ameryka ma 45. prezydenta. Trump uroczyście przyrzekł stać na straży konstytucji. Słowa przysięgi, wypowiedziane na stopniach Kapitolu, odebrał sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 

Ostatnie chwile przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa

17:55 To westchnięcie Hillary Clinton mówi wszystko:

17:25 Melania Trump już na Kapitolu

Melania Trump rzuciła wyzwanie żonie byłego prezydenta Kennedy'ego - First Lady Jackie Kennedy (inauguracja w 1961 r.). Jak Wam się podoba kreacja?

17:10 Tłum zablokował Bestię

Demonstranci próbują zablokować drogę kolumnie prezydenckiej na Kapitol. Donald Trump jedzie słynnym, opancerzonym samochodem, nazywanym Bestią.

16:50 Amerykanie nie chcą się pogodzić ze zmianą w Białym Domu

Wybór Donalda Trumpa był dla wielu osób szokiem. Ich zdaniem zwyciężyły populizm, ksenofobia i rasizm, a nie zdrowy rozsądek. Dlatego wyszli na ulicę protestować przeciwko zmianie, do której dojdzie za niespełna godzinę. Jak informuje telewizja "Sky News", doszło do aktów wandalizmu i starć z policją. Wybito kilka witryn sklepowych.

15:45 List do prezydenta

Barack Obama zostawił w biurku w Gabinecie Owalnym tradycyjny list dla swego następcy, po czym po raz ostatni opuścił salę, w której podejmowane były najważniejsze dla USA decyzje. To ostatnie godziny prezydentury Obamy. Ok. godziny 18 stanowisko przejmie Donald Trump.

 

Obama podziękował też na Twitterze za ostatnie osiem lat: "To był zaszczyt mojego życia służyć wam. Uczyniliście mnie lepszym przywódcą i lepszym człowiekiem""

"To nie koniec; będę z wami jako obywatel, czerpiący inspirację z waszych głosów prawdy i sprawiedliwości, dobrego humoru i miłości":

 

Co wiemy o przygotowaniach do inauguracji?

Kilka godzin na opuszczenie Białego Domu

Zgodnie z amerykańską tradycją, podczas inauguracji Donalda Trumpa pracownicy Białego Domu będą mieli tylko sześć godzin, by wynieść rzeczy należące do jego poprzednika, Baracka Obamy i wypełnić pokoje rzeczami należącymi do jego następcy. Oprócz tego, na 100 pracowników spadnie obowiązek odświeżenia 132 pokoi i 32 łazienek, a także przygotowanie pierwszego posiłku dla nowej pierwszej rodziny Ameryki.

 

Przemówienie już prawie gotowe

Donald Trump pisze je już od ponad trzech tygodni. Jak zapewnia przyszły rzecznik prasowy Sean Spicer, prezydent pracuje nad przemówieniem samodzielnie i ciągle wprowadza w treść poprawki. Ogląda też nagrania z wystąpień swoich poprzedników, by zachować formę.  "Podchodzi do tego bardzo osobiście" - powiedział rzecznik.

 

W wywiadzie dla "Fox News" Trump zdradził, że przemówienie zacznie od podziękowań, także dla odchodzącego prezydenta Baracka Obamy. Całość ma trwać 20 minut, a treść najpewniej będzie odczytywana z promptera.

Tort już czeka

Kilka dni temu córka ekscentrycznego milionera, Ivanka Trump, opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie tortu, na którym wykonany z lukru Donald Trump stoi przed Białym Domem.

 

Ivanka Trump z tortem
Fot. Instagram Ivanka Trump

Na zdjęciu: Ivanka Trump z tortem dla Donalda Trumpa

 

Motyw przewodni inauguracji

Jeśli coś jest dobre, po co to zmieniać? Z takiego założenia wyszli doradcy Trumpa, którzy zdecydowali, że stare, kampanijne hasło "Make America Great Again" ("Uczyńmy Amerykę znów wielką") będzie motywem przewodnim inauguracji.

 

Hasło Obamy z 2009 roku brzmiało "A New Birth of Freedom" ("Ponowne narodziny wolności"), a inauguracji drugiej kadencji odchodzącego polityka w 2013 roku - "Faith in America's Future" ("Wiara w przyszłość Ameryki").

 

Trump na Twitterze napisał: "Amerykanie. Nie mam wątpliwości, że wspólnie uczynimy Amerykę znów wielką!:

 

Ile kosztuje inauguracja?

To ma być najdroższa inauguracja w historii - ma kosztować aż 200 milionów dolarów. Połowę tej kwoty pochłoną koszty związane z zabezpieczeniem imprezy.

 

Ostatnie przygotowania do inauguracji

Na Kapitolu zbudowano już trybunę dla gości. Organizatorzy spodziewają się 800 tysięcy widzów. Trwają też przygotowania policji i służb bezpieczeństwa, a także próby muzyczne. Ostatnie miesiące minęły pod znakiem zapytania – długo nie było wiadomo, kto wystąpi podczas inauguracji. Donaldowi Trumpowi odmówiło wiele pierwszoligowych gwiazd, między innymi Andrea Bocelli, Indina Menzel, Celine Dion czy Elthon John. Wystąpią za to 16-letnia uczestniczka amerykańskiego „Mam talent”, Jackie Evancho, tancerki z zespołu Radio City Rocketts oraz męski chór mormonów z Salt Lake City.

 

Polecamy też: Hipokryzja czy potrzeba zaistnienia? Caitlyn Jenner schlebia Donaldowi Trumpowi i wybiera się na inaugurację

 

Co z gwiazdami?

Nie wiadomo też, które gwiazdy pojawią się podczas zaprzysiężenia Donalda Trumpa na kolejnego prezydenta. Swój udział niedawno potwierdziła Caitlyn Jenner, zapewne pojawi się też Sylvester Stallone, który bawił się podczas imprezy sylwestrowej zorganizowanej przez Donalda Trumpa i jego żonę, Melanię. Być może pojawi się też Nicole Kidman, która ostatnio publicznie poparła przyszłego prezydenta, tłumacząc, że przecież został wybrany w ostatnich wyborach.

 

W co ubierze się Melania Trump?

Nie wiadomo też, w stylizacjach czyjego projektu wystąpi Melania Trump. W ostatnich tygodniach wielu projektantów odmówiło przywileju ubrania przyszłej Pierwszej Damy, między innymi Tom Ford czy stylistka Michelle Obamy, Sophie Theallet. Być może ta funkcja przypadnie amerykańskiemu projektantowi, Tommy’emu Hilfigerowi, który w listopadzie przyznał, że ubieranie Melanii Trump byłoby dla niego zaszczytem.

 

Polecamy też: Jeden z najsłynniejszych amerykańskich projektantów chętnie ubierze Melanię Trump. Modowego bojkotu nie będzie

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.